Kupując nowe urządzenie zawsze możemy mieć pewność, że otrzymamy z nim gwarancję prawną ewentualnie handlową, którą oferuje nam każdy producent. Niestety nie każde uszkodzenie sprzętu klasyfikuje się do naprawy z tytułu odpowiedzialności producenta czy sprzedawcy. W przypadku uszkodzenia mechanicznego naprawy na rynku w serwisach nieautoryzowanych są tańszym i alternatywnym rozwiązaniem. Firma Apple oraz nowe Macbooki/iMack z 2018 roku mówią – „Nie” serwisom pogwarancyjnym. Jak to możliwe?

 

Nowa polityka Apple może mieć spory wydźwięk na rynku. Informację, jakie pojawiły się w sieci wzbudzają wiele kontrowersji. Dlaczego? Apple zaczyna blokować samodzielne naprawy Macbooków Pro z 2018 roku. Wydaje się to trochę mało realne, ale niestety wszystko wskazuje na to, że to prawda.

 

Apple wprowadziło blokadę oprogramowania, która skutecznie uniemożliwia naprawy MacBooków Pro 2018 wykonane samodzielnie lub zlecone zewnętrznej firmie niepowiązanej z producentem tych urządzeń. Oprogramowanie zabezpieczające dotyczy głównie urządzeń wyposażonych w chip T2. Oznacza to, że blokada będzie dotyczyć iMaców Pro 2018. Od teraz w sytuacji, kiedy w nieautoryzowanych serwisach będziemy dokonywać wymiany płyty głównej, wyświetlacza, klawiatury czy płytki Touch ID w sprzętach MacBook Pro możemy się spodziewać, że nasz sprzęt zostanie automatycznie zablokowany. Jedyną możliwością wznowienia działania sprzętu jest skorzystanie z programu diagnostycznego Apple Service Toolkit 2, do którego dostęp mają tylko i wyłącznie autoryzowane punkty serwisowe firmy Apple. Warto przypomnieć, że to nie pierwsze takie działanie producenta. Od dłuższego czasu wymiana modułu wyświetlacza z przyciskiem Touch ID blokowała cały telefon. Pod wpływem dużej ilości pozwów w sądzie, producent wypuścił na rynek oprogramowanie, które przywraca działanie sprzętu, a blokuje tylko i wyłącznie sam czytnik linii papilarnych. Dobre i to, jednak trzeba przyznać, że tego typu działanie producenta z pewnością nie będzie odbierane pozytywnie na rynku serwisowym oraz wśród klientów.

Uszkodzony wyświetlacz w telefonie iPhone 8 / fot.EverythingApplePro

Podobnie wygląda naprawa iPhone’ów – gdzie po każdej wymianie wyświetlacza wymagane jest zaprogramowanie TouchID. Ten sposób naprawy wyróżnia wszystkie serwisy producenta dając im jednocześnie przewagę nad punktami, które oferują naprawy odpłatne. Wymiana baterii iPhone nie wymaga takiego programowania, jednak to nie oznacza, że takie praktyki nie będą się zmienia z czasem.

Źródło: MacRumors