Ataki hakerów są bardzo niebezpieczne. Przykładem wycieków może być wiele firm, które tego doświadczyły. Tuż przed świętami do ataku hakerskiego doszło na jednego z sub operatorów sieci telekomunikacyjnej, firmy Virgin Mobile Polska.

 

Informacja odnośnie wycieku danych pojawiła się profilu Facebookowym oraz na stronie internetowej operatora Virgin. W obu takich samych komunikatach możemy przeczytać, że tuż przed okresem świąteczny, a dokładnie w dniach 18-22.2019 roku doszło do ataku hakerskiego na aplikacje informatyczną spółki Virgin. Niestety hakerzy zaatakowali obszar rejestracji danych klientów. Przez zamierzony atak, hakerzy wydobyli z systemów firmy Virgin dane 12,5% danych pozyskanych na etapie rejestracji prepaid, są to między innymi: imiona, nazwiska, numery PESEL lub numery potwierdzające tożsamość abonentów. Niestety tego typu ataki są bardzo niebezpieczne, ponieważ pozyskując takie dane nieodpowiednie osoby mogą je wykorzystać przeciwko nam, np. w Banku lub innych firmach.

Virgin Mobile Polska – komunikat

Spółka od razu po ataku podjęła działania naprawcze oraz zabezpieczające. Zgodnie z procedurami firma Virgin złożyła stosowne zawiadomienie do odpowiednich organów. Postępowanie w takich przypadkach jest ściśle określone w RODO. Jak możemy wyczytać z komunikatu Virgin Mobile Polska spółka podjęła również działania zapobiegawcze przyszłym wyciekom zabezpieczając również stosowne procedury.

Virgin Mobile walczy z atakami hakerówAtak

Przykładem takich zabezpieczeń będzie wprowadzenie dodatkowych/ponadstandardowych środków weryfikacji tożsamości. Już na tym etapie wszyscy klienci, których dane wyciekły zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji. Spółka cały czas będzie monitorować wszystkie swoje systemy. Tego typu ataki z jednej strony mają sporo pozytywów. Firma wie, że jest podatna na ataki, więc powinna się również bronić i zabezpieczać na przyszłość, aby do takich sytuacji więcej nie dochodziło.

Źródło: Facebook – Virgin Mobile Polska