Decydując się na naprawę odpłatną w serwisie producenta musimy się liczyć nie tylko z wysokimi kosztami, zdarzają się bowiem sytuacje, że serwis producenta nie posiada już części do naszego telefonu z racji braku ich produkcji. Co w takiej sytuacji możemy zrobić i czy producent może odmówić nam odpłatnej naprawy telefonu?

 

Z tytułową sytuacją spotkaliśmy się zupełnie przypadkiem. Jeden z naszych redaktorów uszkodził sobie telefon w okresie gwarancji. Zamiast napraw na rynku w nieautoryzowanym serwisie, nasz redaktor postanowił szukać naprawy bezpośrednio w serwisie producenta licząc się z dużymi kosztami, aby zachować sobie ostatnie miesiące gwarancji. Niestety po zbadaniu urządzenia (chodziło dokładnie o telefon Lenovo) serwis producenta stwierdził, że nie jest w stanie przeprowadzić odpłatnej naprawy. Co było powodem takiej decyzji?

 

Naprawy odpłatne mogą zostać odrzucone przez serwis producenta

Najczęstszym powodem odrzucania takich napraw przez serwis jest oczywiście brak części. Producent zdaje sobie sprawę, że produkcja pewnych elementów do wykonania niektórych napraw często jest po prostu nieopłacalna, nawet jeśli w końcowym okresie podstawowej gwarancji jest jeszcze sporo urządzeń. Takie działanie stosuje wielu rynkowych graczy i jest one w zupełności zrozumiałe.

Odmowa naprawy odpłatnej z powodu zaprzestania produkcji części

To też w przypadku chęci skorzystania z odpłatnej naprawy w serwisie producenta nie zawsze może on dysponować częściami odmawiając nam wtedy wykonania odpłatnej usługi. W takich przypadkach nie zostaje nawet wykonany kosztorys dla klienta, gdyż proponowanie naprawy odpłatnej nie ma najmniejszego sensu.

Czy producent ma obowiązek posiadania części do napraw odpłatnych?

Gwarancja to dobrowolne oświadczenie, które sporządza sam producent. Oznacza to, że to w karcie gwarancyjnej musimy szukać odpowiedzi na to pytanie. Nie zmienia to faktu, że nie możemy obarczać producenta „obowiązkiem posiadania” części do każdej naprawy, zarówno tej gwarancyjnej, jak i pogwarancyjnej. Każdy producent zdaje sobie sprawę, że w przypadku braku części w okresie gwarancji telefon najprawdopodobniej będzie musiał zostać wymieniony, jeśli wada jest usterką fabryczną.

Czujnik zbliżeniowy do telefonu Samsung Galaxy Note 8

W przypadku napraw odpłatnej producent może odmówić dalszej obsługi i krótko mówiąc „odesłać klienta z kwitkiem”. Nigdy nikt nie zagwarantuje nam dostępności części dla konkretnego modelu, ponieważ na pewnym etapie gwarancji dodatkowa produkcja części staje się mało opłacalna. Z pewnością zastanawiacie się jak to możliwe, że gwarant wie ile numerów imei może mieć jeszcze aktywną gwarancje?

Informacja o gwarancji Huawei

To bardzo proste. Każdy koncern ma bazę swoich sprzętów, w której widnieją numery imei (czasem po numerze seryjnym) aktywowane poprzez włączenie urządzenia do sieci (aktywacja karty sim). System automatycznie zapisuje pierwszy taki start i od tego momentu nalicza „pierwotną gwarancję” – której data może nie zgadzać się z tym co jest na dowodzie zakupu. Właśnie dlatego producent pokazuje w swoich systemach szacowaną datę ważności gwarancji.

Brak części do naprawy odpłatnej? Co można zrobić

W serwisie producenta nie ugramy już nic. Gwarant na tym etapie definitywnie kończy obsługę naszego urządzenia odsyłając nam nienaprawiony telefon, z którym możemy albo udać się na złom albo go sprzedać.

Montowanie nowego wyświetlacza Lenovo K6 Note

Istnieje jeszcze możliwość naprawy odpłatnej, którą możemy wykonać samodzielnie szukając w sieci różnych części (internet to przecież ogrom sklepów i możliwości). Jeśli boimy się wykonywać takich napraw sami, zawsze możemy powierzyć to nieautoryzowanemu serwisowi telefonów komórkowych, który być może posiada jeszcze części do naszego telefonu. To, że gwarant ich nie ma części, nie oznacza, że nie znajdują się one na rynku (być może już nieco starsze np. akumulatory). Nie ma co się oszukiwać wymiana wyświetlacza i baterii w nowych telefonach to najczęstsze działania. W przypadku wymiany LCD wiele serwisów nieautoryzowanych ma sporą przewagę na serwisem gwaranta. Rynkowi specjaliści trudnią się w naprawach, a w zasadzie wymianach samych szybek, których koszty są znacznie mniejsze niż wymiana całego modułu wyświetlacza. Własnie z takiego działania skorzystał nasz redaktor, płacąc za odpłatną wymianę wyświetlacza w swoim telefonie Lenovo K6 Note.