Serwis telefonów

Każda naprawa telefonu powinna wymagać pełnego skupienia i spokoju. Operujemy tutaj urządzeniami i narzędziami, którymi w łatwy sposób uszkodzić drobną elektronikę. Nie ma to znaczenia, jaką naprawę wykonujemy. W każdym etapie możemy spotkać się z czymś, co może przerosnąć nasze możliwości. Może to wiązać się z kosztownymi pomyłkami, których możemy później żałować. Czy wymiana szybki należy do takich działań? Wszystko na to wskazuje, że tak. Zależy kto dokładnie zajmuje się naprawą. 

Zwróćmy uwagę, że w zależności od technika oraz jego zdolności nie można przeceniać żadnej naprawy. Telefony to „żywe organizmy” i każdy z nich może mieć inne uszkodzenie, z którym przyjdzie się nam zmierzyć. Zdejmowanie szybki oddzielając ją przy tym od ekranu może nie iść po myśli techników. Wszystko zależy od tego, jak wygląda uszkodzenie przedniego panelu. Niestety podczas takich napraw zdarzają się sytuacje, w których wyświetlacz może pęknąć.

Wymiana szybki iPhone – najtrudniejszy etap?

Wszystko zależy jakby na to spojrzeć. Zakładając, że patrzymy na to okiem serwisantów, to z pewnością najtrudniejszym momentem jest usuwanie uszkodzonej szybki ze sprawnego wyświetlacza. Nie ma się co oszukiwać, ale mówimy tutaj o procesie refabrykacji, czyli zachowaniu oryginalnego wyświetlacza. Nie bez powodu przed podjęciem naprawy pracownik punktu dokładnie ogląda uszkodzenie rozważając różne możliwości. Nie zawsze musi to być wymiana szybki, czasami jedynym i słusznym rozwiązaniem może być wymiana całego modułu. Zakładając jednak, że technik podejmuje się naprawy poprzez wymianę samej szybki. Zdejmowanie starego szkła i praca na starym wyświetlaczu klienta jest bardzo ryzykowna. Wielu techników bardzo uważa, aby odseparowanie starego szkła od ekranu przebiegło bez żadnych problemów. Jest to szczególnie ważne, kiedy mówimy o wyświetlaczach typu Edge. Tam najczęściej dochodzi do uszkodzeń, które serwisy telefonów mogą później przerzucać na swoich pracowników. Są to kwestie umowne ustalane na etapie zatrudnienia do zakładu pracy.

Ważne, aby zwrócić uwagę na to, że tutaj nie ma znaczenia czy jest to wymiana szybki iPhone 13 Pro Max, czy innego iPhone’a. W każdym przypadku uszkodzenie ekranu podczas zdejmowania uszkodzonej szybki będzie wiązać się z kosztami. Nowoczesne ekrany wbrew pozorom nie są takie twarde – w szczególności, jeśli pozbawiamy wyświetlacz szybki, która jest właśnie uszkodzona. Zanim jednak ekran poddamy rozbiórce powinniśmy dokładnie zweryfikować czy uszkodzenie kwalifikuje się do wymiany szybki. Jeśli w jakimkolwiek stopniu wyświetlacz ma najdrobniejszą skazę lub uszkodzenie, to w takim przypadku kategorycznie nie można podjąć się usługi wymiany szybki w urządzeniu. Narażamy się w ten sposób również na ewentualne koszty, których jako przedsiębiorca staramy się uniknąć. Oczywiście każdy z techników może mieć inne zdanie co do takiego etapu, w mojej ocenie to najtrudniejszy etap, ponieważ ekran ma swoją wartość, której nie można uszkodzić mechanicznie. W końcu klient powierza swoje urządzenie specjalistom oczekując solidnej naprawy.