Uszkodzenia mechaniczne wyświetlaczy to często bardzo kontrowersyjne decyzje. Do kolejnych dziwnych uszkodzeń możemy zaliczyć żółte poświaty pojawiające się na ekranach przeróżnych smartfonów. Jednak czy są to uszkodzenia mechaniczne, czy jednak wady fabryczne?

 

Generalnie każda „trudna reklamacja” zawsze jest i będzie rozpatrywana indywidualnie. Nie da się od razu założyć, że zgłoszenie usterek w reklamacji klienta to wada fabryczna lub uszkodzenie mechaniczne. Wady, zanim zostaną usunięte są dokładnie oglądane i konsultowane w serwisie z producentem. Usterek opisywanych przez klientów jest pełno, pojawiają się bardzo często w Internecie wraz ze zdjęciami. Nasza redakcja postanowiła przyjrzeć się jednej z ciekawszych usterek, która wydawać się może również kontrowersyjna podczas reklamowania telefonu. Wada jest prosta, to żółtawe plamki znajdujące się na rogach (ewentualnie bokach) ekranu smartfona. Oczywiście samo umiejscowione nie jest normą, plamki mogą pojawić się nawet na środku wyświetlacza. Z pewnością spotkacie się z tego typu wadami, zadając sobie tym samym pytanie, czy jest to wada fabryczna, czy jednak uszkodzenie mechaniczne?

Czym jest żółta plamka na wyświetlaczu smartfona? 

Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna. Weryfikacja każdego przypadku z reklamacji należy do sprzedawców lub serwisów producenta, który boryka się z takimi zgłoszeniami. Trudno bowiem wskazać, w jakich modelach i markach owe problemy występują, jest to loteria. Same plamki nie wpływają na użytkowanie telefonu komórkowego, także wizyty telefonów na ten konkretny defekt nie muszą być częste w szczególności, kiedy Polakom nie chce się rozstawać ze smartfonami.

Żółta plama na wyświetlaczu telefonu HTC U Play

Problem pojawia się, kiedy urządzenie trafia do serwisu producenta właśnie na ten konkretny lub inny defekt powiązany z wyświetlaczem. Z opinii czytelników wynika, że niektórzy producenci nie uznają takich reklamacji. Dlaczego? Cóż, wspomniane powyżej żółte plamy na ekranach smartfonów to mechaniczne odkształcenia panelu LCD. Działając na matrycę poprzez nadmierny nacisk dochodzi do naprężeń matrycy co powoduje zmianę barwy fragmentu wyświetlacza. Z jednej strony tego typu nacisk nie jest silny, nie powoduje on pęknięcia ekranu, a z drugiej strony narusza strukturę tylko małego fragmentu LCD. To może być poczytywane jako uszkodzenie mechaniczne, gdyż to użytkownik wywołuje nadmierny nacisk na matrycę. Ja do tego dochodzi? Cóż, tutaj ciężko znaleźć jedno wytłumaczenie. Wszystkie wyjaśnienia z pewnością przedstawi Wam serwis producenta, któremu będzie zależeć na oddaleniu zgłoszenia klienta.

Klej pod wyświetlaczem smartfona może powodować żółte plamy 

Innym przykładem występowania takich plam może być klej. Na początku tekstu wspomnieliśmy, że plama najczęściej znajduje się na rogach lub ramach wyświetlacza. Nasuwa się tutaj pytanie, czy plamy nie są wywołane przez warstwę kleju OCA używanego do sklejania LCD oraz digitizera? Podczas wzrostu temperatury klej może zrobić się płynny. Ciecz podczas użytkowania może gromadzić się w ramkach co może (ale nie musi) poprzez nieprawidłowe rozłożenie substancji wywołać nadmierne naprężenia, wskutek czego pojawią się również żółte plam, a nawet pęknięcie wyświetlacza.

Żółta plama na wyświetlaczu telefonu HTC U Play

Niestety teoria tego przykładu jest trudna do zrozumienia dla klienta indywidualnego. Czy jest możliwa? Oczywiście, natomiast weryfikacja tego przypadku może się odbyć tylko poprzez rozłożenie telefonu na części pierwsze z dokładnym badaniem urządzenia pod mikroskopem.

Żółte plamy na wyświetlaczu smartfona mogą być wadą fabryczną 

Klienci i czytelnicy nie muszą się poddawać. Po pierwsze teoria przedstawiana przez producenta zazwyczaj jest stronnicza. Gwarant, sprzedając setki tysięcy telefonów liczy się, że po sprzedaży defekty fabryczne mogą wiązać się z falą zwrotów, pozwów oraz co najgorsze kosztami. Żółte plamy nie muszą być tylko i wyłącznie działaniem klienta, warto zwrócić uwagę, że większość takich plamek pojawia się na krawędziach różnych telefonów. Czy to by znaczyło, że wszyscy klienci wywołują naprężenia tylko na ramkach telefonu? Możliwe, jednak w tym przypadku możliwy jest również wątek z klejem. Bez względu na wszystko warto poszukać wsparcia – serwisu telefonów, który obejrzy naszego smartfona. Znalezienie serwisu w sieci nie powinno sprawić Wam problemu, wystarczy skorzystać z przeglądarki Google wpisując tam odpowiednią frazę np. naprawa telefonów Warszawa, a przeglądarka sama podpowie nam, gdzie powinniśmy udać się z niesprawnym urządzeniem. Pamiętajmy, że niektórzy producenci rozumieją lub starają się zrozumieć problem bez niepotrzebnych sprzeczek gwarancyjnych z klientem.