Polskie firmy sprzętu elektronicznego również mają swój udział w rynku. Z takich firm jak myPhone (aktualnie mPTech) czy GoClever i wiele innych, produkcją i dystrybucją sprzętu zajmuje się również Maxcom, którego kartę gwarancyjną nie sposób pominąć. Czy znajdziemy w niej coś ciekawego dla klientów? 

 

Karty gwarancyjne zawsze będą się różnić. Wszystko dlatego, że producenci mają możliwość dobrowolnych zapisów w dokumentach gwarancyjnych określając tym samy prawa klienta oraz obowiązki producenta. Dziś chcemy przyjrzeć się firmie MaxCom, która z przytupem walczy o każdego klienta, jak się okazuje nawet, dzięki warunkom gwarancyjnym.

Karta gwarancyjna MaxCom

Na samym początku, producent tak jak i reszta konkurentów określa czas trwania ochrony serwisowej. Jak widać na poniższym dokumencie koncern również oferuje klientom 2 lata o daty pierwotnej sprzedaży, co jest dość istotną informacją. Mamy tutaj podkreślenie, że telefon nie może być 2 razy sprzedany, co często ma miejsce w punktach GSM, które odkupując telefony z umów abonenckich próbują drugi raz sprzedać smartfony w celu wydłużenia gwarancji. Oczywiście ten proceder dziś zdarza się już coraz rzadziej, ponieważ serwisy często weryfikują telefony z „podwójnej” sprzedaży.

MaxCom podobnie jak konkurencja stara się naprawić telefony (ewentualnie inne urządzenia) w ciągu 14 dni. Polski gracz przewidział jednak, że ten czas może zostać wydłużony do 21 dni w tzw. szczególnych sytuacjach. Ciężko powiedzieć co producent miał tutaj na myśli, jednak możemy przypuszczać, że chodzi o dostawę części. Przechodząc jednak do kolejnej części zapisów widzimy czego karta gwarancyjna nie obejmuje, są to oczywiście uszkodzenia mechaniczne powstałe na wskutek nieprawidłowego użytkowania telefonu. Warto jednak zwrócić uwagę na podpunkt e) – gdzie dowiadujemy się, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń i wad powstałych na wskutek transportu. Ciężko domyślać się, o co dokładnie chodzi, jednak w tym miejscu koniecznie należy przypomnieć, że w sytuacji wysyłki urządzenia do serwisu, to gwarant odpowiada za towar ponosząc ryzyko przypadkowego uszkodzenia telefonu lub co gorsza jego utraty. Oczywiście wiadome jest, że nie MaxCom zajmuje się transportem, ale to gwarant jest odpowiedzialny za fakt, że np. przewoźnik uszkodzi mechanicznie telefon. Z punktu widzenia prawa klient powinien zostać rozliczony nowym urządzeniem lub serwis powinien wykonać naprawę na swój koszt. Takie postępowanie nie wyklucza możliwości działań firmy MaxCom względem swojego przewoźnika celem uzyskania odszkodowania za stracony lub uszkodzony towar (np. art.415 k.c oraz wiele innych zapisów jak chociażby zobowiązania w umowach między firmami).

karta gwarancyjna MaxCom

Zapis z punktu 7 nie powinien nikogo dziwić. MaxCom jak większość producentów jest jedynie producentem sprzętu, a nie np. oprogramowania czy aplikacji. Oznacza to, że gwarant nie może odpowiadać za system znajdujący się w nawigacjach GPS czy smartfonach. Systemy urządzeń mają odrębnych dostawców. Czytając kartę gwarancyjną MaxCom’a z pewnością myślicie, że jest dość prosta, bez szału. W zasadzie tak jest, oprócz puntu 8. Nasza redakcja jest pod wrażeniem zapisu, a w zasadzie decyzyjności wymiany sprzętu. Według producenta decyzja o ewentualnym zwrocie gotówki lub wymianie należy do gwaranta oraz sprzedawcy, po konsultacji z serwisem. Punkt 8 to bardzo miły ukłon w stronę klienta, gdyż sprzedawcy bardzo często szukają „zadowolenia” klienta oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Mało, który producent daje możliwość decydowania o rozstrzygnięciu reklamacji gwarancyjnej sprzedawcy. Z pewnością czynnik umożliwiający takie działanie to tylko i wyłącznie cena towarów, a nie oszukujmy się – produkty firmy MaxCom nie należą do najdroższych. Nie zmienia to faktu, że to bardzo fajne rozwiązanie, jakie oferuje polski producent.

 

Karta gwarancyjna telefonów MaxCom

Zbliżając się ku końcowi możemy przeczytać kilka szczegółów technicznych. Po pierwsze mowa jest o samej karcie gwarancyjnej, a w zasadzie o jej czytelnym wypełnianiu. Jakiś czas temu pisaliśmy dla Was na łamach portalu naprawatelefonu.eu, że dziś często karty gwarancyjne zastępują dokumenty sprzedaży z widocznymi numerami imei, które w skrócie zawierają wszystkie informacje potrzebne gwarantowi do wykonania naprawy. Idąc dalej, warto zwrócić uwagę na punkt 11, gdzie MaxCom wskazuje co nie leży w zakresie czynności gwarancyjnych, mowa oczywiście o czyszczeniu sprzętu, konserwacji, przeglądu technicznego oraz wydaniu ekspertyzy technicznej. Patrząc na miano ekspertyzy – mówimy o fakcie, że wystawienie ekspertyzy technicznej na prośbę klienta (diagnoza urządzenia) może być płatna. Może się jednak zdarzyć, że producent sam w trybie gwarancji będzie chciał wydać klientowi dokument upoważniający go do wymiany sprzętu u sprzedawcy, zwany oświadczeniem, ekspertyzą, o czym pisaliśmy dla Was w przypadku telefonów Motorola/Lenovo.

Na sam koniec gwarancji producent musiał zabezpieczyć swój „portfel” pisząc, że utrata danych lub problemy spowodowane przez fabryczne uszkodzenie nie daje klientowi możliwości dochodzenia zwrotu utraty zysków. Jeszcze tylko bezpośredni kontakt z serwisem (tel 32 325 07 00 lub email serwis@maxcom.pl) i można zakończyć wywód na temat karty gwarancyjnej produktów MaxCom.