Przepisy gwarancyjne dla urządzeń na rynku potrafią zaskoczyć wielu klientów. Niezależnie od tego musimy pamiętać, że gwarancja to dobrowolne zobowiązanie producenta, które nie musi wyglądać tak jakbyśmy tego oczekiwali. Zobaczmy czy karta gwarancyjna telefonów Meizu zaoferuje nam coś ciekawego.

 

Karty gwarancyjne producentów to naprawdę trudny temat. Jednym wszelkie zapisy mogą wydawać się skomplikowane, a innym wręcz niezrozumiałe i bardzo zawiłe. W obu teoriach znajdziemy ziarenko prawdy. Patrząc jednak na kartę gwarancyjną telefonów Meizu można znaleźć pewien kompromis. Widać, że chiński producent bardzo dokładnie przedłożył swoje zapisy, informując jednocześnie klientów co im wolno, a czego nie.

 

Karta gwarancyjna Meizu

Czas ochrony gwarancyjnej to bardzo ważna kwestia dla wszystkich konsumentów. Firma Meizu zdaje sobie z tego sprawę, dlatego każdy klient kupujących smartfona chińskiej marki otrzymuje aż 24 miesiące wsparcia w serwisie producenta. Niestety na ten okres przypadka również 6 miesięczne wsparcie dla wszystkich akcesoriów, które ulegają zużyciu (ładowarki, słuchawki, baterię itd). Wygląda to na standardowe podejście zgodne z rynkiem urządzeń mobilnych, szkoda jednak, że chiński koncern nie pokusił się o roczne wsparcie na akcesoria przy smartfonach z wbudowanymi akumulatorami. Pozostając jeszcze w tematyce czasu, warto zwrócić uwagę na 2 punkt karty gwarancyjnej firmy Meizu. Producent deklaruje, że wszystkie usterki ujawnione w okresie gwarancyjnym będą usuwane w terminie do 14 dni roboczych liczonych od dnia dostarczenia urządzenie do serwisu CCS. Jest to dość istotna informacja, ponieważ wielu klientów liczy ten czas w dniach kalendarzowych łącznie z weekendem. Jest to błędna interpretacja, której trzeba się wystrzegać.

Karta gwarancyjna Meizu

Oprócz wykonania obsługi w terminie 14 dni, z karty gwarancyjnej Meizu dowiadujemy się, że czas pobytu naszego urządzenie w serwisie zostanie nam oczywiście doliczony. Producent zawarł taką informację, jednak nie sprecyzował tutaj czy konsument otrzyma dodatkową gwarancję np. przy wymianie płyty głównej lub innej istotnej części. Warunkiem uzyskania jakiejkolwiek naprawy oraz wszystkich przywilejów jest oczywiście dowód zakupu. Jest to czysta formalność przy każdej karcie gwarancyjnej (może poza Apple). Oprócz dowodu zakupu powinniśmy zadbać również (przypilnować sprzedawcę) o to, aby karta gwarancyjna została prawidłowo wypełniona. Oczywiście, jeśli gwarant nie przyjmie od nas urządzenia, zawsze możemy skorzystać z rękojmi, przy której nie jest wymagany dowód zakupu.

 

Czego nie obejmuje karta gwarancyjna Meizu?

Są to punkty, których wielu klientów nie lubi. Jednak nie wszystko jest idealne. W przypadku telefonów Meizu nie możemy ingerować w oprogramowanie. Jest to sprawa dość oczywista, ponieważ żaden producent nie dopuszcza takich możliwości. Oprócz ingerencji w system, producent nie uzna nam również wszelkich uszkodzeń mechanicznych, zalanych telefonów, uszkodzeń elektrycznych (np. poprzez świadome spalenie płyty głównej).

Niezwykle ciekawym punktem jest wskazanie informacji, że gwarancja nie obejmuje normalnego zużycia baterii w telefonie, chyba że uszkodzenia powstały w wyniku wad materiałowych lub wad wykonania. Jest to sytuacja, gdzie producent wymieni nam uszkodzone elementy w przypadku (fabrycznego spuchnięcia baterii). Takie uszkodzenie akumulatora może prowadzić do pęknięcia LCD lub uszkodzenia ramki. Należy o tym pamiętać przy ewentualnych reklamacjach.

Uszkodzenie aluminiowej ramki

Oprócz standardowych zapisów wskazujących na wykluczenia z gwarancji, musimy liczyć się także z odrzuceniem reklamacji w serwisie w przypadku uszkodzenia plomb gwarancyjnych, zniszczenia widocznego numeru seryjnego. Wsparciem serwisu nie jest również objęta konserwacja, czyszczenie, przegląd techniczny oraz wystawianie ekspertyz technicznych. W przypadku konserwacji oraz przeglądu, producent w karcie może mieć na myśli inne towary np. hulajnogi elektryczne.

 

Co oferuje karta gwarancyjna Meizu swoim klientom?

Prawdę powiedziawszy nie wiele. Kuszącym dla konsumenta zapisem jest punkt 7 wskazujący, że o ewentualnej wymianie urządzenia lub zwrocie gotówki decyduje nie tylko producent, ale również sprzedawca po konsultacji z serwisem. Według naszej redakcji jest to dobre rozwiązanie. Dzięki temu przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż urządzenia może chcieć dbać o klienta korzystając z wymiany, dzięki propozycji samego producenta.

Meizu M5

Trzeba przyznać, że jest to naprawdę rzadki zapis. Dzisiejsze karty gwarancyjne raczej nie przewidują takich rozwiązań (wyjątkiem jest np. MaxCom). Jednak warto przypomnieć, że karta gwarancyjna to dobrowolne oświadczenie, w którym producent generalnie może zawrzeć każdą informację, oczywiście w granicy prawa (art577 Kodeks cywilny. § 1, art577 [1] Kodeks cywilny. § 1). Niestety w karcie gwarancyjnej Meizu nie znajdziemy informacji wskazujące na możliwość wymiany sprzętu np. po 3 naprawach mechanicznych. Dlatego w każdej niezadowalającej nas reklamacji możemy spróbować zawnioskować o wymianę urządzenia wykorzystując 7 punkt.

 

Gwarancja Meizu nie gryzie się z rękojmią

Obowiązkiem każdego gwaranta jest umieszczenie informacji, że gwarancja nigdy nie ogranicza, ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z przepisów o rękojmi z wady rzeczy sprzedanej. Oznacza to, że niezależnie od ilości reklamacji zawsze możemy swobodnie wybierać jak chcemy reklamować sprzęt. Jest to prawo każdego konsumenta i powinniśmy z tego korzystać bez najmniejszych obaw. W tym wszystkim musimy również pamiętać, że nie wszystkie karty gwarancyjne Meziu mogą wyglądać tak samo. W zależności od rynku możemy otrzymać inne przepisy. Karta jaką otrzymujemy w zestawach swoich urządzeń z pewnością poinformuje nas o tym dodać zapis „Niniejsza gwarancja swoim zasięgiem obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Wszelkie nieopisane kwestie będące na granicy przepisów reguluje oczywiście kodeks cywilny.