Co to jest płytka sub usb w telefonie?

0
1531

W świecie serwisu telefonów komórkowych nie liczy się tylko i wyłącznie umiejętność napraw telefonów. Bardzo ważnym oraz istotnym czynnikiem jest znajomość podzespołów znajdujących się w naprawianym urządzeniu. Oprócz tych najpopularniejszych podzespołów: wyświetlacza oraz płyty głównej, telefon komórkowy ma jeszcze inne drobne elementy, które warto znać. Jedną z takich istotnych części jest płytka sub. Jesteście ciekawi co to dokładnie takiego?

 

Ładowanie, mikrofon, gniazdo jack w jednym miejscu

Wyżej wymienione elementy są bardzo ważne dla każdego smartfona. Nie wiedząc czemu, ale większość producentów umieszcza je bezpośrednio obok siebie (oczywiście nie jest to reguła). Zazwyczaj takie podzespoły znajdują się na jednym elemencie, który w przypadku awarii wymieniany jest w serwisie telefonów komórkowych w całości. Właśnie tak dochodzimy do części zwanej płytką sub. Według naszego serwisu ten drobny element to jeden z najważniejszych elementów, zaraz po wyświetlaczu oraz płycie głównej. Płytka sub to według mnie 3 najważniejszy element naszego urządzenia.

Płytka sub usb

Wygląda niepozornie, ale wbrew pozorom ma wiele do zaoferowania. Na płytce sub znajdziemy przeróżne elementy. Wśród nich jest oczywiście: gniazdo jack, dolny mikrofon oraz złącze ładowania. W zależności od modelu możemy tam również znaleźć kabelki zasięgowe (wejście od anteny). Zaprezentowana poniżej płytka pochodzi z modelu Samsung Galaxy S6 Edge, znanego niektórym jako pierwsza wersja smartfona z zakrzywionym ekranem.

Ile kosztuje płytka sub do smartfonów?

Jak już wspomnieliśmy nie w każdym urządzeniu taki element występuje oddzielnie. Komplikuje to sytuacje np. w przypadku wymiany złącza ładowania, które należy wtedy oddzielić z płyty głównej przy użyciu wszelkich możliwych narzędzi. Dla przykładu takie połączenie występuje w urządzeniu Samsung Galaxy A5 2017. Wymiana takiego elementu w serwisach producenta niestety nie będzie opłacalna dla klienta końcowego. Większość przypadków kończy się wymianą płyty głównej, najczęściej na koszt klienta z racji uszkodzenia mechanicznego. W takim przypadku koszty naprawy urządzenia A5 2017 nie ma w zasadzie żadnego sensu. Powodem jest cena, która będzie wiązać się z kosztem ponad 3/4 wartości urządzenia.

Uszkodzone złącze ładowania w telefonie Samsung Galaxy S6 Edge

Bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, wskazujące ile dokładnie może kosztować płytka sub. To wszystko zależy od konkretnego smartfona. Weźmy to pod uwagę przy ewentualnym uszkodzeniu np. złącza ładowania. Załóżmy, że skupiamy się na wskazanej części ze zdjęcia. Wtedy mówimy o kosztach mniej więcej około 100 zł. Cena może być mocno przesadzona, bo to wszystko zależy od czynników, na które nikt z nas nie ma wpływu. Mowa między innymi o amortyzacji sprzętu oraz o samym sprzedawcy i jego marży. Z pewnością na popularnych portalach sprzedażowych zakup płytki sub może być znacznie tańszy. Jeśli nie chcemy się bawić kupno takiej części oraz samodzielną wymianę, możemy skorzystać z rynkowych serwisów zajmujących się naprawami telefonów Samsung. Przykładowe ceny wymiany złącza ładowania (lub wymiany płytki sub) w telefonie Samsung Galaxy S6 Edge sięgają około 120 zł. Tutaj znowu pojawia się czynnik „zależy od”.