Co to jest płytka sub usb w telefonie?

0
1196

Kiedy opanujemy naprawianie telefonów komórkowych, warto zastanowić się, co takiego naprawiamy. Oczywistą kwestią jest wyświetlacz czy wyciąganie płyty głównej. Jednak niektóre elementy skrywają trochę tajemniczości. Właśnie dziś chciałem poruszyć kwestię dotyczącą znanego wielu technikom elementu płytki sub. Jesteście ciekawi co to dokładnie takiego?

 

Ładowanie, mikrofon, gniazdo jack w jednym miejscu

Nie zawsze wszystkie wyżej wymienione elementy znajdują się w jednym miejscu. Płytka sub to według mnie 3 najważniejszy element naszego urządzenia. To nic innego jak dolna część w telefonie połączona z płytą główną taśmą i konektorem, który wczepiony jest do PCB. Na płytce sub znajdziemy złącze ładowania, które jest dość często uszkadzanym elementem. W zależności od telefonu znajdziemy tam również inne podzespoły. Poniżej widzicie płytkę sub do modelu Samsung G925, wersji Galaxy S6 Edge. Oprócz popularnego gniazda MicroSD widzimy tutaj jeszcze mikrofon, gniazdo słuchawkowe, taśmę z konektorem, który łączy płytkę bezpośrednio z płytą główną telefonu oraz antenę (z drugiej strony), a właściwe gniazda, w które wpinamy kabelki HF odpowiedzialne za zasięg w urządzeniu.

 

Płytka sub Samsung Galaxy S6 Edge / fot.ss24h.pl

 

Płytka Sub występuję na dole urządzenia. Na rynku smartfonów zdarzają się urządzenia, które mają wszystkie najważniejsze elementy połączone z płytą główną na stałe, w tym również i złączem ładowania. Niestety, ale takie rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla wielu klientów, którzy sami chcą dokonać sobie naprawy smartfona, jak i również dla samych autoryzowanych serwisów, który musiałby „bawić się” w lutowanie gniazda ładowania na PCB, co naprawdę nie należy do najprzyjemniejszych. W zależności od konstrukcji urządzenia pod wyświetlaczem na dolnej części, gdzie znajdują się przyciski funkcyjne, mogą być (nie muszą) one połączone z płytką sub. Aktualnie, kiedy przyciski znajdują się już na LCD, łącznie przycisków z płytką sub nie jest już praktykowane przez producentów. A czy Wam zdarzyło się rozbierać swojego smartfona?

Źródło: Zdjęcia – SmartSerwis24