Pęknięty wyświetlacz w telefonie Huawei P20 lite

Głównym akcesoriami, które mogą przeszkadzać podczas naprawy są przede wszystkim szkła hartowane. Naprawy niektórych smartfonów w dalszym ciągu rozpoczyna się poprzez podniesienie wyświetlacza. Odpowiedzialność serwisów w zakresie uszkodzeń takich akcesoriów będzie zależeć od wielu czynników. Zdarzają się sytuacje, w których żaden serwis Xiaomi nie będzie ponosił odpowiedzialności za uszkodzenia dodatkowych akcesoriów. 

Wszelkie dodatki chroniące smartfony nigdy nie były przesadnie drogie. Zabezpieczenia w postaci szkieł lub folii ochronnych można jednak w łatwy sposób zniszczyć. Trzeba jednak pamiętać, że upuszczenie smartfona to nie jedyny sposób na zniszczenie takich dodatków. Oddając telefon do naprawy gwarancyjnej lub korzystając z usług pogwarancyjnych serwisów Xiaomi musimy mieć świadomości, że szkło hartowane lub inne zabezpieczenia smartfona mogą zostać uszkodzone podczas naprawy.

Każdy serwis Xiaomi inaczej będzie podchodził do sprawy

W serwisie producenta nie ma odpowiedzialności za tego typu elementy pozostawione na smartfonie. Klient, zgłaszając produkt do naprawy np. poprzez wysyłkę zazwyczaj musi przeczytać samo zgłoszenie, dodatkowe informacje oraz regulamin dostępny na serwisie producenta. Niestety nie wszyscy mają na to czas, a później jest wielkie rozczarowanie, że telefon wraca z uszkodzonym mechanicznie szkłem hartowanym. Warto zauważyć, że tego typu zapisy stosują również inne mniejsze punkty napraw, które nie zajmują się naprawami gwarancyjnymi.

Szkło hartowane telefon LG K10

Niestety prawo w takim przypadku stoi po stronie serwisu producenta. Klient przed oddaniem telefonu na serwis Xiaomi powinien zadbać o swoje urządzenie „oczyszczając” je z wszelkich dodatków, w tym z pokrowca i szkła hartowanego. Wysyłka urządzenia z takimi elementami może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia (np. poprzez drobne ryski). Serwis zawsze zabezpiecza się stosownymi informacjami przed oddaniem telefonu. Jeśli klient nie przeczytał, to nie można mieć pretensji. Tyczy się to również danych, gdzie wielu producentów obliguje klienta końcowego do wyczyszczenia telefonu z danych.

Serwis Xiaomi w bezpośredniej relacji z klientem ma łatwiej

Przyjmowanie smartfonów do obsługi serwisowej to bardzo ważny moment w każdym punkcie napraw. Oprócz informacji o wadzie możemy ustalić wszystkie szczegóły jednocześnie opisując stan wizualny oddawanego do naprawy urządzenia. To właśnie w tym momencie powinniśmy zadbać, aby telefon trafiający na serwis Xiaomi nie miał żadnych dodatków, które klient dokupił do swojego smartfona. Mowa tutaj nie tylko o pokrowcu, ale także o szkle hartowanym lub innych dodatkach. Dbając o takie szczegóły umożliwiamy swobodną pracę technikom, którzy nie muszą się stresować, kiedy przez przypadek uszkodzą dokupiony element.

Oczywiście taka sytuacja może mieć miejsce w gwarancyjnym serwisie producenta, ale trzeba jednak zauważyć, że w zależności od punktu oraz ilości takich serwisów oddawanie bezpośrednio takich telefonów nie zawsze jest możliwe. Przy bezpośrednim kontakcie odpowiedzialność za akcesoria znajdujące się w telefonie znika, ponieważ o wszelkie dodatki można zapytać od razu. Niestety nie każdy serwis Xiaomi może cieszyć się takimi możliwościami.