Czy wymiana szybki w telefonie zawsze jest opłacalna?

0
211

Smartfony to urządzenia bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęstszymi uszkodzeniami są oczywiście pęknięcia pokrywy, ekranu lub szybki. Mimo chęci oraz posiadania środku często wymiana pękniętej szybki nie ma sensu, ponieważ cena nakłada się z ceną wymiany całego modułu wyświetlacza. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w bardzo budżetowych telefonach, przy których wiele napraw z czasem nie nie ma sensu.

 

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A10 to działanie obowiązkowe

Bez sprawnego ekranu nasze urządzenie nie nadaje się do pracy, rozrywki lub innych działań. Każdy posiadacz smartfona zdaje sobie sprawę, że uszkodzenie wyświetlacza jest nie tylko kosztowne, ale wymaga również obowiązkowej odpłatnej wymiany. W przeciwnym wypadku nie będziemy mogli korzystać z naszego urządzenia, a co gorsze nie odzyskamy danych, które znajdują się na telefonie. Nie zawsze tego typu naprawy są opłacalne. Na ten przykład weźmy urządzenie Samsung Galaxy A10, które rynkowa cena (na chwilę obecną) wynosi około 700 zł. Jest to oczywiście cena z najpopularniejszych dyskontów, które zmuszone są do konkurowania z mniejszymi sklepami sprzedającymi urządzenia elektroniczne. Ile zatem kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A10? Według strony producenta to koszt około 329 zł. W obecnej sytuacji większość klientów sugeruje się głównie ceną, do tego dochodzi jeszcze amortyzacja urządzenia. Uszkodzenie ekranu dyskwalifikuje urządzenie i stawia użytkownika przed trudnym wyborem.

Moduł wyświetlacza Samsung Galaxy A10
Wyświetlacz do telefonu Samsung Galaxy A10

Zamiast wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A10 możemy oczywiście wybrać kupno nowego telefonu sprawdzając opłacalność wszystkich możliwości. Bez względu na wybór wymiana ekranu lub zmiana urządzenia będzie obowiązkowa, chyba że chcemy zostać bez telefonu.

 

Wymiana szybki w telefonie Samsung Galaxy A10 może nie mieć sensu

Zapytacie dlaczego? Cóż już na tym etapie wymiana szybki w telefonach nisko budżetowych nie zawsze się opłaca. Wiele serwisów przy uszkodzeniu digitizera proponuje klientom wymianę całego modułu. Powód jest oczywiście bardzo prosty. Cena wymiany samej szybki w przypadku tak tanich urządzeń często jest kompletnie nieopłacalna. Co więcej, pokrywa się ona niemalże w całości z wymianą całego ekranu. Sytuacja opłacalności napraw w przypadku wielu urządzeń to temat rzeka, jednak nieopłacalne wymiany szybki dotyczą głównie tych bardzo budżetowych smartfonów, takich jak Huawei Y6 2019 lub Y5 2019. Swego czasu Samsung również posiadał dość tanie urządzenia, mowa o rodzinie Galaxy J, która niestety zniknęła w rynku ze względu na opłacalność sprzedażową względem konkurencji.

Wielu klientów nie zawsze korzysta z wymiany szybki, w szczególności kiedy dowiadują się, jaka jest cena naprawy. Co w takim przypadku pozostaje klientom? Możliwość zmiany urządzenia lub korzystanie z telefonu (z pękniętą szybką) do czasu całkowitego uszkodzenia smartfona oraz zmiany sprzętu na inny model. Wielu użytkowników dość często zmienia swoje telefony ze względu na możliwości oferowane przez operatorów. Drugim powodem takiej zmiany może być uszkodzenie mechaniczne wyświetlacza, lub szybki. Naprawa takich uszkodzeń przy bardzo budżetowych telefonach może nie mieć sensu, co skłania do całkowitej zmiany telefonu lub czekania na koniec umowy z operatorem (oczywiście w zależności od rodzaju uszkodzenia). Dajcie znać w komentarzach co myślicie o odpłatnych naprawach tanich smartfonów.