Samsung Galaxy A71 / fot.samsung.com

Obsługa serwisowa telefonów ciągle się zmienia. Niezależnie od producenta, każda firma ma swoje własne zasady i procedury. Patrząc na firmę Samsung możemy dostrzec sporą powtarzalność ze względu na te same konstrukcje smartfonów. Widzimy to na przykładzie niedawno wypuszczony telefonów Samsung Galaxy A51 oraz A71, przy których wymiana wyświetlacza wygląda identycznie. 

 

Nowoczesne smartfony to dość skomplikowane konstrukcje, ponieważ nie jesteśmy już w stanie od razu zdemontować baterii, tak jak to było na początku raczkujących telefonów z wyświetlaczami. Modele Galaxy A51 i Galaxy A71 należą do grupy identycznych urządzeń. Wyróżnia je tylko specyfikacja, ale sam szkielet oraz konstrukcja urządzenia to w zasadzie jedno i to samo podłoże. Widać to idealnie na przykładzie wyżej wymienionych smartfonów. W obu przypadkach w pierwszej kolejności musimy podgrzać pokrywę baterii, abyśmy mogli przystąpić do dalszych działań. Sporym plusem w smartfonach z rodziny „A” jest oczywiście ramka, która nie jest na stałe połączona z całością. Używając cienkiego otwieraka np. kostki do gitary lub kostki serwisowej możemy spokojnie zdemontować ramkę wykonaną niestety z plastiku. Widzimy tutaj pewną prostotę, co znacznie ułatwia demontaż obu smartfonów. Widzimy to dokładnie na przykładzie filmiku z kanału PBKreviews, który obrazuje nam dokładną rozbiórkę smartfona Samsung Galaxy A51 oraz modelu Galaxy A71. W obu przypadkach ten proces wygląda niemalże identycznie, nie widzimy większych przeszkód może poza odklejeniem pokrywy baterii oraz akumulatora od korpusów z wyświetlaczami.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A71

Tak jak w przypadku modelu Galaxy A51, tak i w modelu Galaxy A71 cały proces naprawy wygląda identycznie. Nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ wszystko oparte jest na jednym szkielecie (można by napisać podłożu). Podczas demontażu widzimy tylko drobne szczegóły, takie jak np. ilość śrubek. Przy wymianie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A71 mamy ich 17, a nie 16 jak to miało miejsce w modelu Galaxy A51. Nie jest to wielki problem, ponieważ do wszystkich śrubek powinniśmy użyć oczywiście krzyżakowego śrubokręta. Z pewnością oglądając oba filmiki z kanału PBKreviews zobaczycie wiele podobieństw.

Można nawet powiedzieć, że jak ktoś umie wymienić wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy A71, to będzie również umiał to zrobić w słabszej wersji rodziny A. Według naszej redakcji oprócz demontażu pokrywy baterii oraz samego akumulatora cały proces naprawy jest naprawdę prosty. Są to bardzo standardowe działania, które uwierzcie nam wykonuje się bardzo intuicyjnie, bez większych problemów i zastanawiania się co dalej należy zrobić.

To na co warto zwrócić uwagę, to dolna część smartfonów. W obu przypadkach wymiana złącza ładowania będzie wiązać się z wstawieniem osobnej płytki (SUB). Dlaczego nasze redakcja zwróciła na to uwagę? Otóż modele Galaxy A51 oraz Galaxy A71 są stosunkowo świeżymi urządzeniami. Producent zaprezentował je już jakiś czas po premierze modeli Galaxy S10, w których złącze ładowania zostało przylutowane do płyty głównej. Mieliśmy obawy, że w tym przypadku Samsung posunie się do podobnych działań. Zwracamy na to uwagę, ponieważ w modelu Galaxy A5 2017 Samsung wpadł już na pomysł lutowanego złącza ładowania. Fajnie, że wymiana ekranu w telefonie Samsung Galaxy A71 jest w zasadzie taka sama, jak w modelu A51. Oznacza to, że cały proces nie jest zbytnio skomplikowany dla użytkownika końcowego.