Samsung Galaxy Fold / fot.fixit.com

Rynek smartfonów nawiedziła prawdziwa rewolucja. Nowoczesne telefony zyskują już miano spektakularnych. Wszystko dlatego, że możemy je w zasadzie składać jak chcemy. Wszystko dzięki elastycznym ekranom. Czy oprócz korzystania z takich urządzeń, ewentualne naprawy (wymiany LCD lub innych podzespołów) będą mieć sens?

 

Jeszcze kilka lat temu nikt z nas nie przypuszczał, że biorąc do ręki smartfona będzie można go rozłożyć i złożyć w pół. Dziś to marzenie zostało urzeczywistnione w postaci takich smartfonów jak Samsung Galaxy Fold, Motorola Razr 2019, Xiaomi Mi MIX Alpha lub LG G8X. Te nowe i co najważniejsze drogie wytwory kilku gigantów są mocno spektakularne. Wszystko wygląda pięknie do momentu sprawnego działania urządzeń. Mogą przyjść jednak sytuacje i momenty, w których nasze telefony ulegną awarii w okresie podstawowej gwarancji producenta, która w przypadku wyżej wymienionych modeli trwa 2 lata. Co w przypadku zakończenia podstawowej gwarancji lub uszkodzenia elastycznego ekranu?

 

Wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi MIX Alpha

Zmiany na rynku telefonów komórkowych z pewnością da się odczuć w serwisie telefonów komórkowych. Patrząc na model Xiaomi Mi Mix Alpha już teraz zastanawiamy się w jaki sposób możemy dokonać tam wymiany wyświetlacza. Widzimy tutaj owinięty ekran wokół całego urządzenia. Jest to bardzo duże utrudnienie przy każdej naprawie tego telefonu. A patrząc na skomplikowaną konstrukcję zaryzykujemy, że o przypadkowe uszkodzenie nie będzie trudno. Xiaomi Mi Mix Alpha to w zasadzie cały telefon, który jest rozciągniętym dokoła wyświetlaczem. Z pewnością nie mieliśmy na rynku takiego sprzętu, którego po uszkodzeniu mechanicznym lub utracie gwarancji będziemy bali się oddać do naprawy. Po zakończeniu gwarancji wszystkie koszty będą po naszej stronie, wobec powyższego pojawia się pytanie, czy warto bawić się w samodzielną wymianę LCD w telefonie Xiaomi Mi Mix Alpha? Według nas nie. Najnowsze dzieło Chińczyków to wyższa szkoła jazdy i oprócz możliwości wymiany ekranu w takim telefonie z pewnością nie wielu techników w serwisie autoryzowanych polubi najnowszą Alphe. Skoro serwisanci mogą mieć problemy z wymianą ekranu lub nawet prostym rozłożeniem w celu wymiany np. baterii to, co dopiero pomyśleć o samodzielnym rozkładaniu smartfona za około 11 tysięcy.

Wymiana wyświetlacza Xiaomi Mi Mix Alpha / fot.mi-home.pl

Na ten moment urządzenie nie jest dostępne w Polsce, jednak Xiaomi z pewnością wypuści najnowszą Alphe na nasz rynek. Sądzimy, że właśnie wtedy dowiemy się też więcej szczegółów dotyczących samego serwisu oraz kosztów wymiany wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi Mix Alpha. Na ten moment tego typu naprawy warto kierować tylko i wyłącznie do serwisu producenta lub wyspecjalizowanych firm zajmujących się naprawami telefonów komórkowych. Przy samodzielnych naprawach tak drogich smartfonów możemy narazić się tylko na dodatkowe koszty.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Motorola Razr 2019

Najnowsza Motka to połączenie przeszłości z przyszłością. Widać, że producent nawiązał do bardzo popularnego smartfona z przeszłości odpowiadając tym samym na konkurencyjne modele z rynku. Konstrukcja telefonu Motorola Razr wskazuje, że elastyczny ekran będzie można „wkleić” w korpus urządzenia. Według producenta (oddziału z USA) dowiadujemy się, że wymiana wyświetlacza w telefonie Motorola Razr powinna kosztować 299 dolarów, co w przeliczeniu na polską walutę daje nam mniej więcej około 1200 zł. Czy to dużo? Na ten moment każda wymiana wyświetlacza jest dogra, patrząc jednak na smartfony z futurystycznym wyglądem musimy podejść do tej sprawy zupełnie inaczej.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że łatwiej wymienić ekran w telefonie Motorola Razr niż w modelu Xiaomi Mi Mix Alpha. Powodem jest oczywiście zupełnie inna konstrukcja urządzenia (brak ekranu dookoła telefonu). Musimy również pamiętać, że telefon to „prototyp” powielany ze starszych modeli portfolio Motoroli. Na szczęście samą wymianę LCD w telefonie Motorola Razr 2019 będziemy mogli zostawić fachowcom. Czy serwisy poradzą sobie z takimi naprawami? W zasadzie chyba nie będą miały wyjścia, ponieważ jest to ich codzienna praca.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy Fold

O najnowszym dziecku firmy Samsung możemy mówić wiele. Niezależnie od testów urządzenia przyjrzyjmy się jednak jak wygląda jego wnętrze. Zajęła się tym firma iFixit, która podjęła się rozłożenia smartfona z elastycznym ekranem.

Ekrany od poprzedników wyróżnia przede wszystkim cena oraz oczywiście materiał. Samsung Galaxy Fold posiada dwa odrębne wyświetlacze. W przypadku pierwszego mamy przyjemność poznać ekran super AMOLED (720 × 1680). To pierwsze okno na świat, które pozwala nam korzystać z urządzenia jak z normalnego smartfona. Dopiero po rozłożeniu smartfona telefon przeobraża się w rozkładanego „transformersa” – gdzie widzimy ekran AMOLED Infinity Flex (2152 × 1536). Jest to nie tylko futurystyczna konstrukcja, ale również i bardzo skomplikowana skoro Samsung już raz poprawiał całość. Nie tak dawno w sieci pojawiała się również informacja o kosztach wymiany tych dwóch ekranów. Przy cenie 9 tysięcy za urządzenie wymiana znacznie mniejszego LCD (4,6 cala) wygląda bardzo atrakcyjnie. Przy naprawie pogwarancyjnej za ekran super AMOLED zapłacimy około 569 zł brutto z kosztami usługi (w zależności od serwisu producenta). Niestety znacznie gorzej jest w przypadku głównego wyświetlacza Flex. To właśnie ten giętki ekran jest nie tylko drogi w samej wymianie, ale również i trudny w demontażu. Strona producenta wskazuje, że odpłatna wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy Fold to koszt około 2459 zł brutto z kosztami usługi, co powoduje znaczny wydatek.

Samsung Galaxy Fold / fot.fixit.com

Tak skomplikowane ekrany wskazując, że raczej nie podejmiemy się samodzielnej obsługi z wymianą. Wszystko dlatego, że w przypadku naprawy tego urządzenia nie trudno o dodatkowe uszkodzenia, a przecież mamy tutaj wyświetlacz o wartości około 2700 zł. Każde dodatkowe uszkodzenie innych elementów może zwiększyć kwotę nawet do 3000 tysięcy, a przecież w okresie użytkowania dochodzą nam jeszcze koszty amortyzacji. Czy tego typu naprawa będzie opłacalna w późniejszym etapie? Z pewnością tak, jednak tylko wtedy, kiedy wykona ją Autoryzowany Serwis Samsung.

Wymiana wyświetlacza w telefonie LG G8X ThinQ

Czas przyjrzeć się najciekawszemu z urządzeń. Według naszej redakcji to połączenie dogodnych rozwiązań wraz z zaawansowaną technologią. Smartfon LG G8X ThinQ nie posiada znacznych udziwnień. Mamy tutaj pewną prostotę, która pozwoli nam na szybką i prostą naprawę urządzenia od koreańskiej firmy. Nie poznaliśmy jeszcze ceny wymiany ekranu w telefonie LG G8X ThinQ, dlatego trudno nam spekulować ile może to kosztować. Nasza redakcja zakłada, że koszt wymiany ekranu w głównym urządzeniu będzie wynosić około 1500 zł.

Wymiana wyświetlacza LG G8X ThinQ / lg.com

Dodatkowa ramka z wyświetlaczem to bardzo ciekawe rozwiązanie pełniące formę etui oraz dodatkowego LCD. Według naszej redakcji wymiana ekranów w telefonie LG G8X ThinQ jest najprostszym działaniem spośród wszystkich wyżej wymienionych futurystycznych smartfonów. Przy upadku nie zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia ekranu w etui, ponieważ wyświetlacz wklejony w ramkę znajduje się wewnątrz i po zamknięciu styka się z głównym ekranem smartfona. Całość możemy złożyć i zamknąć spinając na magnes. Właśnie dlatego w przypadku modelu LG G8X ThinQ trudniej nam uszkodzić od razu dwa ekrany. Czego nie możemy powiedzieć w przypadku powyższych modeli? Korzystając z dodatkowego ekranu (w postaci etui) dodajemy do telefonu LG G8X ThinQ dodatkowe rozwiązania, które nie są konieczne w codziennym użytkowaniu. Właśnie dlatego wymiana wyświetlacza w telefonie LG G8X ThinQ może być najbardziej opłacalna ze wszystkich powyższych pozycji.

Podsumowanie

Patrząc na całokształt wszystkich w/w telefonów możemy stwierdzić, że naprawa ekranów w tak drogich smartfonach chyli się głównie ku wizytom w serwisach producenta lub innych punktach napraw pogwarancyjnych. Samodzielna naprawa nie ma sensu, jest nie tylko nieopłacalna (nie zyskujemy np. gwarancji), ale również i bardzo ryzykowna. Jedyne sensowne naprawy będziemy mogli wykonywać pod okiem fachowców (serwisy telefonów komórkowych) lub osób, które będą chciały się podjąć odpowiedzialności za naprawę.

Innym przypadkiem według nas jest model LG G8X ThinQ. Mamy tutaj do czynienia z osobnym urządzeniem oraz dodatkowym akcesorium (etui z dodatkowym ekranem), które w przeciwieństwie np. do modelu Galaxy Fold nie muszą być stale połączone. Właśnie to wyróżnia smartfon od LG na tle konkurencji. Na ten moment jest to jedyny futurystyczny smartfon, którego naprawa (nawet samodzielna) ma nie tylko sens, ale jest w pełni uzasadniona. Kolejnym czynnikiem opłacalności jest oczywiście ekonomia w przeliczeniu na koszty amortyzacji. Każdy z nas będzie musiał przeliczyć koszty części względem kosztu całego urządzenia również po spadku ceny np. po okresie roku od daty zakupu. Według naszej redakcji to kwestia indywidualna. A co wy myślicie o wymianach LCD w tak nowoczesnych wynalazkach, czy naprawa takich urządzeń będzie opłacalna, biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki? Dajcie znać w komentarzach.