Samsung Galaxy A51 / fot.news.samsung.com

Umiejętność naprawy jednego smartfona niekiedy pozwala nam na więcej. Zdarza się, że wszystkie telefony mają w zasadzie podobne konstrukcje „serwisowe”, które pozwolą nam swobodnie naprawić nowe modele ukazujące się tuż po swoich poprzednikach. Przyjrzeliśmy się dziś wymianie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A51, porównując całość z taką samą naprawą urządzenia Galaxy A50.

 

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A51

Naprawy telefonów mogą wydawać się proste. Niestety to tylko pozory, ponieważ wielu z nas nie dostrzega kilku szczegółów. Bardzo ciężko jest oddzielić niektóre elementy w nowoczesnych smartfonach, są nimi oczywiście baterie, pokrywy baterii (mogą pęknąć) oraz oddzielanie ramek od wyświetlacza (jeśli zajdzie taka potrzeba). Właśnie dlatego wielu producentów chcąc uniknąć przeróżnych problemów coraz częściej stara się wykonywać naprawy modułowe, które są znacznym ułatwieniem w każdej obsłudze serwisowej. Zdarza się, że smartfony z „pokolenia na pokolenie” przejmują ten sam szkielet lub ułożenie wewnętrznej konstrukcji. Widzimy to na przykładzie wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A51, którego rozbiórka idealnie przypomina wymianę ekranu w modelu Galaxy A50.

Cały proces rozbiórki to niemalże identyczne kopie obu urządzeń. Różnice, jakie możecie zauważyć, to połączenie wyświetlacza w modelu Galaxy A51. Producent w tym przypadku zastosował połączenie ekranu bezpośrednio z płytką Sub (identycznie jak w modelu Galaxy A70). Jest to spora różnica, ponieważ wcześniej Samsung podczepił na taśmie ekranu inną taśmę, która przechodząc nad baterią była połączona z płytą główną. Jest to w zasadzie jedyna i największa różnica, którą dostrzegamy zaraz po zdemontowaniu plastikowej ramki. Fajnie, że Samsung nie zmienił za bardzo schematu urządzenia, ponieważ taka konstrukcja ułatwi wielu klientom samodzielną wymianę ekranu w telefonie Samsung Galaxy A51. Niestety oprócz LCD w urządzeniu mamy elementy, które od zawsze były i będą problematycznej do demontażu. Jesteśmy przekonani, że wiecie, o jakie części chodzi.

Wymiana baterii w telefonie Samsung Galaxy A51 nie ułatwi nam życia

Demontaż takich elementów od zawsze nie był wygodny. Każda bateria jest przyklejona dość dobrze do korpusu, co utrudnia nam Kowalskim działanie przy demontażu. Mimo korzystania z odpowiednich narzędzi (np. suszarka lub opalarka) bateria to część, którą łatwo zdeformować, a jeszcze łatwiej uszkodzić. Nie chcemy Was straszyć, ale naprawdę musicie pamiętać, aby podczas wymiany baterii w telefonie Samsung Galaxy A51 zachować szczególną ostrożność dokładnie tak samo, jak w przypadku wymiany baterii w starszym modelu Galaxy A50.

Podnoszenie baterii w telefonie Huawei P30 Lite / fot.sosav.com

Nasza redakcja zastanawia się, dlaczego koreański producent nie rozważa podklejania baterii dodatkową taśmą, która wystawałaby nad akumulator. Z pewnością widzieliście już podobne rozwiązania np. przy wymianie baterii w telefonie Huawei P30 Lite. Jest to idealne rozwiązanie, które pozwoliłoby każdemu z Was rozłożyć smartfona w szybki i co najważniejsze bardzo prosty sposób. Według nas rozwiązanie jest bardzo proste, gwarant obawia się, że zbyt proste naprawy ograniczą wizyty i chęci do napraw pogwarancyjnych.

Podnoszenie baterii w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Oczywiście znajdzie się grupa osób, która nawet w przypadku prostej naprawy będzie chciała skorzystać z serwisu telefonów komórkowych Samsung. Nie każdy chce i lubi bawić się w naprawy, tym bardziej jeśli w modelu Samsung Galaxy A51 wymiana baterii polega na odklejaniu jej od korpusu, a nie jest to łatwe co zresztą możecie zobaczyć na powyższym filmie. W serwisie telefonów można znaleźć przeróżne sposoby na zdemontowanie baterii, ale mimo wszystko sam demontaż nie jest taki prosty i musimy uważać na każdym kroku, ponieważ uszkodzenie akumulatora to nie tylko dodatkowy koszt, ale również i niebezpieczeństwo.

Sprawdzone projekty, to udane projekty

Nie ma co ukrywać, że cała rodzina modeli Galaxy A jest udana (naszym zdaniem). Projekty serwisowe tych modeli idealnie odzwierciedlają późniejsze naprawy, które w przypadku wszystkich modeli są niemalże identyczne. Dostrzegamy pewne różnice, ale z pozoru są one nieznaczne i dlatego każdy klient podczas samodzielnej wymiany wyświetlacza w modelach z rodziny Galaxy A powinien sobie poradzić. Warto pamiętać, że oprócz wymiany wyświetlacza, zawsze można spróbować dokonać wymiany szybki w telefonie Samsung Galaxy A51. Będzie to możliwe tylko wtedy, kiedy nasz ekran pod szybką będzie sprawny. Gdybyśmy jednak nie chcieli posuwać się do takich działań, zawsze po zakupie telefonu warto go dokładnie zabezpieczyć.