Mi Note 10 / fot.mi-home.pl

Naprawa telefonu Mi Note 10 będzie nie lada wyzwaniem nie tylko dla majsterkowiczów, ale również i dla niektórych firm serwisowych. Najtrudniejszym etapem naprawy może być wymiana złącza ładowania w telefonie Xiaomi Mi Note 10.

 

Wymiana złącza ładowania w telefonie Xiaomi Mi Note 10

Jakiś czas temu na kanale YouTube marki Xiaomi pojawił się interesujący filmik obrazujący smartfon Xiaomi Mi Note 10 w pełnej okazałości. Producentowi nie chodziło jednak o wygląd urządzenia, a jedynie o wnętrze smartfona, które w naprawdę wielkim skrócie zostało rozłożone na czynniki pierwsze. To, na co chcemy zwrócić uwagę, to płyta główna. Jej ułożenie jest dość nietypowe, ponieważ przebiega ona w bocznej części smartfona oferując znaczne miejsce dla baterii. Nasze oczy zwracają uwagę na dolną część smartfona, w której widzimy złącze ładowania. Przyglądając się dokładnie, możemy zobaczyć, że złącze UBS-C jest wlutowane do płyty głównej. Oznacza to, że wymiana złącza ładowania w telefonie Xiaomi Mi Note 10 będzie nie tylko skomplikowana, ale i ryzykowna dla każdego potencjalnego klienta. Nie wszyscy klienci lubią bawić się w lutowanie. Inni nie znają się na takim działaniu, co zwiększy zainteresowanie naprawami (pogwarancyjnymi) w serwisach telefonów komórkowych.

Rozłożony smartfon Xiaomi Mi Note 10 / fot.YouTube Xiaomi

Skoro jesteśmy już przy serwisach, warto zwrócić uwagę, że w gwarancyjnych punktach napraw tego typu naprawa będzie wiązać się z wymianą całej płyty głównej. Producenci nie są przekonani do wykonywania działań lutowniczych przy naprawach (przykładem może być np. Samsung Galaxy A5 2017, gdzie przy wymianie złącza wymieniana jest płyta główna) smartfonów zgłoszonych do reklamacji. Wszystko dlatego, że jest to czasochłonne i nie koniecznie musi być dobrze wykonane. Wymieniając złącze ładowania w telefonie Xiaomi Mi Note 10 mogą pojawiać się błędy techników lub inne problemy, co może skutkować powrotem reklamacji do serwisu, czego zarówno technicy, jak i sam producent nie chcą. Na tym etapie musimy pamiętać, że wymiana złącza UBS-C w telefonie Xiaomi Mi Note 10 będzie również droższym rozwiązaniem w serwisie producenta, co z pewnością odrzuci klienta przy naprawie pogwarancyjnej tego urządzenia.

Koszt wymiany płyty głównej w takim telefonie może wynieść nawet 800 zł brutto (przewidywana cena), zaś koszt wymiany złącza w pogwarancyjnym serwisie telefonów komórkowych to cena w granicach 100-140 zł z częścią+usługą, a czasem nawet i kosztami transportu. Różnicę w takich przypadkach zobaczymy od razu. Wymiana złącza ładowania w telefonie Xiaomi Mi Note 10 dla wszystkich klientów, którzy nie chcą się grzebać w takich naprawach będzie trudnym działaniem. Xiaomi stosując takie rozwiązanie nie jest odosobnionym przypadkiem, ponieważ nie tak dawno nasza redakcja na łamach portalu naprawatelefonu.eu opisywała Wam proces wymiany złącza ładowania w telefonach Samsung Galaxy S10+/S10e/S10, który niestety wygląda podobnie.

 

Czy wymiana złącza USB-C w telefonie Xiaomi Mi Note 10 będzie opłacalna?

Odpowiedzi na to pytanie może być kilka. Po pierwsze pod kątem finansowym wlutowanie nowego złącza jest bardzo opłacalnym działaniem. Koszty złącza będą tańsze niż całej płyty. Niestety istnieje również inna odpowiedź – czy będziemy chcieli samodzielnie podjąć się takiej naprawy, aby nie uszkodzić płyty głównej, na której mamy mnóstwo danych? Niestety tutaj jeden błąd może nas dużo kosztować, tym bardziej że wstępnie mamy tylko jedną szansę. Trzecią odpowiedzią na to pytanie może być fakt uszkodzenia mechanicznego gniazda ładowania. Dziś nie tak łatwo uszkodzić element ładowania, ponieważ wkładanie kabla jest dość proste. Pojawi się zatem pytanie, abyśmy pilnowali się, kiedy uszkodzone mechaniczne złącze ładowania będzie naszą winą, a kiedy producenta.

Płyta główna telefonu Xiaomi Mi Note 10 / fot.YouTube Xiaomi

Nie możemy zapominać, że często nasze dane są ważniejsze niż pieniądze. Są to sprawy, które każdy z Was powinien samodzielnie rozstrzygnąć, ponieważ można zarówno dużo stracić, jak i niewielkim kosztem naprawić telefon (wymiana samego złącza ładowania w telefonie Xiaomi Mi Note 10) poprzez zwykłe wlutowanie USB-C. To czy powierzymy naprawę specjalistom z serwisu producenta, czy serwisów pogwarancyjny to również decyzja, która warto przemyśleć. Serwis gwaranta przy uszkodzonym złączu nie będzie się przejmował naszymi danymi, ponieważ jako klienci korzystający z gwarancji Xiaomi mamy obowiązek zgrać wcześniej dane robiąc (Back up). Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu pomyślicie wcześniej o jakiejkolwiek kopii danych, aby wszelkie naprawy były już tylko formalnością bez obawy o to co możemy stracić. Nowy telefon zawsze można kupić, odzyskać dane już nie jest tak łatwo. Czasem jest to możliwe, w zależności od smartfona oraz stopnia uszkodzenia. Dajcie znać w komentarzach co myślicie o tego typach wymianach złącza ładowania w telefonie Xaomi Mi Note 10.