Testowanie wyświetlacza w telefonie iPhone 6 / fot.Gsmok.pl

Wielu przedsiębiorców wykonujących usługi w zakresie serwisu telefonów często oferują różne dodatki po wykonanej usłudze. Wśród takich dodatków jest oczywiście gwarancja po wykonaniu naprawy. Okres takiego wsparcia w zależności od sprzedawcy może być różny. Najczęstszym przykładem udzielania gwarancji na usługi (w tym wymianę szybki) jest 6 miesięcy. Czy to wystarczający czas na znalezienie jakichkolwiek usterek po naprawie? 

 

Wymiana szybki to pewna i gwarantowana usługa

Wykonując naprawę polegającą na odseparowaniu szybki od wyświetlacza powinniśmy mieć wiedzę techniczną oraz warsztat. Jeśli wszystko dobrze zostanie wykonane, będziemy niemalże pewni, że nie zastuka do naszego serwisu klient z reklamacją wykonywanej wcześniej naprawy. Mają na stole serwisowym urządzenie z pękniętą szybką możemy być pewni, że zakończenie naprawy będzie nie tylko satysfakcjonujące dla klienta, ale również pewne dla serwisu. Usługa wymiany szybki to pewne działanie, które rzadko kiedy jest reklamowane przez użytkownika końcowego. Dlaczego?

Wszelkie wady lub problemy po refabrykacji urządzenia iPhone, lub każdego innego smartfona wyszłyby zaraz po wykonaniu takiej naprawy. Przy wykorzystaniu wszelkich narzędzi, wiedzy oraz urządzeń taka naprawa również będzie pewna. Nie potrzebujemy na takie usługi długiej gwarancji, bo w późniejszym etapie szybka sama w sobie się nie uszkodzi, jeśli nie stało się to na początku naprawy. Jedynym uszkodzeniem może być ponowne pęknięcie wynikające np. z upuszczenia urządzenia, ale tego nie obejmuje żadna gwarancja, zarówno serwisu producenta, jak i serwisów pogwarancyjnych.

6 miesięcy gwarancji to wystarczający czas ochrony dla kupującego

Oczywiście ten okres może być dłuższy, ponieważ są firmy oferujące aż 12 miesięcy okres wsparcia swoich klientów. Powstaje pytanie – czy warto? Z pewnością tak – jeśli mówimy o marketingu. Długi okres gwarancji na usługę wymiany szybki nie będzie miał sensu, jednak zdecydowanie wygląda to lepiej niż np. 3 miesiące. Szybki montowane w telefonach raczej nie ulegają awariom, ponieważ w dużej mierze nie ma co się tam zepsuć. Oczywiście istnieje możliwość, że wymiana szybki będzie miała wpływ na działający digitizer (dotyk), ale taka usterka również wystąpiłaby raczej świeżo po naprawie. Nie ma jednak obaw, jeśli wystąpi również po okresie wsparcia oferowanym przez przedsiębiorcę.

Sama gwarancja to dobrowolne zobowiązanie, więc przedsiębiorca nie musi za bardzo przywiązywać do tego uwagi. Brak takiego wsparcia z pewnością powoduje, że klient niechętnie patrzy na usługi serwisu, który nie klientom nic. Pamiętajmy, że tak naprawdę otrzymanie 6-miesięcznej gwarancji lub 3-miesięcznej nie wiele zmieni. Klientów broni prawo, które w tym przypadku oferuje nieco dłuższe wsparcie. Mówimy tutaj o rękojmi, ponieważ wymiana szybki iPhone 11 może z punktu widzenia prawa przekształcić się w umowę o dzieło, a przepisy reklamacyjne w tym zakresie rozpatruje się na zasadach ogólnych wynikających z rękojmi. Wszystko to oparte jest na przepisach i prawie, ale wiele osób z tego nie korzysta.