Serwis telefonów

Koszty przeróżnych napraw odpłatnych w smartfonach potrafią nam zepsuć humor. Nie ma się co dziwić, ponieważ telefony to dla wielu z nas dziś nie tylko kopalnia wiedzy. To nasz notatnik, to nasza baza danych, to coś, bez czego wiele osób na co dzień nie potrafi prawidłowo funkcjonować. Okazuje się, że na rynku znajdują się urządzenia, które mogą nosić „znamię jednorazówki” z racji kosztów urządzenia względem całościowej naprawy po wynikających uszkodzeniach z naszej winy. Wśród takich jednorazówek znajdziemy między innymi telefon Xiaomi Redmi 9A, którego wymiana wyświetlacza jest nieopłacalna.

W świecie nowoczesnych smartfonów nie brakuje takich urządzeń, które nie muszą być potęgą sprzętową. Do takich urządzeń zazwyczaj należą telefony poniżej 500 zł. W serwisach telefonów komórkowych takie urządzenia określane są mianem „jednorazówki” opłacalne do momentu pierwszych uszkodzeń mechanicznych. Po wycenach każdego uszkodzenia po chwili okazuje się, że naprawy są droższe niż wartość urządzenia. Narażone są tutaj głównie ekrany, których w pewnym momencie oraz po pewnym okresie czasu nie opłaca się naprawiać. Dokładnie taka sytuacja dotyczy modelu Xiaomi Redmi 9A, w którym wymiana wyświetlacza jest po prostu nieopłacalna. Sprawdźmy, dlaczego tak jest.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi 9A to cała wartość urządzenia?

Część z Was z pewnością nie zgodzi się z powyższą teorią. Spójrzmy na to jednak bardziej ekonomicznie. Według strony producenta telefon Xiaomi 9A kosztuje 399 zł, więc jak sami widzicie mamy tutaj do czynienia z naprawdę budżetowym smartfonem, od którego nie powinniśmy wymagać zbyt dużo. Zakup nowego produktu (niekoniecznie smartfona) wiąże się oczywiście ze spadkiem ceny poprzez amortyzację oraz stan zużycia. To wszystko w przypadku jakiejkolwiek awarii mechanicznej przekłada się na koszty napraw serwisowych, które w przypadku wymiany wyświetlacza czy płyty głównej są naprawdę duże.

Wymiana wyświetlacza
Wyświetlacz od telefonu Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Rynkowe ceny wymiany wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi 9A sięgają około 300 zł. Są to oczywiście szacowane koszty, ponieważ na rynku jest sporo serwisów Xiaomi, które wykonują naprawy pogwarancyjne. Każdy z takich punktów może zaproponować inną cenę, która nie mniej / nie więcej będzie po prostu nieopłacalna. Zapytacie dlaczego? Załóżmy, że nasz telefon ulega awarii po około 6 miesiącach lub po roku. Od głównej ceny urządzenia, czyli 399 zł musimy odliczyć spadek wartości. Cena urządzenia zaczyna nam nie tylko topnieć, ale również zbliżać się do kosztów wymiany wyświetlacza, nawet jeśli za wymianę ekranu w telefonie Redmi 9A zapłacilibyśmy 250 zł, to różnice w opłacalności zaczynają wskazywać, że zdecydowanie lepiej kupić nowy telefon niż dokładać do interesu naprawiając stare urządzenie. Zdarzają się sytuacje, że ceny wymiany ekranu w tak budżetowych telefonach pozwoliłby nam kupić drugi taki sam używany model (kto wie, może nawet z gwarancją producenta).

A co z wymianą szybki w telefonie Xiaomi Redmi 9A?

Zanim skorzystamy z takiej usługi musimy upewnić się, czy nasz „plastikowy” smartfon nie posiada uszkodzeń ekranu. Jest to istotna sprawa, ponieważ bez tego nie będziemy w stanie skorzystać z takiej naprawy, jak wymiana szybki. To nie wszystko – nie chcąc podejmować się samodzielnej naprawy musimy poszukać firmy (serwisu telefonów Xiaomi z usługami pogwarancyjnymi), która wykonuje takie naprawy. Tutaj mogą pojawić się problemy. Nie wszyscy przedsiębiorcy proponują wymianę szybki w tak budżetowych smartfonach. Powód? To się po prostu nie opłaca lub jest na granicy opłacalności i zarobku.

Xiaomi Redmi 9A / fot.mi-store.pl

Wymiana szybki Xiaomi Redmi 9A jest dość czasochłonna i dla wielu serwisów taka usługa jest kompletnie nieopłacalna czasowo. Z jednej strony jest to zrozumiałe, ale z drugiej strony takie kwestie nie obchodzą klientów, którzy szukają pomocy z naprawą telefonu. Co w takich przypadkach najczęściej oferują nam pogwarancyjne serwisy telefonów Xiaomi? Są to oczywiście wymiany całych modułów, co jest nie tylko szybszym działaniem, ale i bardziej opłacalnym (oczywiście dla serwisu – niekoniecznie dla samego klienta). Właśnie dlatego z naszego punktu widzenia wymiana wyświetlacza lub szybki w telefonie Xiaomi Redmi 9A jest nieopłacalna. Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób nie stać, wydać kolejnych 500 zł na nowy telefon, ale czy warto mierzyć się z granicą opłacalności naprawy, a ceną nowego lub używanego smartfona? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie już sami.