Unia Europejska po raz kolejny pokazuje konsumentom, że nie zostawi ich w potrzebie. Dzięki nowym przepisom (obowiązującym od 1 października 2019 roku) każdy konsument będzie mógł cieszyć się dłuższym wsparciem serwisowym dla sprzętów AGD. Nowe „prawo do naprawy” zmieni karty gwarancyjne producentów.

 

O nowych zmianach mówiło się już od dawna. Pracę Unii nad nową dyrektywą to nie tylko działania prokonsumenckie, to również zwrócenie uwagi na stale rosnące „elektrośmieci”. Przepisy nowej dyrektywy wchodzą w życie z dniem 1 października 2019 roku, jednak sami producenci będą mieli trochę czasu na wprowadzenie zmian. Już dziś możemy śmiało powiedzieć, że czasy „trwałych sprzętów” wracają do łask wszystkich klientów.

Według dyrektywy o nazwie „Prawo do naprawy” producenci sprzętu AGD sprzedający swoje produkty na terenie UE będą musieli zapewnić technikom dokumentację serwisową konkretnego urządzenia przez okres od siedmiu do dziesięciu lat. Według naszej redakcji akurat to nie będzie stanowiło dużego problemu. Poważnie brzmiącym stwierdzeniem jest zobowiązanie producentów do prostego schematu naprawy, możliwego do przeprowadzenia przy użyciu powszechnych narzędzi.

 

Jakich sprzętów dotyczy dyrektywa o „Prawie do naprawy”?

Według UE regulacje dotyczą takich urządzeń jak pralki, lodówki, zamrażarki, telewizory czy serwery. Na liście nie znalazły odkurzacze, smartfony, ekspresty do kawy czy inne urządzenia z list mniejszego AGD.

Whirlpool W Collection FRR 12451 / fot.prasowe

Czytając komentarze UE możemy wywnioskować, że producent postanowił (oprócz dbania o środowisko) ukrócić wszystkie nieuczciwe praktyki wobec konsumentów. Nie jednokrotnie do Internetu trafiały materiały wskazujące, że urządzenia (podlegające aktualnie pod dyrektywę) są specjalnie postarzane, aby mogły zepsuć się zaraz po okresie gwarancji. Według UE takie działanie miało na celu zmuszać klientów do zakupu nowych produktów.

Źródło: Wirtualnemedia.pl