Reklamowanie uszkodzonego towaru nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Spieranie się z przedsiębiorcą, udowadnianie swoich racji czy chociażby weryfikacja swoich praw to ciężka sprawa. Należy pamiętać, że każdy konsument nie pozostaje bez pomocy, w szczególności bez możliwości zasięgnięcia porad. Gdzie szukać bezpłatnego wsparcia ze strony Państwowych instytucji?

 

Przepisy reklamacyjne to temat rzeka. Niestety nie są one proste w rozumieniu konsumentów, a większość przepisów niestety jest interpretowanych w zły sposób. Zastanawiacie się, gdzie w takim przypadku szukać pomocy?

 

Bezpłatne porady prawne

Zanim skorzystamy z pomocy Rzecznika Praw Konsumenta powinniśmy wyczerpać wszystkie możliwości reklamacji. Pisząc pisma do przedsiębiorcy pokazujemy mu, że nie poddamy się bez walki. Dzięki temu sprzedawca widzi, że nie będziemy łatwym klientem. Oczywiście nie musimy posiadać odpowiedniej wiedzy, jednak to nie oznacza, że nie możemy jej zdobyć w prosty i co najważniejsze bezpłatny sposób.

Korzystając z projektu UOKiK cały czas możemy korzystać z bezpłatnych infolinii czy chociażby darmowych porad z adresu e-mail porady@dlakonsumentow.pl. Dużym plusem tej formy kontaktu jest jasny przekaz informacji. Pisząc wiadomość e-mail dostajemy konkretne wytyczne co możemy i co powinniśmy napisać bezpośrednio sprzedawcy. Prawnicy z projektu UOKiK podpowiadają nam jakich artykułów użyć, co dokładnie jest nadużyciem ze strony sprzedawcy i co należy zrobić w konkretnych sytuacjach.

 

Sprzedawcy często kombinują

Bardzo częstym działaniem wielu przedsiębiorców jest iść w zaparte mimo tego, że możemy mieć rację. Dlaczego to robią? Po prostu boją się świadomości konsumentów, którzy coraz bardziej domagają się spełnienia swoich roszczeń. Nie muszą one być wygórowane, a mimo tego przedsiębiorcy chcą uniknąć każdych kosztów.

Nasza redakcja zdaje sobie sprawę, że może to być dla Was bardzo uciążliwe, ale czasem satysfakcja daje dużo radości. Taka długa walka to też dodatkowa nauka dla nas. Dowiadujemy się tego, jak walczyć w takich sytuacjach z nieuczciwy przedsiębiorcą. O wiele bardziej „smakuje” zwycięstwo z przedsiębiorcą, który chciał nas oszukać lub specjalnie wprowadzić w błąd.