Koszty odpłatnych napraw telefonów przerażają. Zdarza się, że usunięcie uszkodzenia mechanicznego sięga ceny całego urządzenia. Firma Apple jest najbardziej znana z takich rozwiązań, czego przykładem są kwoty po 1700 zł za naprawy odpłatne urządzeń, najczęściej ekranów. Czy równie podobnie będzie w przypadku wymiany wyświetlacza w telefonie iPhone 12?

 

Amerykańska firma, oferując swoim klientom drogie urządzenia oferuje również wsparcie serwisowe z roczną obsługą serwisową dla telefonów. Coraz częściej zdarza się nam, że zmuszeni jesteśmy skorzystać z obsługi pogwarancyjnej, ponieważ nasze urządzenie posiada uszkodzenie wychodzące poza standardowe wsparcie gwaranta. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze pytania: Ile to wszystko będzie kosztować? W przypadku telefonów iPhone mówimy tutaj o 3 rodzajach napraw odpłatnych (nie wliczając wgrania oprogramowania): wymiana baterii, wymiana ekranu oraz wymiana urządzenia. Najpopularniejsze pytanie stawiamy w momencie uszkodzenia wyświetlacza, którego cena niekiedy przeraża już na samym wstępie. Miejmy nadzieję, że najnowszymi modelami Apple będzie inaczej.

 

Ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie iPhone 12

Nie musieliśmy długo czekać na taką informację. Najnowsze wieści serwisowe napływają do nas zza oceanu, a dokładnie ze strony producenta, który właśnie poinformował swoich klientów o cenach za wymianę ekranu w modelu iPhone 12 i 12 Pro. Takich kosztów można było się spodziewać, ponieważ LCD w każdym telefonie tak samo jak płyta główna to najważniejsze części. Wie o tym każdy, kto musiał chociaż raz płacić za odpłatną wymianę w serwisie producenta. Informacja na stronie Apple wskazuje, że koszt wymiany ekranów w obu modelach wynosi 279 dolarów, co po przeliczeniu daje nam około 1081 zł. Specjalnie wskazujemy, że wstępny koszt, ponieważ kurs dolara jest zmienny i kwoty mogą być przeróżne w zależności od dnia. Oczywiście dotyczy to najprawdopodobniej rynku amerykańskiego.

Koszt wymiany wyświetlacza w iPhone 12
Dolar amerykański po przeliczeniu na złotówki na dzień 22.10.2020r

To na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że cena na stronie producenta dla obu wariantów jest dokładnie taka sama. W Polsce już na tym etapie możemy być pewni, że będzie zupełnie inaczej. Wystarczy zerknąć na cennik polskich serwisów z autoryzacją, gdzie widzimy różnice w cenach (naszym zdaniem sporą) między wariantami poprzednika.

Cennik wymiany wyświetlacza w iPhone 12
Cennik wymiany wyświetlacza w iPhone 12

Informacje na stronie Apple dają nam również pewien obraz, że cena wymiany wyświetlacza w iPhone 12 nie będzie również mniejsza niż 1000 zł. Zastanawiacie się dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Mamy do czynienia z telefonami marki premium. Na pokładzie modeli iPhone 12/12 Pro znajdziemy ekrany OLED oraz Super Retina. W takim przypadku różnica w cenie z pewnością się pojawi. Czy będzie duża? Ciężko powiedzieć, ale możemy zaryzykować, że różnica w cenie może sięgać rzędu 500-600 zł.

 

Dlaczego nie dokonamy odpłatnej wymiany wyświetlacza w telefonie iPhone 12?

Pisząc „my” mamy na myśli zwykłego konsumenta, szaraka, który raczej nie skusi się na odpłatną wymianę ekranu w żadnym „jabłko-fonie”. Powodem nie będzie nasza majętność, a jedynie kwestia opłacalności względem ceny nowego urządzenia oraz amortyzacji.

Posiadacze każdego telefonu marki Apple muszą liczyć się z jeszcze jednym problemem. Otóż w sytuacji, kiedy telefon posiada jakiekolwiek drobne uszkodzenie (np. pęknięta pokrywa lub uszkodzona ramka) musimy liczyć się z odpłatną wymianą całego urządzenia. Tutaj często mamy różnice połowy ceny już po pewnym okresie użytkowania. Według naszej wiedzy wymiana wyświetlacza w telefonie iPhone 12 również nie będzie opłacalna. Wszystko to kwestia czasu oraz amortyzacji.

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać bezpośrednio na oficjalne ceny autoryzowanych partnerów serwisowych w Polsce. Przypomnijmy, że te ceny mogą się nieznacznie różnić (około 20-30 zł) co jest wynikiem obniżenia marży firmy serwisowej. Będąc w takiej sytuacji musimy liczyć się z faktem, że naprawa w serwisie telefonów Apple z ramienia producenta może wcale nie być opłacalny. Co możemy zrobić w takim przypadku? Oczywiście szukać tańszych rozwiązań poprzez wymianę szybki lub wyświetlacza z demobilu innych egzemplarzy iPhone.