Wymiana telefonu w serwisie producenta to przyjemna chwila dla każdego klienta. Otrzymujemy nowy (najczęściej zapakowany produkt) z odnowioną gwarancją. Są na rynku jednak pewne wyjątki, których postępowanie wygląda całkiem inaczej. Zobaczmy ile otrzymamy gwarancji na wymienionego iPhone’a w serwisie Apple. 

 

Tytułowe pytanie mogłoby wydawać się proste, jednak w przypadku firmy Apple jest całkiem inaczej. Zacznijmy od tego, że wymieniony iPhone to urządzenie refurbishowane, czyli odnowione fabrycznie. Dlatego radzimy wystrzegać się słowa – wymiana iPhone’a na nowy. Tego typu informacji nie znajdziecie na żadnym raporcie z serwisu Apple. Nie znajdziecie tam również zadowalających wieści na temat terminu gwarancji. Apple jasno określa, że „nowe” wymienione urządzenie 3-miesięczną gwarancję lub pozostały czas trwania pierwotnej gwarancji, w zależności od tego, który z nich jest dłuższy.

Od 2015 roku (po zmianie przepisów konsumenckich) Apple zmieniło swoje podejście do tego tematu ze względu na obowiązujące przepisy.

Zapisy gwarancyjne Apple

Niestety, aby gwarancja na wymienionego iPhone’a znowu wynosiła 12 miesięcy musimy się trochę postarać. Jak to zrobić?

 

Zmiana na lepsze, ale kto o niej słyszał?

W przypadku Apple taka gwarancja wynikająca z przepisów nie działa z automatu. Aby można było ją otrzymać po pierwsze musimy posiadać telefon, który pochodzi z polskiej dystrybucji. Oznacza to, że telefon kupiony u operatora lub w dużym markecie elektronicznym musi być dedykowany na rynek polski. Jest to główny warunek, abyśmy mogli otrzymać nową gwarancję. Musimy również pamiętać, że nasze urządzenie nie może być naprawiane przez żaden pogwarancyjny serwis iPhone Warszawa, ponieważ stracimy jakiekolwiek uprawnienia wynikające z samej gwarancji.

Sprawdzanie gwarancji Apple

Apple nie chwali się zbytnio tym faktem, który wynika z przepisów. Drugim uciążliwym warunkiem otrzymania gwarancji na wymienionego w serwisie Apple iPhone’a jest kontakt telefoniczny z infolinią Apple. Dzwoniąc pod numer 00800-4411875 musimy przedstawić dokument serwisowy, podać numer imei pierwszego urządzenia sprzedanego w polskiej dystrybucji, podać datę zakupu oraz wskazać miejsce kupna urządzenia. Po krótkiej rozmowie z pracownikiem infolinii w systemie gwarancyjnym nasze urządzenia otrzyma nową roczną gwarancję.