Mobilne fotografie to dla niektórych bardzo ważny aspekt życia, a nawet pracy. Wielu fotografów na pytanie, jaki jest najlepszy aparat fotograficzny na świecie, udziela bardzo prostej odpowiedzi: aparat w telefonie. Jednak co zrobić, kiedy nasze urządzenie wykazuje wadę, a moduł kamery nie działa prawidłowo? Pozbawia nas to nie tylko pracy, ale możliwości cieszenia się z uwiecznionych momentów każdego dnia.

 

Aparat fotograficzny ze sklepu Play?

Instalacja takiej aplikacji to dobry sposób na sprawdzenie, czy problem w telefonie leży po stronie softu, czy może niesprawnego modułu kamery lub samej płyty głównej. Aplikacja pobrana z Google Play bazuje na oprogramowaniu, a to dobra metoda na weryfikacje naszego smartfona oraz podjęcie próby ewentualnej naprawy telefonu. Jeśli wybrana przez nas aplikacja (sprawdźmy dwie lub trzy) nie zadziała, to z całą pewnością możemy stwierdzić, że uszkodzony jest moduł aparatu fotograficznego, płyta główna lub oprogramowanie.

Aplikacje aparat fotograficzny google Play / fot.play.google.com

W przypadku kiedy aplikacja zadziała i aparat będzie spełniał swoje funkcje mamy dwie możliwości. Albo korzystamy z wybranej apki do wymiany smartfona u operatora lub całkowitego uszkodzenia, albo wgrywamy nowe oprogramowanie, które najprawdopodobniej usunie problem. W tym miejscu przypomina mi się pewna sytuacja telefonów marki HTC z rodziny One, które po wykonaniu zdjęcia zostawiały fioletowe poświaty. W serwisie producenta wymieniano moduły kamery, ale później producent poprawił ten problem bezpośrednio przez nowe oprogramowanie wysłane do użytkowników przy pomocy funkcji OTA (Over the Air) bez użycia kabla.

 

Reset fabryczny telefonu

Reset fabryczny telefonu to jedna z najbardziej radykalny form weryfikacji poprawności działania całego urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu uda się nam pozbyć wszelkich wirusów lub możliwych aplikacji blokujących aparat fotograficzny. Warto dodać również, że factory reset wypada robić raz na jakiś czas. Wiemy, że urządzenie mobilne to w zasadzie nasz codzienny bank informacji i przede wszystkim sejf aplikacji, danych, kontaktów czy innych potrzebnych rzeczy. Niestety, ale z telefonem komórkowym jest jak z laptopem, którego przydaje się raz na jakiś czas oczyścić z niepotrzebnego spamu aplikacji czy pobranych plików, bo to właśnie one są przyczyną różnych problemów.

Gdybyście nie mogli znaleźć zakładki reset fabryczny, która w nowoczesnych smartfonach potrafi być mocno zabunkrowana, to polecam kombinacje klawiszy, która również doprowadzi do resetu fabrycznego. Jeśli wolicie jednak starodawne metody, to w ustawieniach telefonu przy nowszych wersjach Androida szukamy następujących zakładek: zarządzanie ogólne – resetowanie i już jesteśmy w karcie umożliwiającej nam wykonanie resetu fabrycznego. Warto zwrócić uwagę, że oprócz ustawień fabrycznych mamy tutaj również inne resety niekasujące całej zawartości urządzenia. Jednak w przypadku niedziałającego aparatu fotograficznego w naszym telefonie podstawą, która pozwoli nam odrzucić inne problemy, jest wykonanie resetu fabrycznego.

 

Wyciągnij kartę pamięci z telefonu

Każdy obcy element w naszym urządzeniu to potencjalne źródło problemu. Mikroprocesory znajdujące się na karcie microSD mogą uszkodzić czytnik odpowiadający za przekazywanie i zapisywanie zdjęć na samej karcie. Jest to bardzo, ale to bardzo rzadki przypadek, kiedy karta pamięci może spowodować uszkodzenie naszego smartfona czy chociażby modułu fotograficznego. Co nam szkodzi spróbować sprawdzić kartę?

Zabieg wymiany lub po prostu wyciągnięcia takiej karty zalecam w przypadku zakupu chińskiego zamiennika, bo właśnie takie „elektroniczne maluszki” niewiadomego pochodzenia mogą źle wpływać na nasze urządzenie. Pomyślicie, że jest to niewykonalne, a jednak w elektronice mobilnej wszystko jest możliwe.

 

Wykonaj naprawę oprogramowania w telefonie

Zastanawiacie się jak to zrobić? Pokażemy Wam to na przykładzie smartfonów Sony. Japoński koncern ułatwia nam wykonanie wgrania oprogramowania bezpośrednio w domu. Niestety jak się pewnie domyślacie będzie się to wiązać z usunięciem wszystkich danych, więc warto zrobić kopię zapasową swoich danych. Po wykonaniu back-upu udajemy się na stronę producenta, aby pobrać narzędzie do naprawy oprogramowania tabletów, a nawet smartwatchów. Dzięki aplikacji Xperia™ Companion możemy postawić na nowo cały system, naprawiając oprogramowanie, co bardzo często rozwiązuje problem usterek związanych z całym oprogramowaniem. To nie jest dokładnie to samo, co wykonanie resetu fabrycznego w telefonie. Poniżej kilka screenów przedstawiających obsługę aplikacji, jednak już teraz zapewniamy Was, że obsługa jest banalnie prosta.

Aplikacja Xperia™ Companion jest dostępna w języku polskim, a jej obsługa nie wymaga specjalnych umiejętności. Warto dodać, że potrzebujemy do tego komputera i połączenia z internetem, co pozwoli nam ściągnąć z serwerów Sony aktualną systemową wersję oprogramowania. Prawdę mówiąc, jeśli jesteście posiadaczem telefonów Sony, zalecamy wykonać taką naprawę nie tylko przy problemach z aparatem fotograficznym.

 

Wymiana modułu kamery lub płyty głównej

W zależności od tego, jaki posiadamy telefon mamy tutaj różne możliwości wykonania naprawy poprzez wymianę płyty głównej czy modułu kamery. W starszych telefonach po zdjęciu plastikowego korpusu z ramką moduł kamery przedniej znajduje się bezpośrednio wczepiony na płycie głównej i najczęściej możemy ją odpiąć, unosząc wczepkę bez potrzeby demontażu płyty głównej. Jeśli chodzi o bardziej zabudowane telefony, to w takim przypadku musimy podnieść całą płytę główną, ponieważ wczepka/konektor znajduję się pod płytą (druga strona).

 

Płyta główna telefonu Samsung Galaxy Grand Prime

W pierwszej kolejność radzę wymienić sam moduł kamery, gdyż to najczęstsze źródło całej awarii. Płyta główna to ostateczność. Mamy nadzieję, że wasza naprawa skończy się tylko na wymianie modułu. W przypadku kiedy wszystkie opisane wyżej czynności nie rozwiążą problemu, pozostaje nam już tylko i wyłącznie wymiana telefonu. Większość takich awarii najczęściej kończy się na poziomie wgrania nowego oprogramowania lub wymianie modułu kamery. Gdybyście mieli jakieś pytania lub problemy z konkretnym smartfonem, nie tylko w zakresie aparatu fotograficznego to dajcie znać w komentarzach.