Zawieszający się system potrafi irytować. Niezależnie od tego czy korzystamy z komputera, laptopa czy telefonu musimy pamiętać, że system może się zawiesić w najmniej oczekiwanej przez nas sytuacji. Jak w takim razie naprawić telefon, który zawiesza się na logo producenta lub operatora sieci komórkowej?

Regularne czyszczenie systemu smartfona

Wydawać by się mogło to oczywiste, ale z naszego doświadczenia wiemy, że nie zawsze. Telefony to nasze codzienne i przenośne komputery, które mają bardzo dużo danych. Nikomu nie widzi się regularne czyszczenie telefonu, jeśli usłyszy o utracie danych oraz aplikacji. Polacy (w zasadzie nie tylko) powiedzmy sobie szczerze – nie chce się nam później wszystkiego zgrywać, instalować i szukać każdej aplikacji jaką mieliśmy na telefonie. Jest to najczęstszy powód dlaczego ludzie nie są chętni resetować fabrycznie swoje telefony.

Oczywiście regularne czyszczenie telefonu nie musi odbywać się co 2 tygodnie. Wystarczy, że przywrócimy ustawienia fabryczne mniej więcej co 6 miesięcy maksymalnie co rok. Ponowne załadowanie systemu w telefonie spowoduje nie tylko wgranie na nowo Androida, ale usunie nam ewentualnie wirusy, które mogliśmy złapać podczas instalacji pierwszej lepszej aplikacji.

Czy każdy z Was wie jak wykonać taki reset fabryczny? Nie będziemy Was tutaj zanudzać dokładnymi opisami jak wykonać taki reset, zachęcamy do odwiedzenia naszego artykułu o resecie fabrycznym w telefonie LG V30.

 

Telefon zawiesił się na logo producenta lub operatora sieci?

Z pewnością nie raz przydarzyła się Wam taka sytuacja. Naprawa takiego zawieszającego się systemu najczęściej polega na wyciągnięciu baterii. Odcinając dopływ prądu urządzenie przechodzi swego rodzaju reset, próbując się włączyć ponownie prawidłowo. To najpopularniejsze rozwiązanie w takiej sytuacji. Niestety trendy rynkowe w konstrukcjach telefonów coraz bardziej „utrudniają klientom” działanie, chociażby na poziomie samodzielnej wymiany baterii. Większość telefonów to zabudowane konstrukcje, gdzie samodzielny demontaż np. w pracy czy autobusie jest niemożliwy.

W takiej sytuacji (telefon po okresie gwarancji) możemy kupić nowy telefon lub podjąć próbę naprawy naszego obecnego smartfona. Nasza redakcja wybiera drugą możliwość, w której czeka nas samodzielna próba odłączenia baterii poprzez rozebranie telefonu na tyle, abyśmy mogli sami odłączyć, a później podłączyć baterie sprawdzając, czy problem zawieszającego się systemu zniknął. Najczęściej odłączenie akumulatora nie wymaga zbyt zaawansowanego grzebania w telefonie. Zdarza się, że producent zaliczy wpadkę i np. wpuści do sieci instrukcje wymiany pokrywy baterii, tak jak to miało miejsce w jednym z oddziałów firmy Samsung.

Instrukcja odłączenia baterii w telefonie Samsung Galaxy S6 / S6 Edge
Instrukcja odłączenia baterii w telefonie Samsung Galaxy S6 / S6 Edge

Czasem warto zajrzeć do takich dokumentów, bo poddają one naprawdę dużo informacji. Jeśli dalej macie problem z odłączeniem baterii lub posiadacie inny model telefonu, zapraszamy Was do naszych poradników dotyczących wymian wyświetlacza czy innych podzespołów w tym baterii.

 

Błędy w oprogramowaniu telefonu

Smartfony to nie tylko urządzenia mechaniczne, to również system. Oprogramowanie dostarczane bezpośrednio od samego Google nie jest częścią odpowiedzialności danego producenta telefonów. Warto zwrócić uwagę, że każdy producent ściśle współpracuje z Google w zakresie nakładek oraz ewentualnych aktualizacji czy dodatków. Zdarza się, że aktualizacja oprogramowania może zmienić sporo kwestii w telefonie, może również poprawić stabilność działania telefonu. W sytuacji, kiedy nasz smartfon nie chce się włączyć zawieszając się ciągle na logo, możemy spróbować zaktualizować oprogramowanie. Wielu producentów umożliwia klientom końcowym samodzielną aktualizację oprogramowania/naprawę softu.

Warto podkreślić, że takie rozwiązanie możemy zastosować w każdym momencie. Pamiętajmy, że oprócz resetu fabrycznego wykonanego z kombinacji przycisków w telefonie możemy też wymusić ponowne uruchomienie lub też wyłączenie smartfona.

 

Jak naprawić telefon, który się zawiesza? Naprawa mechaniczna

Zawieszanie się telefonu może być spowodowane wadą tkwiącą bezpośrednio w samym urządzeniu, a konkretnie płycie głównej. Historia rynku serwisowego pamięta takie sytuacje. Czy znany jest Wam telefon LG G4? Ten popularny flagowiec dość szybko po swojej premierze miewał problemy natury softwaerowe. Telefon po wyłączeniu potrafił się uruchamiać się ponownie wpadając w zapętlanie systemu. Sam producent przyznał później, że to nie wada oprogramowania, a problem występujący na płycie głównej. Według producenta pewne komponenty są „za luźne”. Naprawa tej wady to najczęściej wymiana płyty głównej lub w miarę możliwości naprawa uszkodzonego mikro – komponentu.

Demontaż płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

Niestety, ale w takim przypadku warto udać się do specjalistów np. serwisu pogwarancyjnego specjalizującego się w naprawach telefonów komórkowych.

 

Nadmiar aplikacji w tle

Ten problem zna pewnie każdy użytkownik smartfona. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że budżetowy telefon np. Samsung Galaxy J3 2016 sprosta wszystkim wyzwaniom. Nadmierna ilość aplikacji ma bardzo duży wpływ na działanie telefonu oraz to jak długo się włącza. Właśnie dlatego jak już wspominaliśmy warto czyścić telefon co nie tylko pozwoli nam usunąć zbędne „śmieci” z naszego telefonu, ale również i wirusy. Narzekanie, że nasz telefon podczas pracy zawiesza się na każdym kroku może być też naszą winą. Wielu producentów zaczyna instalować nam w urządzeniach menadżera zasilania oraz obsługi systemu. Dzięki niemu możemy spokojnie wyczyścić naszego smartfona bez zbędnych resetów fabrycznych, które mimo wszystko nasza redakcja poleca.

Jest to oczywiście tylko kilka praktycznych porad, jak radzić sobie w takich przypadkach. Pamiętajmy, że specyfika każdego telefonu będzie się różnić, również od rynkowych wpadek producentów takich jak np. LG G4 lub iPhone 6 oraz spowalnianie systemu, gdzie finalnie wskazana była wymiana baterii. Każdy telefon jest inny, więc będą pojawiać się też inne problemy. Dajcie znać w komentarzach o swoich problemach ze smartfonami.