W każdym smartfonie znajduje się czujnik zbliżeniowy odpowiadający za gaszenie obrazu podczas prowadzonej rozmowy. Zdarza się jednak, że nasz telefon odmawia nam posłuszeństwa niewygasającego obrazu. W takich sytuacjach pozostaje nam prowadzenie rozmowy tylko przez zestaw słuchawkowy lub w trybie głośnomówiącym. Czy wiemy jak naprawić telefon, w którym wyświetlacz nie wygasza się podczas rozmowy? Zaprezentujemy Wam dziś to na przykładzie telefonu Samsung Galaxy Note 8, w którym opiszemy wymianę czujnika zbliżeniowego.

 

Wady tego typu to przede wszystkim rzadkość. Uszkodzenie czujnika zbliżeniowego nie należy do najczęstszych usterek w nowoczesnych smartfonach. Dziś chcemy Wam pokazać jak naprawić telefon, w którym wyświetlacz nie gaśnie podczas prowadzenia rozmowy. Zaprezentujemy to na przykładzie telefonu Samsung Galaxy Note 8 (N950F). Usunięcie tego problemu będzie wymagać od nas cierpliwości i oczywiście precyzji. Po skompletowaniu narzędzi, czyli cienkiego otwieraka GSM/kostki GSM, opalarki lub suszarki do włosów, pęsety i śrubokręta z grotem krzyżowym możemy przystąpić do naprawy problemu niewygasającego się wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy Note 8. Za użyczenie zdjęć do dzisiejszego poradnika dziękujemy firmie SamrtSerwis24, która na co dzień boryka się z wieloma naprawami serwisowym nie tylko telefonów Samsung.

Czujnik zbliżeniowy do telefonu Samsung Galaxy Note 8

Jak możecie zauważyć cały element, jaki będziemy wymieniać nie jest duży. Nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć opis całej naprawy. Zanim oczywiście przystąpimy do wymiany czujnika zbliżeniowego w telefonie Samsung Galaxy Note 8 musimy wyłączyć telefon. W tym celu wystarczy, abyśmy przytrzymali przycisk włączania/usypiania smartfona. Już na tym etapie warto z telefonu wyjąć wszystkie karty. Kolejnym procesem jest oczywiście demontaż pokrywy baterii, która osłania całe „wnętrzności telefonu”. Dokładny opis tej czynności znajdziecie w naszym tekście o wymianie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy Note 8.

Oddzielnie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy Note 8

Jeśli wykonacie wszystko zgodnie z naszym poradnikiem, to z pewnością spokojnie i bez większych problemów oddzielicie pokrywę baterii w telefonie Samsung Galaxy Note 8. Przechodząc jednak dalej widzimy, że musimy odkręcić aż 17 śrubek z grotem krzyżowym. Ta czynność może być czasochłonna.

Odkręcanie śrubek z cewki ładowania bezprzewodowego w telefonie Samsung Galaxy Note 8

Odkręcone śrubki pozwolą nam później zdemontować cewkę ładowania bezprzewodowego oraz antenę NFC (górna i środkowa część smartfona). Większość telefonów Samsung ma takie samo wnętrze, więc w środku znajdziemy identyczne elementy. Po oswobodzeniu wyżej wymienionych części ze śrubek czas na ich demontaż, który również nie będzie trudny. Używając kostki lub cienkiego otwieraka unosimy elementy (zaczynając od górnej części telefonu) anteny NFC.

Zdejmowanie anteny NFC oraz cewki ładowania bezprzewodowego ładowania w telefonie Samsung Galaxy Note 8
Zdejmowanie osłonki/elementu ochronnego z głośnikiem w telefonie Samsung Galaxy Note 8

Przechodząc na dół demontujemy osłonkę z dolnym głośnikiem. Wystarczy ją delikatnie podważyć otwierakiem lub paznokciem. Po chwili naszym oczom ukazuje się cała płyta główna oraz wszystkie inne podzespoły telefonu Samsung Galaxy Note 8. Można powiedzieć, że to już półmetek całej naprawy. Następną czynnością jest samo odłączanie wszystkich konektorów, które połączone są z płytą główną w telefonie Samsung Galaxy Note 8. Odłączymy w ten sposób większość drobnych modułów połączonych z PCB.

Odłączanie baterii w telefonie Samsung Galaxy Note 8

Zacznijmy oczywiście od baterii 3300 mAh, która zawsze powinna być odłączana w pierwszej kolejności we wszystkich telefonach. Nie możemy dopuścić do niepotrzebnego włączania się telefonu (np. poprzez przypadkowe wciśnięcie przycisku Power off) podczas rozbiórki. W przypadku kolejnych elementów kolejność jest dowolna.

Odłączanie rysika S-Pen w telefonie Samsung Galaxy Note 8

Niedaleko baterii znajdziemy nasz rysik S-Pen, który możemy również odłączyć. Jak widać technicy firmy SmartSerwis24 używają do tego otwieraka spudgera. Oczywiście każdy z Was może korzystać z dowolnych narzędzi. Spudger to narzędzie z szerokim i płaskim końcem po jednej stronie. Na drugiej mamy końcówkę śrubokrętu, która wygląda jak klin. Płaski koniec tego otwieraka jest bardzo często używany do odłączania różnych komponentów wewnątrz elektroniki, na przykład podczas wymiany baterii czy, jak widzicie powyżej rysika S-Pen.

Odłączanie kamery do selfie w telefonie Samsung Galaxy Note 8
Odłączanie skanera tęczówki w telefonie Samsung Galaxy Note 8

Przechodząc jednak na górną część telefonu, zacznijmy od modułu kamery do selfie. Tuż obok znajdziemy skaner tęczówki oka, który również możemy odłączyć za jednym zamachem. Pamiętajmy, żeby podnieść kamerę oraz czujnik (możemy to zrobić pęsetą lub po prostu palcami) wyciągając ją bezpośrednio z całego urządzenia.

Odłączanie sensora odpowiadającego za czujnik rysika S-Pen w telefonie Samsung Note 8

Oprócz tych wszystkich modułów w telefonie mamy jeszcze dość ciekawą taśmę, która odpowiada za rysik S-Pen, ale bardziej w części wyświetlacza. Czas odłączyć sensor odpowiadający za czujnik rysika S-Pen w telefonie Samsung Note 8. Ten element ułatwia kontakt rysika z naszym wyświetlaczem.

Odłączanie anten w telefonie Samsung Galaxy Note 8

W następnym etapie musimy odłączyć kable anteny zasięgu w telefonie Samsung Galaxy Note 8. Jak widzicie technicy firmy SamrtSerwis używają płaskiego śrubokręta do tej czynności. Nasza redakcja poleca taki sposób działania, gdyż kabelki anteny są bardzo delikatne, a sama końcówka otwieraka spudger może być trochę za gruba.

Odłączanie taśmy czujnika zbliżeniowego w telefonie Samsung Galaxy Note 8
Odkręcanie śrubki z płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy Note 8

Żebyśmy mogli ostatecznie odłączyć płytę główną w telefonie Samsung Galaxy Note 8, musimy wypiąć z niej jeszcze taśmę czujnika zbliżeniowego. Jak możecie zobaczyć obok niej znajduje się również jedna śrubka z grotem krzyżowym. Po wypięciu taśmy light sensora (czujnika zbliżeniowego) śrubkę odkręcamy i odkładamy ją na bok tak, aby się nie zgubiła.

Odłączanie płyty głównej od płytki sub usb w telefonie Samsung Galaxy Note 8

Tak „oswobodzoną” płytę główną możemy odłączyć bezpośrednio od płytki sub usb. Do tej czynności powinniśmy użyć wspomnianego wcześniej spudgera lub płaskiego śrubokręta. Od teraz mamy już bezpośredni dostęp do elementu light sensor (czujnik zbliżeniowy), który odpowiada za wygaszanie się ekranu podczas prowadzenia rozmowy.

Odłączanie czujnika zbliżeniowego w telefonie Samsung Galaxy Note 8
Odłączanie czujnika zbliżeniowego w telefonie Samsung Galaxy Note 8

Wymiana czujnika zbliżeniowego w telefonie Samsung Galaxy Note 8 pozwoli nam usunąć rzadką wadę niewygasającego się wyświetlacza w telefonach marki Samsung. Warto dodać, że koszty takiego elementu są nie duże – niestety w sytuacji, kiedy musimy jeszcze sami rozłożyć telefon nie mając wiedzy i co najważniejsze narzędzi – polecamy, abyście skorzystali z serwisu telefonów Samsung.

Samsung Galaxy Note 8 po wymianie czujnika zbliżeniowego

Po wymianie light sensora wystarczy, że złożymy telefon w analogicznej kolejności do całego demontażu. Na koniec wystarczy jeszcze tylko podkleić pokrywę baterii (czyszcząc wcześniej stary klej). Jak to zrobić? Dowiecie się tego z naszego poradnika o usuwaniu starego kleju z ramki korpusu w telefonie Huawei P9 lite mini.

 

Na koniec warto dodać, że podobne problemy, czyli niewygaszanie się wyświetlacza możecie również spotkać przy innych telefonach marki Samsung. Wymiana takiej samej części w przypadku innych modeli jest niezwykle podobna. Nie da się ukryć, że Samsung Galaxy S8/S8+ oraz Samsung Galaxy S9/S9+ to istne kopie modeli Note. Ich naprawa, wymiana elementów w serwisach telefonów Samsung wygląda bardzo podobnie. W razie problemów z naprawą telefonu dajcie znać w komentarzach. Pamiętajcie, że wszystkie czynności przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność.