Jak uzyskać nowy telefon w ramach reklamacji gwarancyjnej?

Telefonów na rynku mobilnym mamy coraz więcej. Nie możemy również zapomnieć, że wśród tych nowo sprzedanych urządzeń będą takie, które z pewnością trafią do serwisu celem naprawy lub wymiany. Z tym drugim, czyli wymianą jest trudnej. Polityka producentów w segmencie reklamacji urządzeń (nie tylko telefonów) to głównie naprawy, które są tańszym rozwiązaniem niż wymiana sprzętu na nowy egzemplarz.
Oczywiście oprócz możliwości reklamowania smartfonów z tytułu gwarancji, mamy jeszcze możliwość dochodzenia swoich praw z tytułu rękojmi, która bywa korzystniejsza, chociaż nie zawsze. Pojawia się zatem pytanie, jak uzyskać nowy telefon w ramach reklamacji gwarancyjnej?

Zacznijmy od karty gwarancyjnej

 

Ten podstawowy dokument określa wszystkie zasady, prawa oraz obowiązki jakich klient powinien przestrzegać. To również tam możemy znaleźć zapis, kiedy przysługuje nam wymiana naszego urządzenia. Możemy, ale też nie musimy. Gwarant nie ma obowiązku określenia, kiedy dokona wymiany telefonu na nowe urządzenie. Przechodząc jednak do zapisów w gwarancji, warto wspomnieć, że miedzi innymi firma Samsung, Huawei czy kilku innych producentów wskazuje, że wymiany towaru można oczekiwać np. przy 4 zgłoszeniu, zakładając iż 3 ostatnie to były naprawy mechaniczne. Oczywiście tonie jedyny argument. Karty gwarancyjne mogą wskazywać, że telefon zostanie naprawiony w terminie 14 dni, jeśli nie to sprzęt zostanie wymieniony.

Karta gwarancyjna telefonów LG

Mogą się jednak zdarzyć karty gwarancyjne, które nie dają klientom żadnych praw, dokładnie tak jak to ma miejsce w przypadku karty gwarancyjnej telefonów Xiaomi.

Karta gwarancyjna nie pomaga, co w takiej sytuacji należy zrobić?

 

Wymiana telefonu w serwisie producenta nie musi być trudna. Jeśli nasze urządzenie mimo ciągłych napraw dalej nie działa, a karta gwarancyjna nie przewiduje dla nas żadnych pozytywnych rozwiązań, to czas skontaktować się bezpośrednio z producentem lub gwarantem widniejącym w karcie gwarancyjnej. Kontakty do poszczególnych producentów znajdują się na stronie internetowej lub bezpośrednio poprzez kontakt z autoryzowanym serwisem producenta.

Serwis SBE

Pamiętajmy, żeby nie porywać się również z „motyką na działa”. Jeśli mieliśmy tylko jedną naprawę, trudno oczekiwać, że dział reklamacyjny producenta od razu zgodzi się na wymianę urządzenia. Inną kwestią jest, kiedy nasz telefon 3 raz ulega uszkodzeniu, a nasze wcześniejsze naprawy są dość poważne np. 2 razy wymieniona płyta główna lub płyta i wyświetlacz. Takie naprawy nie dość, że są poważne to i również „drogie”. Można powiedzieć, że gwarant wymienił nam już całe urządzenie poprzez same naprawy. Właśnie dlatego przy 3 lub każdym następnym zgłoszeniu, zanim wyślemy telefon do serwisu producenta sugerujemy w pierwszej kolejności kontakt z działem reklamacji celem przedstawienia sprawy. Po takim działaniu nasze urządzenie może jechać do serwisu celem wymiany, pod warunkiem potwierdzenia aktualnych usterek.

Jak argumentować swoje roszczenie u producenta?

 

Przy znacznej ilości napraw i kolejnym zgłoszeniu możemy wskazywać, że telefon jest po prostu nienaprawialny. Jeśli producent twierdzi inaczej – pojawia się pytanie, dlaczego nasz telefon cały czas jest niesprawny?

Możecie słyszeć o wadliwych częściach lub błędnych diagnozach. Tak się składa, że nie jest to już problem klienta, a jedynie producenta. Jednym z kolejnych argumentów może być wskazywanie gwarantowi, że kolejna wymiana płyty głównej to nadmierność kosztów, które oczywiście poniesie producent. Mimo wszystko wymiana 3 płyt głównych wygląda trochę słabo w oczach klienta względem producenta.

Wypalony Samsung Galaxy Note 8

Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziała, zostaje nam tzw. czarny piar w mediach społecznościowych. W ten sposób poinformujemy też innych klientów, że z danym producentem zdarzają się problemy serwisowo-reklamacyjne. Pamiętajcie, że wydźwięk medialny boli producenta dwa razy mocniej niż wymiana telefonu. Czasem gra nie jest warta świeczki. Przykładem może być głośna sprawa z wypalającymi się ekranami firmy Samsung.

fot.prawo.egospodarka.pl

Oczywiście najlepiej skorzystać z rękojmi, niestety nie zawsze będzie ona dla nas korzystna. W sytuacji kiedy reklamujemy telefon z rękojmi przy 4 zgłoszeniu, gdzie wcześniejsze zgłoszenia były realizowane w ramach gwarancji to warto swoje roszczenie argumentować u producenta, a nie sprzedawcy. Przedsiębiorca przy 1 reklamacji z tytułu rękojmi może zaproponować naprawę. Może, ale nie musi. To wszystko zależy od sprzedawcy oraz jego podejścia do takiej reklamacji. Mamy nadzieję, że od teraz będziecie zwracać większą uwagę na wszystkie swoje reklamację, bo warto korzystać ze swoich praw oraz możliwości jakie dają nam karty gwarancyjne. Dajcie znać w komentarzach czy mieliście jakieś przygody reklamacyjne.

Dodaj komentarz

9 komentarzy do "Jak uzyskać nowy telefon w ramach reklamacji gwarancyjnej?"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Beata
Gość

Oddałam iphone z reklamacji rękojmi i otrzymałam propozycje od serwisu że dadzą mi telefon serwisowany wolny od wad ale bez pudełka. Czyli mam rozumieć że ten telefon był już wcześniej naprawiony i poprostu ktoś go nie chciał? Nie zgodziłam się i żądam zwrotu pieniędzy

Sławomir
Gość
Witam. Chciałbym podzielić się swoim przypadkiem z firmą Samsung. Od wielu lat jestem użytkownikiem telefonów tej marki i to modeli flagowych. Ja osobiście posiadam od prawie 2 lat s8 i z powodu pełnego zadowolenia, 5 misięcy temu kupiłem też taki telefon swojej żonie tyle że s8plus. Od chwili wyjęcia go z pudełka zaczęły się problemy. Od nowości w różnych odstępach czasu były problemy podczas rozmów. W trakcie rozmowy z małżonką po jakimś czasie przestawałem ją słyszeć a jedynym rozwiązaniem i kontynuowaniem rozmowy było przełączenie się żony ze słuchawki na głośnik. Serwis stwierdził uszkodzenie mikrofonu. Problem jednak nie ustal po tej… Czytaj więcej »
Paulina
Gość
Kupiłam telefon Samsung J7 w media expert. Wykupiłam dodatkową gwarancję na rok w Ergo Hestia którą proponował mi sprzedawca. Gwarancja się przydała ponieważ przy pierwszym upadku wylał się ekran. Pierwsza gwarancja bardzo szybko przebiegła. Po 4 dniach miałam telefon spowrotem. Niestety po jakimś czasie telefon zaczął się restartować aż w końcu wyłączył się całkowicie. Na nowym ekranie dodatkowo pojawiła się jakaś większa rysa która kompletnie nie wpływała na użytkowanie. Korzystając z gwarancji odesłałam telefon z prośbą o sprawdzenie dlaczego telefon się restartuje itd. Wymienili ekran i wgrali jedynie nowy system. Po otrzymaniu telefonu od kuriera w ciągu 15 minut od… Czytaj więcej »