Naprawianie telefonów to trudny kawałek chleba. Jeszcze trudniejszym jest prowadzenie profesjonalnego serwisu z autoryzacją producenta. Na rynku są firmy, które mimo wszystko realizują obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną wielu koncernów. Jedną z nich jest Autoryzowane Centrum Serwisowe Huawei pod masztem firmy CCS.

 

Oddanie telefonów Huawei do naprawy 

Klient w przypadku awarii telefonu Huawei może udać się do sprzedawcy składając reklamacje z gwarancji lub rękojmi. W sytuacji, kiedy chcielibyśmy zaoszczędzić czas obsługi, zawsze możemy wysłać urządzenie do Autoryzowanego Centrum Serwisowego Huawei na koszt gwaranta. Jeśli nie po drodze Wam z kurierami, możecie również skorzystać z lokalnych punktów serwisowych firmy Huawei. W ostatnim czasie w Polsce lista takich serwisów, zaczęła wzrastać, co ułatwia klientom przekazanie uszkodzonego telefonu bezpośrednio w ręce specjalistów.

Prrzyjmowanie urządzeń w serwisie CCS / fot.youtube Huawei

Wysyłając urządzenie do serwisu kurierem, pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze jako użytkownik końcowy „jesteśmy odpowiedzialni” za wykonanie kopii zapasowej. Serwis nie będzie zgrywał naszych danych. Następnie, kiedy już przygotujemy nasze urządzenie, warto zająć się papierologią, czyli wypełnioną kartą gwarancyjną, dowodem zakupu (np. z widocznym numerem imei) oraz protokołem posiadającym dokładny opis usterki dla pracowników serwisu. Po przejściu wszystkich czynności wystarczy zapakować nasz telefon (najlepiej zabezpieczając go folią bąbelkową) dla kuriera, który następnego dnia po odbiorze dostarczy nasze urządzenie bezpośrednio do Autoryzowanego Centrum Serwisowego Huawei, w opisywanym przypadku do firmy CCS.

Przyjęcie paczek z telefonami w Autoryzowanym Centrum serwisowym Huawei

Po dostarczeniu przesyłek, każda paczka oprócz skanowania do systemu serwisu jest również „sprawdzana” przez kamery w obecności kuriera. Dzięki temu pracownik może wyłapać uszkodzoną przesyłkę fizycznie już na etapie dostarczenia jej do centrum serwisowego. Jest to oczywiście tylko weryfikacja organoleptyczna. Dzięki nagraniom w punkcie przyjęć serwisu, wygląd paczki można obejrzeć również w późniejszym terminie, co ułatwia złożenie protokołu szkody z kurierem konkretnej firmy przewozowej. W dalszym etapie, paczki trafiają do punktu rejestracji, gdzie pracownicy serwisu Huawei opisują urządzenia w systemie informatycznym spisując wszystkie potrzebne dane: numer imei/SN, dane adresowe, opis usterki oraz wszelkie uwagi klienta wskazane na kartkach lub protokołach sprzedawców. To właśnie w dziale rejestracji, urządzenie zamiast opisu śladów użytkowania poddawane jest nagraniu z kamerki lub dokładnej dokumentacji fotograficznej, co przyspiesza dokładne opisanie telefonu wykluczając pominięcie ewentualnych uszkodzeń telefonu. Rejestracja urządzenia wyklucza wszystkie niejasności np. niezgodności numeru imei telefonu z pudełkiem czy też brak dowodu zakupu. Z pewnością wielu z Was korzystało już obsługi CCS, który dodatkowo na etapie rejestracji okleja wszystkie urządzenia, pudełko oraz akcesoria unikatowym kodem z numerem naprawy, co ułatwia porządek.

Rejestrowanie wyglądu urządzeń w serwisie / fot.youtube Huawei

Po zakończeniu wszystkich czynności weryfikacji paczek, urządzenia klasyfikowane są do naprawy. W tym przypadku obowiązuje pewna hierarchia. Pracownik zajmujący się weryfikacją usterek (nadawaniem również kodów usterek) rozdziela urządzenia marki Huawei (nie są to tylko i wyłącznie telefony, mogą być jeszcze np. wagi lub słuchawki) do konkretnych techników. Podział może wynikać z wielu czynników, jednym z nich może być doświadczenie – innym rodzaj naprawy. Dzięki takiemu podziałowi, każdy technik otrzymuje telefon Huawei gotowy do dalszej obsługi (opisany, zarejestrowany i wstępnie zdiagnozowany).

Area serwis Huawei

Jest to chyba jedno z najważniejszych miejsc w całym serwisie producenta. To własnie tam panują warunki laboratoryjne. Każdy producent, w tym firma Huawei stawia najwyższe wymogi i standardy skupiające się na czystości i bezpieczeństwie telefonów w serwisie. Skutkiem takich wymogów jest uziemienie całej strefy serwisowej, biurek i oczywiście techników, którzy ubrani są w specjalne „fartuchy”. Każdy technik przed wejściem na strefę serwisową (np. po kontakcie z niezabezpieczonymi pomieszczeniami) musi „dokładnie sprawdzić swoje ciało” używając do tego opaski przewodzącej. Weryfikacja odbywa się przed wejściem na serwis.

Płyta główna telefonu Huawei P8 lite / fot.youtube Huawei

Serwisanci po dokładnym uziemieniu się przy biurku, przystępują do pełnej weryfikacji usterek. Jest to etap, gdzie pracownicy sprawdzają telefony szukając usterek zgłoszonych przez klientów. W sytuacji oczywistych uszkodzeń (np. wadliwego ekranu) ten sam technik od razu dokonuje naprawy telefonu Huawei wymieniając odpowiednie części. Gdy wada wymaga trochę więcej czasu technik używa do diagnozy specjalistycznych urządzeń oraz narzędzi, które pomagają serwisom wykonywać naprawy/diagnozy. Pamiętajmy, że są to narzędzia certyfikowane również przez producentów.

Lutowanie na płycie głównie Huawei P8 lite / fot.youtube Huawei

Tuż obok stanowisk techników znajduje się oczywiście magazyn części, które dostarczają producenci bezpośrednio z fabryki. Oryginalne podzespoły pobierane z magazynu zawsze znajdują się w specjalnych torebkach utrzymujących niski stopień wilgotności, co również jest wymogiem producenta. Odpowiedni pracownicy w Autoryzowanym Centrum Serwisowym Huawei zajmują się utrzymaniem odpowiedniej temperatury pilnując tym samy, aby wszystkie normy chińskiego koncernu zostały dochowane.

Dział kontroli jakości – testy po naprawie

Testy telefonów Huawei w serwisie CCS odbywają się w dziale kontroli jakości. Tam urządzenia poddawane są dokładnym testom (nie tylko pod kątem zgłaszanej usterki). Pracownicy sprawdzają działanie urządzeń przy pomocy przeróżnych testerów (klatki faradaya). W sytuacji wykrycia wady, uszkodzenia lub braku prawidłowego złożenia telefonów, dział kontroli jakości może cofnąć telefon do serwisanta (niekoniecznie tego samego – może to być np. supervisor lub doświadczony inżynier serwisu) celem ponownej naprawy lub poprawy demontażu w konkretnym urządzeniu.

Dział kontroli jakości / fot.youtube Huawei

Oprócz pracowników testujących urządzenia poprzez oględziny, testery, programy komputerowe wszystkie telefony Huawei trafiają do osób sprawdzających urządzenia manualnie. Taka weryfikacja polega np. na sprawdzeniu aplikacji aparatu fotograficznego, głównego menu czy wykonania połączeń lub wysłania wiadomości testowych. Na tym etapie takich testów może być wiele, to wszystko zależy od firmy Huawei, do czego Autoryzowane Centrum Serwisowe musi się dostosować. Pamiętajmy, że w każdym momencie klient może sprawdzać status obsługi urządzenia w serwisie poprzez stronę internetową CCS.

Pakowanie telefonów Huawei i odsyłka do klienta

Wszystkie smartfony opuszczające pomieszczenie testów manualnych zostają przekazane do działku wysyłki. Tam każdy telefon firmy Huawei zostaje zabezpieczony i zapakowany w celu odesłania go bezpośrednio do klienta lub punktu sprzedażowego. Późne odsyłki paczek umożliwiają pracę na dwie zmiany w Autoryzowanym Centrum Serwisowym firmie CCS. Opisana powyżej obsługa zazwyczaj trwa nawet do 3 dni, łącznie z wysyłką od momentu wejścia telefonu do serwisu CCS. Właśnie tak w dużym skrócie wygląda obsługa serwisowa w Autoryzowanym Centrum Serwisowym Huawei. Pamiętajmy, że CCS naprawia również inne marki, których procedury mogą (ale nie muszą) się różnić od procedur firmy Huawei.

Źródło: CCS