Wymiana baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 10
Wymiana baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 10 / fot.sosav.com

Naprawy telefonów stają się coraz bardziej popularne. Oprócz usług oferowanych przez serwisy pogwarancyjne wiele ofert znajdujących się w Internecie to prywatne ogłoszenia. Zanim wybierzemy dostępne możliwości, warto zastanowić na samodzielną naprawą naszego urządzenia.

 

Do każdej takiej naprawy potrzebujemy oczywiście nowych części, kilku narzędzi i poradników, które znajdziemy na kanałach YouTube lub bezpośrednio na naszej stronie. Dziś również opiszemy kolejny poradnik i sprawdzimy, czy wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 10 jest skomplikowana. Zanim zaczniemy, przygotujmy się nieco do naprawy urządzenia.

Będziemy potrzebować oczywiście nowej części. Tego typu podzespoły znajdziemy bez problemu w Internecie. Jeśli pierwszy raz naprawimy smartfona warto wyposażyć się w kilka narzędzi (nie muszą być profesjonalne). Wystarczy nam pęseta, najlepiej zestaw małych śrubokrętów, kostka do gitary, dwustronne taśmy klejące oraz kilka plastikowych otwieraków GSM, które również dostaniemy w sklepach z częściami. Do naprawy powinniśmy wykorzystać także ciepłe powietrze wytwarzane np. poprzez opalarkę lub suszarkę do włosów.

Wymiana wyświetlacza Xiaomi Redmi Note 10

Zanim zaczniemy naprawiać nasze urządzenie, musimy pamiętać o wyciągnięciu z niego kart (pamięci i sim). Wcześniej czy później będziemy musieli wykonać takie działanie, ponieważ wymaga tego pózniejszy demontaż płyty głównej. Po wyciągnięciu wszystkich kart pamiętajmy o wyłączeniu smartfona. Są to czynności, które dotychczas każdy z Was powinien wykonać bez najmniejszego problemu.

Czas przejść do nieco zaawansowanych działań. Zaczynamy oczywiście od podgrzania pokrywy baterii. Posłuży nam do tego nasza suszarka do włosów (zakładamy, że nie macie dostępu do opalarki), którą możemy delikatnie podgrzewać całą pokrywę. Ciepłe powietrze kierujemy głównie na ramkę urządzenia sukcesywnie przesuwając wylot suszarki wzdłuż całej ramki smartfona. Z racji tego, że używamy słabszego urządzenia podgrzewanie będzie trwało nieco dłużej.

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 10 / fot.sosav.com

Nie ma znaczenia, od której strony zaczniemy. Ważne, abyśmy ciepłe powietrze rozprowadzali powoli i sukcesywnie bez pośpiechu. Pamiętajmy, aby nie podgrzewać pokrywy baterii w jednym miejscu, ponieważ możemy w ten sposób stopić wewnętrzne elementy. W nowoczesnych urządzeniach odklejanie klapek jest niezbędne, inaczej nie wykonamy naprawy mechanicznej. Po kilku minutach podgrzewania odkładamy suszarkę na bok. Nie wykluczone, że dalsza część naprawy będzie wiązać się z kolejnym podgrzaniem pokrywy.

Przy pomocy wszelkich i bardzo cienkich narzędzi (kostka gitary, stary niepotrzebny dowód osobisty lub inna cienka karta) staramy się delikatnie podważyć pokrywę. Oglądając dookoła urządzenie spróbujmy znaleźć największą szczelinę, która pozwoli nam na wsunięcie naszych narzędzi. Jeśli nie znajdziemy takich szczelin warto skorzystać z przyssawki do szyb, którą możemy nieco unieść podgrzaną pokrywę. Jeśli mimo podgrzania mamy problemy z pokrywą spróbujmy ponownie użyć suszarki do włosów.

Gdy tylko uda się nam wsunąć jakiekolwiek cienkie narzędzie pod pokrywę, starajmy się je delikatnie przesuwać wzdłuż klapki baterii. Jeśli natrafimy na opór, warto ponownie podgrzać dane miejsce, ponieważ klej najprawdopodobniej nieco stwardniał. Czynność powtarzajmy tak długo, aż będziemy mogli swobodnie przesuwać kostkę w szczelinach pokrywy bez ograniczeń. Przy tym działaniu nie jest wskazany pośpiech. Po wykonaniu wszystkich czynności prawidłowo będziemy mogli swobodnie odkleić klapkę baterii. Im więcej zdemontowanych elementów, tym bliżej udana wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 10. Po kilku chwilach naszym oczom ukazuję się wnętrze urządzenia, które będziemy za chwilkę krok po kroku powoli demontować.

Korzystając ze śrubokręta krzyżakowego możemy swobodnie odkręcić 4 śrubki. Są one umiejscowione bezpośrednio na szklano-plastikowym elemencie zabezpieczającym moduł aparatu fotograficznego. Po odkręceniu 4 śrubek zostaje nam delikatnie podważyć element zabezpieczający moduł fotograficzny. Warto pamiętać, aby śrubki znajdowały się bardzo blisko elementu, co pozwoli nam później łatwiej je odszukać. Po zdjęciu szkła zabezpieczającego moduł aparatu, czas przejść do dalszych działań. Będzie to oczywiście odłączenie złącza od przycisków włączania smartfona. Do tego wykorzystać możemy każde plastikowy otwierak, może to być nawet kostka do gitary.

Odłączanie złącza przycisku włączania / fot.sosav.com

Jak możecie zauważyć nie jest to trudne działanie. Taśmę ze złączem starajmy się delikatnie odgiąć, aby nie przeszkadzała nam przy zdejmowaniu  ramki. Zanim jednak to zrobimy będziemy musieli odkręcić 11 śrubek z gwintem krzyżakowym. Korzystając z odpowiedniego śrubokręta odkładajmy drobne śrubki w zasięgu naszego oka. Będzie to kolejne działanie, które zbliża nas do zakończenia naprawy.

Odkręcanie śrubek z ramki w telefonie Xiaomi Redmi Note 10 / fot.sosav.com

To właśnie teraz zobaczycie, dlaczego przy naprawach telefonów bardzo istotnymi narzędziami są plastikowe otwieraki o płaskim i ostrym wykończeniu. W celu zdemontowania całej ramki musimy ją delikatnie podważyć. Wsuwając delikatnie cienkie wykończenie otwieraka starajmy się znaleźć szczelinę, która pozwoli nam stopniowo „wypinać” ramkę z całej konstrukcji. Próbujmy postąpić, jak na poniższych zdjęciach. Oczywiście szczelin możemy szukać również w innych częściach smartfona.

Każde czynności wykonujmy dość powoli, ponieważ pośpiech przy naprawach telefonów i wymianie wyświetlacza lub innych elementów nie jest wskazany. Gdy ramka nam wyskoczy z pierwszego zaczepu powoli przesuwajmy otwierak, aby całkowicie zdemontować element.

Śrubki oraz ramkę warto położyć obok siebie. Ułatwia nam to nie tylko przypilnowanie śrubek, ale również niweluje błędy i pomyłki w śrubkach. Czas przejść do demontażu znacznie droższych podzespołów. Zaczniemy między innym od płyty głównej, jednak w pierwszej kolejności musimy odłączyć wszystkie złącza oraz elementy, które połączone są z płytą. Do tej czynności możemy znowu skorzystać z naszego plastikowego otwieraka GSM.

Tak „oczyszczoną” płytę główną będziemy mogli za kilka chwil zdemontować. Zanim jednak do tego przejdziemy warto pamiętać, że w telefonie nie może być żadnej karty pamięci i karty sim. To bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia czytnika z kartami, a w najgorszym wypadku uszkodzenia samej płyty głównej. Dlatego jeśli nie wyciągnęliście jeszcze wspomnianych wyżej kart to zróbcie to teraz.

Podnoszenie płyty głównej na powyższych zdjęciach wydawać się może proste, nie możemy jednak lekceważyć tego etapu naprawy. Używając otwieraka GSM o ostrym wykończeniu starajmy się delikatnie podważyć płytę. W późniejszym etapie demontażu możemy sobie pomóc palcami delikatnie podnosząc cały element. Jak zawsze zalecamy ostrożność oraz spokój przy naprawie. Czas na demontaż przycisków włączania oraz głośności. Są one przyklejone do ramki, dlatego korzystając z ostrzejszego otwieraka starajmy się delikatnie odkleić taśmę z przyciskami. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności delikatnie zacznijmy odklejać początek taśmy. Znajduje się ona na środkowej części ramkę.

Na ścianie ramki taśmę z przyciskami starajmy się delikatnie „odcinać” przesuwając dokładnie otwierak. Cały element jest przyklejony, więc nie powinniśmy mieć problemów z demontażem na tym etapie. Uszkodzenia tej taśmy przy takich czynnościach jest możliwe, ale na szczęście nie jest to droga część. Miejmy nadzieję, że nic takiego się nie stanie i nie będziecie musieli dokładać „do interesu” kupując nowy element. Patrząc na cały proces widzimy, że zakończenie wymiany wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 10 jest coraz bliżej.

W celu oczyszczenia górnej części ramki musimy jeszcze usunąć głośnik. Ta czynność wymaga od nas delikatnego podważenia przyklejonej taśmy. Stopniowo podważając możemy po kilku chwilach delikatnie podważyć głośnik. Starajmy się uważać na nasze działania, ponieważ tutaj również może dojść do niepotrzebnych uszkodzeń. Większość producentów dokonując wymiany wyświetlacza zazwyczaj umieszcza już kilka dodatkowych elementów na nowych modułach. Oczywiście nie jest to regułą.

Wymiana wyświetlacza w Xiaomi Redmi Note 10

Czas przejść na dolną część urządzenia. W pierwszej kolejności odłączamy taśmę łączącą płytę ładowania z płytą główną. Odpinamy ją przy pomocy plastikowego otwieraka. Umożliwi nam podjęcie demontażu głośnika multimedialnego. Jest on przymocowany na jedną śrubkę z wykończeniem krzyżakowym.

Do demontażu kabla anteny warto skorzystać z pęsety, która idealnie przydaje się do chwytania drobnych elementów, czego przykładem są powyższe zdjęcia. Pamiętajmy, aby nie ciągnąć i nie szarpać się z kabelkiem, ponieważ możemy go uszkodzić. Przechodząc dalej wystarczy, że odkręcimy jedną śrubek z gwintem krzyżakowym, a po chwili będziemy mogli swobodnie podnieść głośnik multimedialny. Nie powinno nam to sprawić problemów, ponieważ w dzisiejszej rozbiórce urządzenia prezentowaliśmy Wam już podobne czynności.

Patrząc na kolejne etapy naprawy widzimy, że wymiana wyświetlacza w telefonie Xaomi Redmi Note 10 praktycznie dobiega końca. Na naszym urządzeniu została już tylko płytka ze złączem ładowania, bateria oraz moduł wibracji. Kolejnym działaniem będzie oczywiście usunięcie płytki ładowania. Dlatego przy kolejnej czynności starajmy się unieść płytę sub płaską i ostrzejszą częścią otwieraka. Płytkę podważajmy stopniowo i delikatnie bez szarpnięć. W telefonie Xiaomi Redmi Note 10 płytka ładowania ma również wlutowany mikrofon, dlatego jest to stosunkowo ważny element.

W celu usunięcia modułu wibracji przyda nam się suszarka do włosów lub opalarka. Ten malutki element znajdując się w dolnej części musimy delikatnie podgrzać. Ważne, aby ciepły nadmuch nie był dość silny. Moduł wibracji jest lekko przyklejony, dlatego ciepłe powietrze umożliwi nam łatwiejszy demontaż. Korzystając np. z pęsety lub innego cienkiego otwieraka starajmy się zacząć od taśmy modułu stopniowo podważając drobny element. Ważne, aby nie podgrzewać modułu zbyt długo. Wystarczy tylko kilka chwil.

W zależności od części (ekranu) jaką zakupimy istnieje szansa, ze tej czynności nie będziemy musieli wykonywać. Na niektórych modułach wyświetlacza tak drobne elementy są już zamontowane. Oczywiście nie jest to reguła. Wymiana wyświetlacza w naszym urządzeniu wymaga od nas całościowej rozbiórki. Jest to proces, który w zasadzie dotyczy każdego urządzenia.

Wymiana wyświetlacza Xiaomi Redmi Note 10

Do całkowitego oczyszczenia telefonu został nam jeszcze demontaż baterii. Na szczęście fabryczne usunięcie tego podzespołu będzie stosunkowo proste. Producent montując akumulator podkleił go na dwie taśmy klejące. Skąd to wiem? Dwie taśmy znajdują się na baterii i są widoczne.

W celu swobodnego demontażu baterii wystarczy, że wyciągniemy dwie taśmy pod baterią. Ważną zasadą w przypadku usuwania takiego kleju jest powolne (nawet bardzo powolne) wyciągnie taśm spod baterii. Przy zerwaniu będziemy musieli podgrzewać akumulatory, aby oddzielić go od modułu wyświetlacza. Jak tylko uda się nam wyciągnąć taśmy możemy swobodnie podnieść akumulator oczyszczając cały moduł.

Po zakończeniu wszelkich czynności wystarczy, że w kolejności analogicznej do demontażu przełożymy wszystkie części na nowy wyświetlacz do telefonu Xiaomi Redmi Note 10. Stary akumulator możemy przykleić dwiema taśmami, które znajdziemy w Internecie. Całościowa naprawą nie powinna być trudna, ponieważ większość elementów należy wpasować w odpowiednie miejsce. Wykonując naprawę samodzielnie na podstawie naszego poradnika, pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność.

Źródło: Sosav.com