Zdemontowanie baterii w telefonie HTC U Play

Zabudowane smartfony często stanowią problem. Wielu klientów przyzwyczaiło się, że mogą samodzielnie wymienić baterię. Niestety, ale technologia idzie do przodu, wymogi również. Nierozbieralne telefony to już niemalże standard w każdej marce. Teraz, aby wymienić akumulator musimy udać się do serwisu. Istnieje oczywiście możliwość samodzielnej wymiany baterii, jednak musimy się liczyć z tym, że nie będzie to już takie proste jak mogłoby się nam wydawać.

 

Dzisiejsza naprawa będzie stosunkowo prosta. Tylko jeden element będzie wymagał większego nakładu pracy. Zanim jednak przystąpimy do wymiany baterii w telefonie HTC U Play, dwa słowa o samym smartfonie. Nie od dziś wiadomo, że Tajwańczycy borykają się z problemami finansowymi. Model U Play to dobrze wykonany średniobudżetowy telefon. Możemy nadać mu nazwę „super średniak”. Całość w szczególności plecki to chluba wszystkich smartfonów z rodziny U, gdzie producent wyraźnie to podkreśla. Czy prosta będzie wymiana baterii w tym urządzeniu? Za chwilkę się przekonamy. Pamiętajcie, że czynności przedstawione w poniższym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność.

 

Przygotowanie do naprawy smartfona HTC U Play

Do dzisiejszej naprawy będziemy potrzebować tylko kilku prostych narzędzi. Po pierwsze potrzebujemy nowej baterii, którą z pewnością kupicie poprzez internet. Do samego demontażu pokrywy potrzebujemy suszarki do włosów/opalarki lub innego podgrzewającego urządzenia (z nadmuchem). Przyda się nam jeszcze pęseta, otwierak spudger, śrubokręty Torx T5, Philips, klej T7000 oraz alkohol izopropylowy. Dodatkowo przyda się nam nowy opener w postaci sztywnej aluminiowej szpatułki, którą dzięki giętkości możemy łatwo podważać wiele elementów w tym baterię. Zanim jednak przystąpimy do naprawy, pamiętajmy o zabezpieczeniu naszych rąk i oczu (rękawiczki i gogle).

Pęknięta pokrywa baterii w telefonie HTC U Play

Oprócz wymiany baterii w powyższym telefonie trzeba jeszcze wymienić pokrywę baterii. Cała naprawa nie powinna być trudna, jednak pamiętajmy, że nawet te najprostsze naprawy mogą sprawić problemy. Za dostarczenie zdjęć do dzisiejszego poradnika dziękujemy firmie SmartSerwis24.

 

Jak wymienić baterię w telefonie HTC U Play?

Gdy skompletujemy już wszystkie narzędzia oraz części, czas skupić się na naprawie, którą na początku musimy rozpocząć bezpośrednio od demontażu pokrywy baterii. Cały zabieg wymiany pokrywy baterii prezentowaliśmy już na łamach portalu naprawatelefonu.eu, dlatego zapraszamy do naszego poradnika.

Korpus HTC U Play

Gdy już uda się Wam zdemontować pokrywę na podstawie naszego poradnika, czas przystąpić do wymiany baterii. Aby rozpocząć taką naprawę musimy w pierwszej kolejności zdemontować osłonkę na płytę główną, która zasłania złącze baterii. Będą nam do tego dwa śrubokręty, czyli Torx T5 oraz Philips. Łącznie mamy tutaj 5 wkrętów.

Odkręcanie śrubek Torx T5 w telefonie HTC U Play

Kolejnym etapem jest demontaż osłonki na płytę główną. Do tej czynności należy użyć kostki do gitary lub otwieraka spudger, którego płaska końcówka idealnie nadaje się do podważania. Najprostszym sposobem demontażu jest wsunięcie otwieraka w dowolną szczelinę. Odkręcenie baterii spowoduje lekkie podniesienie całej osłonki, więc ułatwi Wam to demontaż.

Podważanie otwierakiem osłonki telefonu HTC U Play
Podważanie otwierakiem osłonki telefonu HTC U Play

Otwierak lekko przesuwamy, co spowoduje stopniowe podnoszenie się i wypinanie się zaczepów osłonki. Warto zwrócić uwagę, że jest to jednak z prostszych czynności w dzisiejszej naprawie. Jak możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu spudger jest bardzo wygodnym i dogodnym narzędziem. Po zdemontowaniu elementu osłaniającego płytę główną, czas przejść do demontażu baterii.

Odłączanie wczepki od baterii w telefonie HTC U Play

Na początek odłączamy wczepkę łączącą akumulator z płytą główną. Do tej czynności używamy naszego niezawodnego otwieraka spudger. Jak możecie zauważyć, znowu wykorzystujemy do tego płaską końcówkę, która znajduje się na końcu narzędzia. Podważamy lekko konektor i odginamy tak, abyśmy mogli zdemontować baterię.

Podgrzewanie baterii w telefonie HTC U Play

Został nam najtrudniejszy etap naprawy. Podgrzanie baterii. W tym przypadku z jednej strony musimy uważać na to jak podgrzewamy akumulator, a z drugiej strony trzeba to robić troszkę na wyczucie. Proponujemy zmniejszyć stopień podgrzewania, ustawiając go na mniejszy. Pamiętajmy, aby nie podgrzewać baterii przez cały czas i zawsze starajmy się przesuwać suszarkę tak, aby ciepło mogło dojść do szczelin baterii. Sam klej znajduje się głównie na bokach baterii, co zresztą zobaczycie za chwilkę na kolejnym zdjęciu.

Demontowanie baterii w telefonie HTC U Play

Do tej czynności warto użyć metalowego otwieraka, którego właściwością jest giętkość. Wsuwamy go w szczeliny po prawej i po lewej stronie próbując go wsunąć i stopniowo unosić baterię. Czynność należy powtarzać do momentu całkowitego zdemontowania baterii. W trakcie próby demontażu można podgrzać jeszcze baterię w szczególności szczeliny co zmiękczy klej i ułatwi całkowite zdemontowanie akumulatora.

Zdemontowanie baterii w telefonie HTC U Play
Dwustronna taśma montażowa 3M / fot.gsmok.pl

Zwróćcie uwagę, że technikom firmy SmartSerwis24 udało się zdemontować akumulator nie uszkadzając starego kleju, który później możemy wykorzystać do ponownego montażu. Nasza redakcja radzi jednak usunąć pozostałości, a następnie założyć nowy. Do tej czynności używamy dwustronnej samoprzylepnej taśmy. Odcinamy dwa małe paseczki i naklejamy w miejsce starego po uprzednim usunięciu pozostałości starego kleju. Nową baterię przyklejając dociskamy i wpinamy ją w płytę główną.

HTC U Play

Jeśli chodzi o resztę elementów montujemy je ponownie w analogicznej i odwrotnej kolejności do demontażu. Przy okazji możemy wymienić starą, porysowaną i pękniętą pokrywę baterii, której wymianę zaprezentowaliśmy Wam już bezpośrednio na łamach naprawatelefonu.eu.