Odłączanie płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

Wymiana „serca” wielu Samsungów wygląda bardzo podobnie nie tylko w telefonach flagowych, ale również i średniobudżetowych z rodziny Galaxy A, która swoje korzenie ma od modelu Alpha. W dzisiejszym poradniku zaprezentujemy sposób wymiany płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A5 2016 o kodowej nazwie A510.

 

Do dzisiejszej naprawy będziemy potrzebować śrubokręta z grotem krzyżowym, pęsetę, otwieraki plastikowe (również openera LCD), alkohol izopropylowy wraz z kawałkiem ręcznika papierowego, suszarki do włosów lub opalarki i kleju T-7000. Naprawa nie powinna być trudna, ale warto zwrócić uwagę na każdy szczegół. Za dostarczenie zdjęć do dzisiejszego poradnika dziękujemy firmie SmartSerwis24.

 

Demontaż klapki baterii w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Naprawę zaczynamy od demontażu pokrywy baterii we wspomnianym wyżej Samsungu. Do tej czynności używamy suszarki do włosów lub opalarki, którą dość dokładnie podgrzewamy całą pokrywę. Przy użyciu suszarki demontaż pokrywy będzie trwał dłużej. Klapkę podgrzewamy przez około 5-7 minut z każdej strony. Pamiętajmy, aby nie trzymać suszarki lub opalarki w jednym miejscu, gdyż może to spowodować stopienie wewnętrznych elementów.

 

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A5 2016 2018

 

Następnym etapem jest podważenie pokrywy przy użyciu przyssawki oraz cienkiego plastikowego openera. Przyssawką możemy podnieść lekko klapkę tak, aby wysunąć pod nią kostkę lub plastikowy opener. Gdy uda się nam to zrobić wystarczy sukcesywnie i lekko bez pośpiechu przesuwać openera dookoła, co pozwoli nam swobodnie odseparować całą pokrywę. Jeśli napotkamy na swojej drodze przeszkody, możemy ponownie podgrzać miejsce, które nie chce się odkleić.

 

Podważanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Oddzielenie starej pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Całą pokrywę jesteśmy w stanie swobodnie zdemontować po kilku chwilach, pod warunkiem, że powyższe czynności będziemy wykonywać powoli, dokładnie i bez żadnych kombinacji. Zdemontowaną pokrywę odkładamy na bok i przechodzimy do dalszego demontażu.

Odseparowanie korpusu w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Następną czynnością jest odkręcenie wszystkich śrubek wkrętakiem z grotem krzyżowym. Wszystkie 17 śrubek odkręcamy bardzo powoli. W przypadku braku magnesowego śrubokręta możemy pomóc sobie pęsetą wyciągając delikatnie każdą z nich.

 

Wyciąganie pęsetą śrubek z korpusu w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Nie radzimy przekręcać telefonu, bo śrubki mogą wypaść i możecie je pogubić. Gdy już odkręcimy wszystkie śrubki, to czas zdemontować aluminiową ramkę. Zanim to wykonamy, musimy wyciągnąć szufladkę na kartę sim. Używamy do tego zwykłego kluczyka dołączonego w zestawie lub po prostu spinacza biurowego. Po usunięciu szufladki czas przejść do demontażu aluminiowej ramki.

 

Wyciąganie szufladki karty sim w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

W tym celu należy nacisnąć na baterię palcem jednocześnie chwytając boczną ramkę. Starajmy się poprzez nacisk palcem na baterię wypchnąć ramkę od korpusu. Kiedy tylko zobaczymy, że ramka faktycznie zaczyna się rozszczelniać możemy ją stopniowo oddzielać od całego korpusu z wyświetlaczem. Do tej operacji skorzystać z plastikowego otwieraka GSM. Nacisk na baterii i złapanie ramki spowoduje, że zobaczymy drobną szczelinę. Możemy w nią wysunąć otwierak (koniecznie plastikowy np. kostkę do gitary) próbując tym samym oddzielić całą aluminiową ramkę.

 

Oddzielanie aluminiowej ramki w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Demontaż ramki zaczynamy od górnej części telefonu. Pamiętajmy, że przy tej czynności powinniśmy być ostrożni, bez szarpania i nerwowych ruchów, ponieważ możemy tutaj uszkodzić wyświetlacz lub inne podzespoły.

Wymiana płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

W ostatnim etapie musimy odkręcić jedną śrubkę oraz odpiąć wszystkie konektory/wczępki z płyty głównej Samsunga Galaxy A5 2016. Do tej czynności technik firmy SmartSerwis24 używa spudgera, którego ostre zakończenie idealnie nadaje się do takich czynności.

 

Odkręcenie śrubki z płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Odłączanie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Odłączanie baterii w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Odłączamy również wyświetlacz, kamerkę do selfie, baterię oraz kabelek anteny. Umożliwi nam to końcowy etap wymiany płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A5 2016.

 

Odłączanie kabla anteny w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Nasza płyta główna jest podłączona jeszcze pod spodem z płytką sub USB (komponent odpowiedzialny za ładowanie). Do tej czynności podnosimy lekko płytę główną w telefonie Samsung Galaxy A5 2016, a następnie odłączamy konektor łączący płytkę ładowania z PCB.

 

Odłączanie płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

W ten oto sposób dokonaliśmy demontażu płyty głównej telefonu Samsung Galaxy A5 2016. Czas na jej wymianę. Kolejność całego montażu wraz z nową płytą jest odwrotna i analogiczna do demontażu całego urządzenia. Pozostanie nam jeszcze wyczyszczenie pokrywy baterii oraz nałożenie nowego kleju w celu sklejania pokrywy z całością telefonu.

 

Zakładanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

 

Czekamy na pytania w komentarzach, jednak pamiętajcie, że wszystkie przedstawione w tym poradniku czynności wykonujecie na własną odpowiedzialność.