Uszkodzenia telefonów to nie tylko pęknięcia wyświetlacza czy szklanej klapki baterii. Bardzo często w telefonach komórkowych dochodzi do uszkodzenia płyty głównej lub elementów znajdujących się bezpośrednio na niej. Z reguły wymiana płyty głównej wymaga demontażu większości elementów, dokładnie tak samo jest w przypadku telefonu Samsung Galaxy A8 2018.

 

 

Aby wymienić płytę główną w telefonie Samsung Galaxy A8 2018 musimy odpowiednio przygotować się do całej naprawy. Przygotujmy nową płytę, suszarkę lub opalarkę, cienkie plastikowe lub tekturowe openery, śrubokręt z grotem krzyżakowym oraz pęsetę. Ponadto przyda się nam jeszcze alkohol izopropylowy oraz klej T7000 do przyklejania pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A8 2018. Zdjęcia do dzisiejszego poradnika przesłała nam firma SmartSerwis24.

 

Podgrzanie klapki baterii w telefonie Samsung Galaxy A8 2018

 

Demontaż pokrywy baterii mógłby wydawać się prosty, gdyby nie fakt, że w pierwszej kolejności musimy dokładnie podgrzać pokrywę baterii. Używamy do tego suszarki do włosów lub po prostu zwykłej opalarki. Ciepły nadmuch spowoduje, że klej pod klapką zacznie być miękki i łatwy do odklejenia. Pamiętajmy, że wadą takiego podgrzewania jest rozprowadzanie ciepła punktowo, a nie równomiernie jak to ma miejsce w przypadku separatora dostępnego w niejednym serwisie GSM.

 

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A8 2018

 

Gdy już czujemy, że klapka po kilku minutach jest dobrze podgrzana powinniśmy przejść do separacji. Oczywiście podczas zdejmowania pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A8 2018 możemy ponownie użyć suszarki, jeśli zajdzie taka potrzeba i dany fragment powierzchni będzie dalej mocno trzymał.

 

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A8 2018

 

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A8 2018

 

Do próby podniesienia pokrywy możemy użyć cienkiego openera. Gdyby na początku był problem ze znalezieniem dostępnej szczeliny między ramka, a klapką, to możecie użyć żyletki lub innego cienkiego ostrza np. precyzyjnego nożyk w postaci skalpela. Na rynku narzędzi GSM można dostać cienkie i specjalne nożyki serwisowe. Oczywiście użycie tego narzędzia nie zawsze będzie konieczne. To wszystko zależy od sposobu podgrzania. Cały opener przesuwamy sukcesywnie dookoła

 

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A8 2018

 

Jak widzicie przy rozchodzeniu się kleju, możemy sobie również pomóc rękami (najlepiej w rękawiczkach antystatycznych) lekko odchylając całą pokrywę. Uważajmy jednak, żeby nie ciągnąć całej pokrywy do samego końca, gdyż mamy tam jeszcze połączenie czytnika linii papilarnych z płytą główną. W celu definitywnego odłączenia klapki baterii wypinamy konektor łączący czytnik linii papilarnych z PCB. Używamy do tego jakiegoś płaskiego narzędzia np. spudgera lub płaskiego śrubokręta.

 

Odłączanie konektor wczępki czytnika linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy A8 2018

 

Tak proste działanie umożliwi nam całkowite odłączenie pokrywy baterii. Z pewnością widzieliście w naszych poradnikach jak nie raz odczepialiśmy konektory.

 

Tył telefonu Samsung Galaxy A8 2018

 

Aby oswobodzić smartfona ze śrubek, używamy wkrętaka z grotem krzyżowym (philips) odkręcając wszystkie śrubki. Osobiście polecamy na tym etapie usunąć również warstwę kleju z ramek korpusu, gdyż drobne śrubki mogą znajdować się bezpośrednio pod pozostałościami kleju. Wykręcamy dokładnie każdą śrubkę odkładając ją na boku.

 

Odkręcenie śrubek w telefonie Samsung Galaxy A8 2018

 

Odkręcenie gwintów nie powinno Wam sprawić problemów. Pamiętajcie, że nigdy nie należy się spieszyć, w szczególności przy tych prostych czynnościach.

 

Wyciąganie szufladki na kartę sim w telefonie Samsung Galaxy A8 2018

 

Czas na wyciągnięcie karty pustej szufladki na kartę sim oraz pamięci. Podnoszenie płyty głównej może niestety spowodować uszkodzenie czytnika oraz innych elementów na PCB.

W dalszej części musimy lekko podważać drobne elementy (osłonki) krok po kroku. Do tej czynności możemy użyć w zasadzie każdego narzędzia. Technik firmy SmartSerwis24 korzysta z płaskiego śrubokręta, jednak pamiętajmy, że jeśli nie czujecie się pewni z takimi operacjami, to proponuje użyć plastikowych otwieraków.

Sama płyta główna jest przymocowana zarówno na śrubki, jak i konektory różnych podzespołów w tym wyświetlacza modelu Galaxy A8 2018. Aby móc swobodnie zdemontować płytę główną musimy powoli odpiąć konektory oraz wykręcić 3 śrubki trzymające PCB. Zaznaczyliśmy na zdjęciach jakie konkretnie miejsca powinny zostać odkręcone i odłączone. Gdy wykonamy już wszystkie czynności płytę główną należy delikatnie podnieść i przełożyć drugą, abyśmy mogli zakończyć wymianę PCB w telefonie Samsung Galaxy A8 2018. Po wymianie „serca” telefonu wystarczy, że wszystko złożymy w odwrotnej kolejności do demontażu. Na wyczyszczony wcześniej korpus ze starego kleju pozostaje nam nałożyć nowy klej, abyśmy mogli zamontować i wpiąć pokrywę baterii z czytnikiem linii papilarnych. Na koniec całej naprawy, pamiętajcie, że wszystkie czynności przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. W razie problemów piszcie w komentarzach. Warto zwrócić również uwagę, że wymiana płyty głównej to połowa drogi do wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A8 2018.