Pęknięta pokrywa baterii w telefonie HTC U Play

Nowoczesne telefony narażone są na różne zadrapania, a jeszcze bardziej na uszkodzenia mechaniczne ze względu na większość szklanych elementów. Często nasze smartfony wymagają tylko i wyłącznie odświeżenia, zmiany „lakieru”. Idealnym przykładem jest usunięcie pęknięcia poprzez wymianę pokrywy w telefonie HTC U Play, którą możemy w dość szybki sposób wymienić na nową.

 

Nie tylko wyświetlacze są narażone na uszkodzenia mechaniczne powstałe najczęściej na wskutek upadku smartfona na ziemie. Coraz więcej telefonów posiada szklane pokrywy baterii, które niestety po upadku po prostu pękają. W dzisiejszym poradniku zaprezentujemy Wam jak wymienić pokrywę baterii w telefonie HTC U Play, czyli średniaka z Tajwańczyków wyróżniającego się lustrzanym odbiciem. Za dostarczenie zdjęć do dzisiejszego poradnika dziękujemy firmie SmartSerwis24.

 

Przygotowanie do naprawy smartfona HTC U Play

Do dzisiejszej naprawy będziemy potrzebować tylko kilku narzędzi. Po pierwsze potrzebujemy nowej klapki, którą z pewnością kupicie poprzez internet. Do samego demontażu potrzebujemy suszarki do włosów/opalarki lub innego podgrzewającego urządzenia (z nadmuchem). Solidne podgrzanie pokrywy to nie wszystko, potrzebujemy jeszcze kostki do gitary lub LCD openera.

Pęknięta obudowa w telefonie HTC U Play

Nie możemy także zapominać o zabezpieczeniu rąk i oczu zakładając rękawiczki antystatyczne (najlepiej) oraz gogle lub okulary. Przyda się nam jeszcze pęseta, alkohol izopropylowy oraz szmatka z mikrofibry lub kawałek ręcznika papierowego do oczyszczenia elementów ze starego kleju. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zabrać się do wymiany pokrywy baterii w telefonie HTC U Play.

 

Wymiana pokrywy baterii w telefonie HTC U Play

W pierwszej kolejności musimy bardzo dobrze podgrzać wymieniany element. Do tego używamy suszarki lub innego narzędzia dającego ciepłe powietrze. Takie solidne podgrzanie pokrywy smartfona przy pomocy opalarki lub suszarki jest możliwe, ale z pewnością wydłuży nam to czas pracy. Pokrywę należy podgrzewać po całości, róbmy to stopniowo i sukcesywnie przesuwając rękę nad całą powierzchnią pokrywy baterii włączając w naszym urządzeniu najlepiej „wyższy bieg” nadmuchu. Zwróćmy uwagę, żeby nie trzymać narzędzia grzejącego w jednym miejscu przez zbyt długi czas, gdyż możemy stopić jakiś element lub go uszkodzić.

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie HTC U Play

Następnym działaniem jest wsunięcie kostki w pierwszą lepszą widoczną szczelinę. W przypadku uszkodzonej pokrywy czy też wyświetlacza warto szukać takich szczelin w miejscu, gdzie jest pęknięcie. Ostre zakończenia kostki lub openera pozwolą nam łatwo wsunąć końcówkę narzędzia w drobną szczelinę. Proces podgrzania spowoduje również, że klej jest słabszy, przez co łatwiej podnosić sklejony element. Informowaliśmy o tym już nie raz, ale nie przejmujcie się, kiedy będzie Wam pękać uszkodzona pokrywa baterii. Gdy już tylko znajdziemy jakąś szczelinę starajmy się wsunąć tam ostre zakończenie naszego plastikowego narzędzia. Kostka do gitary jest dość specyficzna, gdyż jej wykonanie i kształt idealnie sprawuje się podczas podnoszenia przeróżnych elementów w telefonach.

Oddzielanie pokrywy baterii w telefonie HTC U Play

Wspomnianym wyżej narzędziem przesuwamy po ramce całego urządzenia, co spowoduje powolne odklejanie się pokrywy. W sytuacji, gdy mamy problem i pokrywa nie chce dalej się odklejać możemy podgrzać miejsce, które zatrzymało nas podczas naprawy. Dzięki temu będziemy mogli spróbować zdemontować całą pokrywę.

Oddzielanie pokrywy baterii w telefonie HTC U Play

Przy takim odseparowaniu pokrywy spokojnie możemy spróbować pomóc sobie palcami odginając ją na drugą stronę jednocześnie demontując cały element. Zwróćmy uwagę, że klej ze starej pokrywy może pozostać zarówno na zdemontowanej pokrywie, jak i na ramkach korpusu smartfona HTC U Play. Stara klapka po takich przejściach jest oczywiście do wyrzucenia.

Oddzielenie pokrywy baterii w telefonie HTC U Play

Oczyszczenie całego korpusu w tym przypadku jest bardzo ważne. Nowa pokrywa przez nierówności w postaci starego kleju może nie przylegać prawidłowo, a to może mieć później swoje konsekwencje w postaci odklejania się klapki podczas normalnego użytkowania. Jak oczyścić dokładnie taką ramkę? Tutaj zapraszamy Was do naszego poradnika prezentującego jak oczyścić cały korpus oraz pokrywę baterii z pozostałości starego kleju.

Wymiana pokrywy baterii w telefonie HTC U Play

Kiedy już oczyścicie dokładnie całą ramkę zgodnie z naszym poradnikiem, czas przejść do zamontowania nowego elementu. Fabrycznie nowa pokrywa posiada folie zabezpieczające, które musimy zdjąć przed montażem. Pod foliami znajdziemy przezroczyste, niekiedy bezbarwne taśmy pokryte klejem umożliwiającym nam połączenie pokrywy baterii z całym korpusem urządzenia. Niestety zdarza się, że klej znajdujący się na pokrywie może nie być najlepszej jakości lub klapka będzie się mimo tego odklejać. W takim przypadku należy nałożyć na ramkach korpusu nowy klej T7000, którego zastosowanie prezentowaliśmy już naszych poradnikach pokazujących wymianę wyświetlacza.

Montowanie pokrywy baterii w telefonie HTC U Play
Wymiana pokrywy baterii w telefonie HTC U Play

Na koniec po zamontowaniu pokrywy baterii w telefonie HTC U Play powinniśmy dokładnie docisnąć klapkę z każdej strony. W serwisach takie urządzenie jest specjalnie „ściskane” co umożliwia dodatkowe zasklepienie pokrywy i utwardzenie się kleju wraz z ramką korpusu całego smartfona. W taki oto sposób wykonaliśmy wymianę pokrywy baterii w telefonie HTC U Play, którego tył od teraz znowu będzie błyszczeć. Jak oceniacie poziom trudności takiej naprawy? Według nas nie jest ona trudna, ale jak w każdym przypadku wymaga cierpliwości oraz precyzji.