Odseparowanie czytnika linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy S8 / fot.ifixit.com

Naprawa niektórych elementów w świecie GSM nie zawsze jest możliwa, często trzeba dokonać wymiany całego podzespołu. Niestety wymiana elementów połączonych z płytą główną może nieść za sobą pewne problemy z działaniem naszego urządzenia. Dziś zaprezentujemy Wam jak wymienić lub naprawić prawidłowo czytnik linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy S8+.

 

Z tematem wymiany czytników linii papilarnych mogliście się pewnie spotkać przy urządzeniach iPhone, które od modeli 5s w górę wywołały wiele kontrowersji wśród klientów. To właśnie wtedy marka Apple pokazała, że wymiana czytnika linii papilarnych może być bardzo problematyczna. Wszystko rozchodziło się oczywiście o zabezpieczenia danych klienta. Producent, chcąc chronić „na siłę” swoich klientów uniemożliwił im dokonanie samodzielnej wymiany podzespołu powodując jednocześnie blokadę całego urządzenia (błąd Error 53). To właśnie po tych kombinacjach firmy wielu klientów oburzyła informacja, że Apple blokuje im możliwość dokonania nieautoryzowanej wymiany np. uszkodzonego TouchID. Sprawa oczywiście została wyprostowana przez producenta po wielu „sporach” z klientami, ale więcej o tym przeczytacie w poradniku jak naprawić Error 53 w telefonach iPhone.

Wymiana czytnika linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy S8

Przede wszystkim sama wymiana takiego podzespołu wiąże się nie tylko z demontażem pokrywy, ale również z pozyskaniem odpowiedniego akcesorium. Zakupu możecie dokonać nie tylko w internecie, ale również w lokalnych punktach sprzedaży. Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek naprawy lub wymiany warto pamiętać o usunięciu z płyty zapamiętanych odcisków palca. Podczas skanu palców wymagany będzie dodatkowe zabezpieczenie w postaci numeru PIN. Przy usuwaniu telefon poprosi nas o weryfikacje, która umożliwi nam usunięcie „odcisku palca”.

Jeśli uda się nam usunąć wszystkie odciski, to możemy przystąpić do demontażu samego czytnika linii papilarnych. W telefonie Samsung Galaxy S8 zaczynamy oczywiście od odklejenia pokrywy baterii, aby to zrobić wystarczy ją delikatnie podgrzać używając najlepiej opalarki lub ewentualnie jeśli ktoś nie dysponuje takim narzędziem, może być suszarka do włosów.

Podważanie pokrywy baterii otwierakiem w telefonie Samsung Galaxy S8 / fot.ifixit.com

Pokrywę można zdemontować operując samą kostką (w między czasie podgrzewając pokrywę, jeśli zajdzie taka potrzeba) lub możemy wykorzystać do tego specjalny otwierak na przyssawkę (iSlack). Warto jednak pamiętać, że czytnik linii papilarnych połączony jest konektorem z płytą główną.

Odklejanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S8 / fot.ifixit.com

Rozchylając pokrywę na bok starajmy się to robić powoli, bez niepotrzebnych szarpnięć. Oczywiście może się tak zdarzyć, że podczas podnoszenia pokrywy konektor czytnika sam wyskoczy nam z płyty, jednak jest to dość ryzykowne – gdyż może dojść do uszkodzenia (zerwania) taśmy samego czytnika linii papilarnych.

Odseparowanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S8 / fot.ifixit.com

W przypadki, kiedy nasz czytnik jest uszkodzony będziemy musieli go zdemontować z pokrywy baterii. Jeśli uszkodzona jest nasza pokrywa baterii, czytnik linii papilarnych również musimy przełożyć do nowej pokrywy. Nie powinniśmy przekładać nowego czytnika bez wcześniejszego zresetowania naszych odcisków palców na urządzeniu, warto o tym pamiętać.

Demontaż czytnika linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy S8 / fot.ifixit.com

Sam czytnik możemy wypchnąć lekko palcem, ponieważ jest on podklejony. Gdyby były jednak problemy możemy użyć opalarki lub suszarki. Jest tylko jedno, ale – starajmy się znacznie zmniejszyć siłę nadmuchu, a ciepłe powietrze kierujmy na element przez kilka sekund z dalszej odległości. Z doświadczenia naszej redakcji wiemy, że raczej nie będziecie musieli używać opalarki.

Odseparowanie czytnika linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy S8 / fot.ifixit.com

Jeśli zamontujemy nowy czytnik linii papilarnych podłączając go do starej płyty bez resetu fabrycznego (utraty wszystkich danych) musimy liczyć się z nieprawidłowym działaniem urządzenia oraz skanera linii papilarnych. Dlatego musimy pamiętać, że reset fabryczny może okazać się jedynym lekiem na dolegliwość błędów nowego czytnika. Dokładnie tak wykonywane są naprawy w autoryzowanym serwisie. Telefon po każdej naprawie zawsze jest resetowany, gdyż nowe podzespoły (np. skaner siatkówki) mogą nie współpracować z płytą główną, która nie otrzyma „fabrycznej nowości”. Oczywiście istnieje możliwość korzystania z telefonu bez czytnika linii papilarnych. W telefonie Galaxy S8 mamy również inne zabezpieczenia. W tym miejscu ponownie przytoczymy historie Apple oraz błędu Error 53, gdzie klienci, którzy dokonali wymiany TouchID mają sprawny i działający fizycznie przycisk, jednak bez możliwości programowania go na skan odcisków palca.