Pęknięty wyświetlacz w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

W dzisiejszych czasach niemalże każdy człowiek posiada telefon komórkowy. Ilu użytkowników smartfonów tyle problemów związanych ze smartfonami. Najczęstszym z nich jest oczywiście pęknięty ekran, czyli uszkodzenie wynikające bezpośrednio z winy użytkownika.

 

Pajączki na wyświetlaczach smartfonów nie wyglądają dobrze. Po za tym nie zawsze jest to bezpieczne, gdyż korzystanie z takich telefonów może nam pokaleczyć twarz. Właśnie dlatego warto mimo wszystko naprawić swojego smartfona robiąc to samemu lub w serwisach pogwarancyjnych. Jeśli nie jesteście w stanie tego dokonać, warto pomyśleć nad wymianą urządzenia na nowe. Uszkodzona szybka wcześniej czy później może uleć końcowemu pęknięciu. Dziś zaprezentujemy Wam jak usunąć takie uszkodzenie, wymieniając wyświetlacz w telefonie Huawei P Smart. Pamiętajcie, że czynności jakie zostały przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność.

 

Huawei P Smart

 

Wymiana ekranu będzie wiązać się bezpośrednio z wymianą całego modułu wyświetlacza. Jesteście ciekawi jak dokładnie przeprowadzić taką naprawę? Zostańcie z nami, a opiszemy Wam krok po kroku etapy wymiany LCD podpowiadając na co powinniście zwrócić uwagę. Za wsparcie fotograficzno-serwisowe dziękujemy firmie SmartSerwis24.

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Huawei P Smart

Wbrew pozorom ten nowy „wynalazek” firmy Huawei to stosunkowo świeży telefon. Jak się okazuje urządzenie jest serwisowym sobowtórem wielu innych smartfonów chińskiej marki. Przykładem mogą być modele z aluminiową pokrywą i czytnikiem linii papilarnych w postaci „kółeczka”. To właśnie od tego elementu (całej pokrywy) zaczniemy naszą naprawę. Warto zwrócić uwagę, że wymiana wyświetlacza w modelu P Smart jest łudząco podobna do wymiany wyświetlacza w modelu Mate 10 lite, który opisywaliśmy Wam na łamach naprawatelefonu.eu.

 

Wyciąganie szufladki na kartę Sim / fot.ss24h.pl

 

Zanim zaczniemy demontować pokrywę baterii modelu P Smart musimy wyciągnąć szufladkę na kartę Sim/pamięci, gdyż jest ona wsunięta w płytę i podczas zdejmowania pokrywy możemy uszkodzić wewnętrzne elementy w tym płytę główną. Używamy do tego „kluczyka” dołączonego do zestawu. Jeśli nie posiadacie tej szpilki, zawsze możecie użyć np. spinacza biurowego.

 

Podważanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Gdy już wyciągniemy wszystkie karty, czas rozpocząć naprawę. Do kolejnego etapu będziemy potrzebować kostki do gitary, która swoimi „ostrymi” plastikowymi płatkami pozwoli nam na rozdzielenie pokrywy baterii od całego korpusu wyświetlacza z płytą główną oraz resztą innych podzespołów.

 

Podważanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Dokładnie tak samo jak w przypadku rozbiórki telefonu Huawei Mate 10 lite, tak i tu podczas oddzielania pokrywy baterii musimy stopniowo przesuwać kostkę lub inny otwierak co umożliwi nam przedostanie się do taśmy łączącej czytnik linii papilarnych z płytą główną. Narzędziem serwisowym operujemy do momentu całkowitego oddzielenia pokrywy baterii od całego korpusu.

 

Oddzielanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Kiedy będziemy mogli już powoli oddzielić pokrywę, kładziemy telefon Huawei P Smart na stole wyświetlaczem do dołu, kładąc obok aluminiowy element i bierzemy się za odkręcanie 3 śrubek, które trzymają blaszki zabezpieczające taśmy urządzenia. Ta czynność wydawać się Wam może podobna do innych modeli na rynku, ponieważ jak wspominaliśmy wcześniej wielu producentów stosuje takie blaszki. Zabezpieczają one wypięcie się wczepek od taśm z płyty głównej np. po upadku.

 

Odkręcanie śrubek w blaszkach zabezpieczających taśmy w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Pamiętajcie również, żeby odkręcone elementy położyć w okolicach śrubek. Może to być kluczowe przy końcowym składaniu telefonu, gdyż tak małe śrubki potrafią się zgubić. Do tej czynności używamy śrubokręta Philips, mającego grot wkrętaka z nacięciem krzyżowym.

 

Odkręcanie śrubek w blaszkach zabezpieczających taśmy w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Po odkręceniu wszystkich śrubek oraz odłożeniu ich na bok, czas użyć pęsety, którą możemy delikatnie usunąć blaszki uwalniając, dzięki temu wszystkie wczepki taśm połączonych z płytą główną. Tym samym narzędziem możemy również odczepić taśmy, jednak polecamy skorzystanie z kostki lub innego otwieraka np. spudger.

 

Podnoszenie blaszek zabezpieczających wczepki taśm w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Podnoszenie blaszek zabezpieczających wczepki taśm w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Wszystkich wczepek mamy 4 sztuki. Odpinamy je powoli bez pośpiechu. Jeśli chodzi o kolejność, jest ona dowolna. Warto dodać, że w serwisie technicy używają różnych narzędzi, a każdy używa takiego otwieraka, którym najlepiej mu się pracuje. W powyższym przypadku technik firmy SmartSerwis24 użył spudgera. To plastikowy i dość popularny otwierak charakteryzujący się wycięciem do podłączenia przewodów. Dodatkowo spudger posiada dwa różne zakończenia: płaskie i zaostrzone. Odpięcie wczepki czytnika pozwala nam na odłożenie pokrywy baterii modelu Huawei P Smart.

 

Odłączenie czytnika linii papilarnych w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

To na co trzeba zwrócić uwagę to bateria. O ile w przypadku telefonu Huawei Mate 10 lite nie musieliśmy demontować baterii, to w przypadku modelu P Smart będzie to konieczne. Taśma łącząca wyświetlacz z płytą główną przebiega bezpośrednio pod akumulatorem. Dlatego po odczepieniu wszystkich konektorów, czas przejść do podnoszenia baterii.

 

Demontaż baterii i wyświetlacza w telefonie Huawei P Smart

Tutaj dla niektórych z Was mogą pojawić się już schody. Podgrzewając cały moduł musimy usunąć w pierwszej kolejności baterię, a później uszkodzony wyświetlacz. Technicy z firmy SmartSerwis24 używają do tego separatora LCD, który rozprowadza ciepło po całości wyświetlacza/całego korpusu. W przypadku opalarki czy suszarki ciepło rozprowadzamy tylko punktowo np. podgrzewając szybkę aparatu fotograficznego. Nie oznacza to, że musicie posiadać taki separator w swoim domowym zaciszu, po prostu przy pracy na opalarce czas demontażu się znacznie wydłuży.

 

Separator LCD Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Urządzenie, a właściwe jego pozostałości zostawiamy na separatorze na 2-3 minuty w temperaturze około 85 stopni. Ciepło rozprowadzone równomiernie powoduje, że klej „słabnie” i zaczyna puszczać, przez co łatwo możemy zdemontować niektóre elementy. Podgrzanie baterii możemy „poprawiać” od góry poprzez ciepły nadmuch. Następnie przechodzimy do samego demontażu akumulatora. Jeśli jest on dobrze podgrzany, powinien dać się zdemontować bez większych problemów. Natomiast jeśli nie, powinniśmy użyć spudgera lub cienkiego plastikowego openera stopniowo podważając akumulator. Pamiętajcie, że nie powinno się używać żadnych metalowych otwieraków lub innych narzędzi. Uszkodzenie baterii może być nie tylko niebezpieczne, ale również i nieodwracalne.

 

Podnoszenie baterii w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Podnoszenie baterii w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Ta czynność w całym procesie wymiany wyświetlacza może wydawać się najtrudniejsza. Dlatego nie spieszmy się z całym demontażem, wykonujmy go powoli i dokładnie. Jeśli bateria została podważona i odchyla się do połowy, ale dalej macie problemy z demontażem, spróbujcie użyć opalarki lub suszarki do włosów wpuszczając pod baterię ciepłe powietrze, co powinno oswobodzić cały akumulator.

 

Separator LCD Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Zdemontowaną baterię odkładamy na bok, a cały moduł wyświetlacza ponownie ląduje na separator LCD. Tym razem przechodzimy już do samego demontażu uszkodzonego ekranu. W tym przypadku ponownie podgrzewamy wyświetlacz przez około 2-3 minuty (temp około 85 stopni). Od razu pod zdjęciu modułu wyświetlacza z separatora pamiętajmy, aby założyć okulary na oczy. Nigdy nie wiemy, czy szkło podczas zdejmowania ekranu z korpusu nie odskoczy nam w stronę oczu. Solidne podgrzanie ekranu pozwala nam na swobodny demontaż całego wyświetlacza, gdyby ekran był trochę mocniej osadzony, możemy go spróbować podważyć cienkim openerem np. starą kartą kredytową lub podobnym plastikowym kartonikiem.

 

Podnoszenie modułu wyświetlacza w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Nie przejmujcie się jeśli podczas demontażu modułu LCD będzie pękał, przecież i tak wymieniacie już uszkodzony element. Wyciągając cały wyświetlacz pamiętajmy o wyciągnięciu taśmy z korpusu urządzenia, zaś z pękniętego LCD musimy wymontować membrane głośnika, którą przełożymy do nowego ekranu. Membrane należy wypchnąć pęsetą lub spudgerem.

 

Demontaż membrany głośnika w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

W nowym ekranie wystarczy, że zamontujemy membrane dokładnie w taki sam sposób. Jest to dość ważny element. W niektórych urządzeniach membrana przyklejona jest bezpośrednio do korpusu np. w telefonach Samsung. Przed zamontowaniem nowego wyświetlacza powinniśmy usunąć pozostałości po starym kleju. Oczywiście nie zawsze będzie to konieczne, ponieważ zdarza się, że klej pozostaje na ramce starego ekranu. Gdy to już uczynimy, czas nałożyć nowy klej E8000. Rozprowadzamy go dokładnie po całym korpusie na ramkach.

 

Nakładanie kleju na ramkę telefonu Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności przyszedł czas na montaż nowego wyświetlacza w telefonie Huawei P Smart. W pierwszej kolejności musimy przeprowadzić taśmę modułu przez otwór w korpusie. Później możemy stopniowo dopasowywać/przymierzać wyświetlacz do całego korpusu. Pamiętajmy, aby zwrócić tutaj szczególną uwagę na montaż. Wykonujmy to powoli i precyzyjnie.

 

Montowanie nowego wyświetlacza w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Po wpasowaniu wyświetlacza w korpus urządzenia przyszedł czas na zamontowanie baterii. Pamiętajmy, że taśma LCD musi znajdować się bezpośrednio pod akumulatorem, a nie nad. Wkładamy do korpusu baterię, która posiada jeszcze klej, lekko dociskamy i sprawdzamy czy nie wypada. Jeśli wszystko zostało zamontowane prawidłowo, czas na montaż reszty elementów, a konkretnie taśm.

 

Montowanie baterii w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Podłączanie konektorów taśm w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Wszystkie wczepki/konktory na tym etapie muszą zostać dokładnie podłączone. Dzięki temu, po złożeniu całego urządzenia unikniemy przykrych niespodzianek lub problemów z włączeniem się telefonu. Następnym krokiem jest zamontowanie i wkręcenie blaszek zabezpieczających konektory taśm. Kolejność wkręcania jest dowolna, jednak nasza redakcja sugeruje zacząć od prawej strony.

 

Montowanie blaszek zabezpieczających taśmy w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Montowanie blaszek i wkręcanie śrubek w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Następnym etapem będzie podłączenie konektora pokrywy baterii oraz zamontowanie blaszki zabezpieczającej cały konektor. Blaszkę wzmacniamy śrubką dokręcając ją bezpośrednio w płycie głównej. Będzie to już końcówka całej naprawy, ponieważ zostanie nam jeszcze zamontowanie pokrywy baterii, która uwieńczy koniec całej wymiany wyświetlacza w telefonie Huawei P Smart.

 

Montowanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Pokrywę baterii należy wsunąć w cały korpus zaczynając od górnej części (głośnika, kamery do selfie). Wykonujmy to powoli, stopniowo powinniśmy słyszeć charakterystyczne „klik”. Ten etap naprawy nie powinien Wam sprawić większego problemu. W szczególności kiedy wiemy od, której strony należy łączyć cały korpus wraz z pokrywą baterii.

 

Włączenie telefonu Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

 

Po zespoleniu całości możemy się już tylko cieszyć sprawnie działającym urządzeniem. Teraz już wiecie jak wymienić wyświetlacz w telefonie Huawei P Smart? Nasza redakcja ma nadzieje, że tak.