Naprawy telefonu z roku na rok zaczynają wydawać się coraz prostsze, w szczególności kiedy patrzymy na telefony iPhone. Marka Apple tworząc swoje smartfony stara się o jeden schemat napraw, co znacznie ułatwia wykonanie naprawy. Dotyczy to między innymi wymiany wyświetlacza, która w modelu iPhone 12 wygląda niemalże identycznie, jak w modelu iPhone 11.

 

Odpowiedź na tytułowe pytanie będzie bardzo prosta. Producent po raz kolejny zastosował ten sam schemat napraw, co w poprzednich modelach. A to oznacza, że każdy z nas powinien samodzielnie poradzić sobie z wymianą wyświetlacza w telefonie iPhone 12. Jeśli nie wierzycie, sprawdźcie sami, bowiem przedstawimy Wam krótki poradnik.

Wymiana wyświetlacza w telefonie iPhone 12

Każdą naprawę rozpoczynamy oczywiście od wyłączenia telefonu. W przypadku całkowitego uszkodzenia ekranu sugerujemy odłożyć telefon na bok czekając na rozładowanie baterii. Mówimy o sytuacji, w której samodzielnie będziemy chcieli wykonać naprawę swojego urządzenia. Przy okazji wyłączenia smartfona pamiętajmy, aby wyciągnąć z niego swoją kartę sim. Nie warto ryzykować niepotrzebnych uszkodzeń lub blokad szufladki z aktywną kartą operatora.

Wyłączanie telefonu iPhone 12 / fot.sosav.com

Rozpoczęcie każdej naprawy (w przypadku iPhone’ów) wygląda w zasadzie tak samo. Wystarczy wyposażyć się w specjalny śrubokręt, którym będziemy mogli odkręcić dwie śrubki pentabole. Znajdziemy je oczywiście na dole, przy złączu ładowania. Pamiętajmy, aby śrubki po naprawie odłożyć w dość widoczne miejsce, ponieważ tak małe elementy dość łatwo zgubić.

Wyciąganie karty sim w telefonie iPhone 12 / fot.sosav.com

Następną czynnością jest próba oddzielenia uszkodzonego ekranu od ramki iPhone’a 12. Do wykonania tej czynności musimy posłużyć się opalarką lub suszarką do włosów. Raczej nie zakładamy, abyście w domu mieli inne narzędzia grzewcze (dające ciepły podmuch). Jak to zrobić? Przede wszystkim ukierunkowujemy ciepłe powietrze na wszystkie ramki, to właśnie tam znajdziemy cały klej, który „trzyma” nasz wyświetlacz. Pamiętajmy, że ekran jest bardzo mocno przyklejony do ramy, dlatego czynność demontażu wyświetlacza do telefonu iPhone 12 może być nieco trudna. Nie utrzymujemy opalarki/suszarki ciągle w jednym miejscu, takie działanie może spowodować stopienie się wewnętrznych elementów. Nagrzewając ekran starajmy się lekko przesuwać urządzenie grzewcze.

Odkręcanie śrubek pentabole w telefonie iPhone 12 / fot.sosav.com

Takie działanie umożliwi nam podjęcie naprawy. Jak dokładnie możemy to wykonać? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z przyssawki do szyb, którą delikatnie możemy spróbować unieść uszkodzony wyświetlacz uzyskując drobną szczelinę, w którą jesteśmy w stanie włożyć np. cienką kostkę do gitary lub inny bardzo cienki otwierak. Bardzo dobrym i co najciekawsze domowym sposobem są karty pokroju „dowód osobisty”. Kostkę lub cieniutki otwierak starajmy się wsunąć w pierwszą szczelinę, którą po podniesieniu zobaczymy. Umożliwi nam to spokojny demontaż wyświetlacza do telefonu iPhone 12.

Cieniutkie narzędzie starajmy się przesuwać dookoła ekranu. Róbmy to w miarę sukcesywnie bez większego pośpiechu. Pamiętajmy również, że jeśli poczujemy opór podczas przesuwania kostki – nie wahajmy się powtórzy podgrzania ekranu w tym miejscu. Całość powtarzamy tak długo, aż w całości odkleimy ekran od ramek. Przy ewentualnym unoszeniu wyświetlacza odchylajmy go do lewej strony. Wykonujmy to bardzo powoli, ponieważ ekran posiada taśmy połączone z płytą główną.

Wymiana wyświetlacza w telefonie iPhone 12

Po rozchyleniu ekranu naszym oczom ukazuje się wnętrze smartfona. Widzimy tam przeróżne elementy. Nas będą interesować dwie blaszki, które blokują nam odłączenie taśm wyświetlacza. Używamy do tego śrubokręta tri-wing (śrubokręt posiadający trójskrzydłowe wyżłobienie na główkach śrubek). Po odkręceniu wszystkich wkrętów pamiętajmy, aby ułożyć je w prawidłowej kolejności. Najlepiej koło blaszek oraz ich otworów. W przypadku smartfonów iPhone bardzo często mamy do czynienia nie tylko z innymi wkrętami, ale również inną długością.

Po zdemontowaniu blaszek zostaje nam odłączenie wszystkich taśm od urządzenia. Dzięki czemu odłączamy ekran, akumulator oraz głośnik do rozmów. Do tej czynności używamy nylonowej szpatułki lub innego cienkiego narzędzia, którym sami możemy odłączyć całość. Te działania pozwolą nam swobodnie oddzielić uszkodzony wyświetlacz.

Jednak to nie koniec całej naprawy. Przed zakończeniem wymiany wyświetlacza w telefonie iPhone 12 musimy jeszcze dokładnie oczyścić stary moduł. Znajdują się na nim podzespoły, które musimy przełożyć na nowy ekran. Przyjrzymy się jak to wykonać.

Wymiana głośnika w telefonie iPhone 12

Na uszkodzonym modelu znajdziemy między innymi głośnik do rozmów. Ten element musimy zdemontować w celu przełożenia go na nowy moduł wyświetlacza. Będziemy do tego potrzebować dwóch śrubokrętów: tri-wing oraz zwykłego krzyżaka. Postępując według instrukcji starajmy się odkręcić wszystkie śrubki. W przypadku również musimy zapamiętać ułożenie wkrętów, abyśmy później mogli prawidłowo zamontować głośnik na nowy wyświetlacz.

Odkręcanie śrubek z głośnika w telefonie iPhone 12 / fot.sosav.com

Po odkręceniu zostaje nam już tylko zdemontować głośnik, który połączony jest również z kamerą do FaceID. Tylko demontaż tego ostatniego elementu dzieli nas od wymiany wyświetlacza w telefonie iPhone 12. Gdy śrubki mamy już wykręcone, czas delikatnie podgrzać głośnik – jest on bowiem lekko przyklejony, więc ciepłe powietrze pozwoli nam łatwiej unieść cały element. Pamiętajmy, aby nie trzymać zbyt blisko narzędzia grzewczego zmniejszając również poziom nadmuchu.

Delikatne podgrzanie głośnika w telefonie iPhone 12 / fot.sosav.com

Głośnik podgrzewamy mniej więcej przez około 15-20 sekund przesuwając narzędzie grzewcze delikatnie i powoli nad całym elementem. Następnie bierzemy bardzo cienkie i (najlepiej) plastikowe narzędzie, którym będziemy mogli swobodnie podważyć cały element. Stopniowo zaczynamy od głośnika, aby później przejść dalej. Przy tej czynności nie należy się spieszyć. Wszystkie podzespoły smartfonów to bardzo drobne części, które dość łatwo można uszkodzić.

Korzystając z plastikowego otwieraka starajmy się delikatnie odseparować głośnik. Będzie to ostatnia czynność przed próbą montażu nowego wyświetlacza. Niezwykle istotny jest fakt, że nowy moduł nie będzie posiadał tego głośnika. Oznacza to, że musimy go zamontować w sposób analogiczny do demontażu. Głośnik nie wymaga klejenia.

Telefon również składamy w analogicznej kolejności ciesząc się później sprawnym urządzeniem. Jeżeli nie czujecie się na siłach, możecie oczywiście skorzystać ze wsparcia autoryzowany serwisów apple, w których za wymianę wyświetlacza w telefonie iPhone 12 zapłacicie około 1300 zł. Ceny są zależne od punktów naprawczych producenta.

Wymiana wyświetlacza w telefonie iPhone 12
Wymiana wyświetlacza w telefonie iPhone 12 / fot.sosav.com

Pamiętajmy, że nie są to jedyne miejsca, w których możemy spróbować naprawić swój telefon. Nie jeden wyspecjalizowany serwis Apple Warszawa może naprawić nasz telefon, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w Google. Dla wszystkich chętnych samodzielnej naprawy polecamy nasz poradnik, jednak przypominamy, że wszystkie opisane czynności wykonujecie na własną odpowiedzialność. W razie ewentualnych pytań dajcie znać w komentarzach lub skontaktujcie się z nami poprzez e-mail. Odpowiemy na wszystkie pytania i spróbujemy Wam pomóc.