Samsung Galaxy A20e / fot.news.samsung.com

Wymiana wyświetlacza w telefonie to cenna umiejętność. Jedni potrafią wykonać ją samodzielnie, a inny szukają pomocy w różnych źródłach. Dziś do kolejnych poradników napraw w sieci dołącza opis wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A20e.

 

Nasz tytułowy model to dość ciekawe urządzenia dla wszystkich osób, które nie posiadają dużego budżetu na zakup smartfona. Telefon jak na budżetowe urządzenie jest nie tylko prosty w obsłudze, ale również i prosty w naprawie. Wymianę wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A20e może wykonać każdy, kto lubi majsterkować. Najtrudniejszym etapem naprawy może być odklejenie baterii z korpusu. Nie ma się jednak co martwić na zapas, ponieważ po zdemontowaniu tego elementu dalsza części rozbiórki będzie naprawdę prosta, co zresztą za chwilkę sami będziecie mogli zobaczyć. Opiszemy Wam dokładnie proces wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A20e. Przed rozpoczęciem naprawy będziemy potrzebować: zestaw otwieraków serwisowych (w tym cienkie openery, kostki serwisowe), pęsetę, opalarkę/suszarkę, śrubokręt krzyżakowy, dwustronną taśmę samoprzylepną oraz biurko lub blat, na którym możemy wykonać naprawę urządzenia.

Wymiana pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A20e

Rozpoczęcie naprawy jak na każdego smartfona przystało rozpoczynamy od wyłączenia urządzenia oraz wyciągnięcia wszelkich kart (sim, pamięci) z gniazda Sim. Przy procesie wymiany LCD w telefonie Samsung Galaxy A20e będziemy zmuszeni podnieść płytę główną co w przypadku znajdujących się kart sim lub pamięci może być mocno kosztowne dla naszej płyty głównej.

Do wyciągnięcia kart możecie użyć kluczyka z zestawu lub zwykłego spinacza biurowego, którym również będziemy mogli spokojnie „wypchnąć” szufladkę z wnętrza smartfona. Ten proces nie powinien być trudny, ponieważ większość z Was z pewnością robiła to już przy konfiguracji urządzenia Samsung Galaxy A20e. Po zdemontowaniu wszystkich „obcych” dodatków telefon bierzemy do ręki. Przy użyciu bardzo cienkiego otwieraka staramy się znaleźć punkt zaczepienia. W serwisie telefonów komórkowych często oprócz aluminiowych narzędzi możemy znaleźć proste nylonowe otwieraki, które mają idealnie wykończenie. Odpowiednio dobranym narzędziem starajmy się delikatnie podnieść/podważyć pokrywę baterii, która zamontowana jest na zaczepach.

W tym zabiegu musimy jednak uważać, żeby nie wyszczerbić plastikowej pokrywy. Nasza redakcja proponuje użyć specjalnych narzędzi wykonanych z nylonu. Poniżej na zdjęciu możecie zobaczyć jak wyglądają najpopularniejsze otwieraki serwisowe.

Zestaw otwieraków GSM / fot.mikrusy.pl

Kiedy podważymy delikatnie pokrywę starajmy się przesuwać odpowiedni otwierak tak, aby zaczepy klapki stopniowo wyskakiwały z korpusu urządzenia. Cały zabieg powtarzajmy do momentu całkowitego zdemontowania pokrywy baterii. Jest to etap, na którym możemy również wymienić pokrywę baterii w telefonie Samsung Galaxy A20e na nową, oczywiście jeśli jest uszkodzona lub pęknięta. Pamiętajmy jednak, że nowa pokrywa nie będzie miała nadruku numer imei na plastikowej pokrywie, znajdziemy tak zwykłe opisy i oznaczenia od firmy Samsung.

Gdy zaczepy będą stopniowo puszczać, możemy delikatnie unieść klapkę przytrzymując do środka palcem delikatnie czytnik linii papilarnych, który nie jest połączony z klapką na stałe, jednak może być lekko osadzony w pokrywie.

Zdemontowana pokrywa baterii w telefonie Samsung Galaxy A20e / fot.sosav.com

Już na wstępie widać, że wszystkie taśmy (również ta łącząca wyświetlacz oraz złącze ładowania) przechodzą nad baterią, a nie pod. W taki oto sposób udało się nam zdemontować klapkę baterii, którą możemy teraz odłożyć na bok przechodząc do dalszej części napraw.

Wymiana baterii, złącza ładowania oraz płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A20e

Widząc całe urządzenie od razu możemy przejść do dalszych czynności. Będzie to odłączenie czytnika linii, który połączony jest bezpośrednio z płytą główną. Do demontażu tego elementu używamy nylonowego otwieraka o płaskim zakończeniu. Podważamy wczepkę i delikatnie oddzielamy skaner linii od całości urządzenia.

Odłączanie czytnika linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy A20e / fot.sosav.com

Element możemy delikatnie podnieść oraz odłożyć na bok urządzenia. Jak widzicie do tego momentu cała naprawa jest bardzo prosta. Nie musimy nic zgrzewać, ani odklejać. To oczywiście za kilka chwil się zmieni, dlatego wracajmy do naszej naprawy.

Odkręcenie śrubek z osłonki płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A20e / fot.sosav.com

Kolejnym wyzwaniem jest demontaż osłonki PCB. Do tej czynności używamy śrubokręta krzyżakowego, którym spokojnie odkręcamy wszystkie gwinty odkładając je w odpowiedniej kolejności. Zagubienie śrubek lub pomyłka w ich kolejności wkręcania może nas wiele kosztować. Po zdemontowaniu mocowań możemy przejść do podważania osłonek z płyty głównej. Obie nachodzą na siebie, więc podważając jedną swobodnie możemy zdemontować całość.

Do podnoszenia osłonek używamy przeróżnych otwieraków. Najlepiej nylonowych, ale mogą być też z innego materiału, jednak wtedy musimy uważać, aby nie uszkodzić czegoś pod osłonką. Zdemontowane osłonki dobrze położyć koło śrubek (blisko otworów).

Demontaż osłonek z płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A20e / fot.sosav.com

Widząc wnętrze urządzenia możemy przejść do odłączania wszystkich widocznych wczepek. Używamy do tego oczywiście nylonowego otwieraka z płaskim zakończeniem. Jest to narzędzie, które idealnie nadaje się zdemontowania wielu wczepek oraz przeróżnych modułów. Musimy przyznać, że prezentowany wyżej model wygląda bardzo podobnie do smartfona Samsung Galaxy J3 2016. Jedyna różnica to demontowalna bateria, którą znajdziemy w modelu J3 2016. Przechodząc dalej możemy swobodnie odłączyć akumulator w telefonie Galaxy A20e.

Odłączanie baterii w telefonie Samsung Galaxy A20e / fot.sosav.com

Taśmę starajmy się delikatnie odgiąć, aby nie przeszkadzała nam podczas dalszego procesu naprawy. Na tym etapie możemy odłączyć również inne wczepki z taśmy, jednak warto się wstrzymać, aby w pierwszej kolejności zdemontować wejścia konektorów znajdujące się w dolnej części urządzenia (złącze USB). Płytka ładowania została przykryta osłonką, która jest znaczącą częścią anteny. Znajduje się na niej 7 śrubek, które możemy swobodnie wykręcić przy pomocy śrubokręta krzyżakowego.

Odkręcanie śrubek z osłonki złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy A20e / fot.sosav.com

Po usunięciu śrubek całość podważamy przy użyciu cienkiego otwieraka o płaskim zakończeniu. Nie powinno to być trudne, ponieważ takie zabiegi mieliście okazje już wykonać w przypadku innych urządzeń np. wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A70.

Demontaż osłonki złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy A20e / fot.sosav.com

Unosząc delikatnie osłonkę możemy ją zdemontować pamiętając również o tym, aby wszystkie śrubki włożyć w otwory. Unikniemy w ten sposób pomieszania się śrubek. Demontaż osłonki umożliwia nam swobodne odłączenie taśmy złącza ładowania. Jedna końcówka znajduje się na płycie głównej, a druga bezpośrednio na płytce SUB.

Cała naprawa chyli się ku końcowi, ponieważ zajmujemy się już tylko odłączaniem drobnych elementów z całego korpusu Samsunga Galaxy A20e. Do całkowitego podniesienia płytki SUB dzieli nas już tylko odkręcenie jednej małej śrubki oraz odłączenie dwóch kabli zasięgowych. Korzystając ze śrubokręta krzyżakowego oraz otwieraka z płaskim zakończeniem możemy w szybki sposób zdemontować wskazane wyżej elementy. Cały proces powinien nam zająć dosłownie chwilkę.

Zdemontowanie tych wszystkich podzespołów umożliwia nam demontaż kolejnych podzespołów. Będą to między innymi: złącze wyświetlacza oraz dwa kable antenowe, które dopiero co podnieśliśmy. Do ich demontażu możemy użyć w zasadzie każdego otwieraka, jednak my polecamy plastikową szpatułkę o płaskim zakończeniu. Jest to bardzo wszechstronne narzędzie, którym spokojnie możemy rozłożyć większość urządzeń.

Następną czynnością będzie użycie pęsety, którą możemy swobodnie zdemontować 2 kable antenowe. Znajdują się one w „kanałach” po prawej stronie urządzenia (wzdłuż baterii). Wyciągając kable anteny przy użyciu pęsety odkładamy je na bok, aby przejść do dalszych etapów naprawy urządzenia.

Wymiana baterii w telefonie Samsung Galaxy A20e

Przed nami jedna z najtrudniejszych części naprawy. Podniesienie baterii nie będzie łatwą czynnością, ponieważ akumulator jest podklejony do korpusu. W celu osłabienia kleju musimy go delikatnie podgrzać. Do tej czynności bierzemy suszarkę do włosów lub inne narzędzie grzewcze, które umożliwi nam wytworzenie ciepłego nadmuchu. Suszarką staramy się delikatnie i sukcesywnie podgrzewać ekran (przesuwając suszarkę nad ekranem w okolicach środka). Nie powinniśmy trzymać suszarki ciągle w jednym miejscu, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić niektóre elementy znajdujące się w środku (np. na płycie głównej).

Podgrzewanie baterii w telefonie Samsung Galaxy A20e / fot.sosav.com

Gdy już podgrzejemy ekran urządzenia staramy się je obrócić na drugą stroną, abyśmy specjalną nylonową szpatułką mogli swobodnie podnieść akumulator. Jeśli podczas demontażu dalej będziemy odczuwać opór, możemy ponownie wrócić do podgrzania ekranu. Operując szpatułką możemy stopniowo podnosić baterię do całkowitego demontażu całości.

Oprócz nylonowego narzędzia możemy również użyć cienkiego openera (np. w postaci karty kredytowej lub starego dowodu osobistego). Podczas demontowania baterii nie radzimy używać metalowych narzędzi. Możemy w ten sposób tylko niepotrzebnie odkształcić akcesorium lub doprowadzić do całkowitego uszkodzenia co może wywołać nawet samozapłon. Proces wymiany baterii w telefonie Samsung Galaxy A20e jest bardzo podobny jak ten w przypadku wymiany akumulatora w telefonie Samsung Galaxy A80. Po kilku chwilach możemy swobodnie podnieść całość odkładając ją na bok.

Demontaż baterii w telefonie Samsung Galaxy A20e / fot.sosav.com

Do zakończenia całej rozbiórki został nam już tylko demontaż płyty głównej, modułu wibracji, głośników oraz płytki ze złączem ładowania. Tuż po odłożeniu baterii, możemy swobodnie zacząć odkręcać śrubkę z płytki SUB używając do tego śrubokręta krzyżakowego.

Powyższa czynność pozwoli nam swobodnie zdemontować płytkę SUB. Wystarczy ją delikatnie unieść korzystając np. z nylonowego otwieraka GSM. Pamiętajmy, że jeśli nie możemy podważyć płytki z jednej strony spróbujmy to zrobić z innej. Niestety, ale każda naprawa telefonu wymaga delikatności i sporej uwagi. Nie inaczej jest w przypadku wymiany LCD w telefonie Samsung Galaxy A20e. Mając w ręku otwierak serwisowy możemy za jednym zamachem zdemontować nie tylko płytę SUB, ale również i głośnik multimedialny. Płaską końcówką starajmy się delikatnie podważyć ten mały element do monentu całkowitego odłączenia głośnika z korpusu.

Podnoszenie głośnika multimedialnego w telefonie Samsung Galaxy A20e / fot.sosav.com

W ten sposób udało się nam zdemontować wszystkie podzespoły w dolnej części urządzenia. Czas przejść bezpośrednio do demontażu elementów znajujących się na płycie głównej. Będą to końcowe elelemty wraz z płytą, które zakończą wymianę wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A20e. Zacznijmy od taśmy przycisków boczny (głośności oraz włączania). W pierwszej kolejności odłączamy wczepkę z płyty głównej. Następnie cienkim otwierakiem możemy delikatnie odseparować (odklejając delikatnie) cała taśmę z przyciskami.

Element oczywiście odkładamy na bok, aby później założyć go na nowy moduł z korpusem wyświetlacza. Korzystając z faktu, że w ręku mamy otwierak serwisowy możemy teraz swobodnie odłączyć z płyty głównej kamerkę do selfie. Podwarzając wczepkę wyciągamy nieduży element odkładając na bok. Jest to ostatni zabieg przed demontażem płyty głównej, którą w zasadzie należy lekko podważyć do całkowitego demontażu i odłożenia jej na bok.

Jest to ostatni zabieg, który w zasadzie prowadzi nas już do końca naprawy. Przed nami zostało jeszcze odłączenie modułu wibracji oraz głośnika do rozmów. Patrząc na te dokładnie osadzone podzespoły, polecamy skorzystanie ze śrubokręta o płaskim zakończeniu. Oba moduły są dość mocno ulokowane, ale podważając je dość delikatnie nie powinniśmy mieć problemów z zakończeniem naprawy.

Właśnie tak wygląda cały korpus urządzenia, w który został wklejony wyświetlacz. Możemy oczywiście oddzielić jeszcze ekran od koprusu, jednak mija się to kompletnie z celem, ponieważ na rynku znajdziemy gotowe moduły z korpusuem. Cała naprawa, którą wyżej opisaliśmy będzie polegała na zdemontowaniu wszystkich elementów oraz przełożeniu ich na nowy moduł. Kończąć składanie urządzenia jedynym problemem może być podklejenie baterii dwustronną taśmą samoprzylepną. Wystarczy, że wytniemy dwa paski i nakleimy je na korpus. Pozwoli to połączyć baterię z korpusem telefonu Samsung Galaxy A20e. Resztę składamy w odwrotnej kolejności do demontażu, aż do złożenia całego telefonu. Podsumowując całą naprawę możemy powiedzieć, że wymiana ekranu w telefonie Samsung Galaxy A20e jest naprawdę prosta. Oprócz odklejenia baterii wszystkie inne podzespoły wymagają przełożenia elementów na nowy wymieniony moduł LCD. Mimo wszystko pamiętajcie, że wykonując naprawę samodzielnie na podstawie naszego poradnika robicie to na własną odpowiedzialność. Gdybyście jednak przy naprawie mieli problemy, piszcie do nas lub dajcie znać w komentarzach. Na pewno udzielimy Wam odpowiedzi.

Źródło: Sosav