Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy A80?

0
1944
Samsung Galaxy A80 / fot.samsung.com

Nowoczesne smartfony powinny nie tylko służyć, wyglądać, ale również i zadziwiać. W ostatnim czasie na rynku urządzeń mobilnych pojawiają się telefony, których konstrukcja jest bardzo mechaniczna. W „stajni” Samsunga możemy na ten moment wskazać jeden taki telefon, który na polskim rynku stopniowo zaczyna zdobywać uznanie klientów. Model Samsung Galaxy A80 to najwyższa (z półki średniobudżetowej) i prawdopodobnie najciekawsza propozycja koreańskiego giganta. Niestety przez złożoną konstrukcje wymiana wyświetlacza w telefonie Galaxy A80 nie należy do najprostszych.

 

Powodem wydłużonej obsługi serwisowej w modelu A80 jest oczywiście wysowany obiektyw aparatów, w którym odkręcenie modułu zajmuje dużo czasu. Nie oznacza to oczywiście, że wymiana LCD jest niemożliwa. Do przeprowadzenia naprawy będziemy potrzebować oczywiście otwieraków GSM, openerów, kostek, pęsety, suszarki/opalarki, śrubokręta krzyżakowego, dwustronnej taśmy samoprzylepnej oraz kleju pod baterię. Zobaczmy w takim razie jak wygląda proces wymiany ekranu w telefonie Samsung Galaxy A80.

 

Wymiana pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A80

Zanim zdejmiemy klapkę baterii, w pierwszej kolejności powinniśmy wyłączyć urządzenie oraz wyciągnąć szufladkę na karty sim. W późniejszym etapie naprawy te czynności byłby nieuniknione. Wyłączenie modelu Galaxy A80 nie powinno Wam sprawić problemów, ponieważ telefon wyłączamy dokładnie tak samo, jak resztę Samsungów.

Wyłączanie telefonu Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Następnie powinniśmy przejść do wyciągnięcia szufladki. Używamy do tego kluczyka z kompletu lub spinacza biurowego. Tuż po zakupie modelu Galaxy A80 wielu z Was z pewnością szukało wejścia na kartę sim. W opisywanym przez nas smartfonie znajdziecie je na dole urządzenia w okolicy złącza ładowania (UBS-C). Wspominamy o tym, ponieważ jest to kolejna ciekawostka, na którą być może nie wielu z Was zwróci uwagę. Ułożenie szufladki w dolnej części smartfona jest w tym przypadku w pełni uzasadnione ze względu na futurystycznie wysuwający się moduł aparatu fotograficznego.

Wyciąganie szufladki z kartą sim w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Gdy już wyciągniemy szufladkę możemy swobodnie przejść na drugą stronę urządzenia. Pokrywę baterii należy podgrzać. Jest to dokładnie taka sama czynność, jaką wykonujemy w innych urządzeniach, przykładem może być wymiana pokrywy w telefonie Samsung Galaxy A70. Podgrzewając pokrywę suszarką lub opalarką starajmy się rozprowadzić ciepło po całej powierzchni (skupiając się głównie na ramkach) sukcesywnie przesuwając nagrzewnice. Ciepło powinniśmy rozprowadzać przez około 5-7 minut.

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Warto zwrócić uwagę, że interesuje nas tylko i wyłącznie klapka baterii, a nie moduł aparatów, który znajduje się na górze. Ciepłe powietrze nie powinno być kierowane na obiektywy. Gdy już zakończymy cały proces grzania, narzędzie podgrzewające odkładamy w zasięgu wzroku tak, abyśmy mogli go użyć w każdym momencie. Wykorzystując moment, że pokrywa jest ciepła korzystamy z bardzo cienkiego otwieraka. Przy większości urządzeń zdarza się, że do podważenia pokrywy będziemy musieli użyć przyssawki do szyb. Jednak nie zawsze jest to konieczne. Firma Samsung nigdy nie będzie w stanie idealnie skleić całości, tym bardziej, że A80 nie jest wodoodporny. Zawsze znajdują się drobne szczeliny, które możemy lekko podważyć najcieńszym openerem.

Podważanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Mimo wszystko, jeśli użyjemy bardzo cienkiego openera i uda się nam podważyć odrobinę pokrywę. Warto na miejsce najcieńszego otwieraka wsunąć popularną kostkę do gitary. Kostki serwisowe są znacznie twardsze i mają miejsce na palce, co pozwala nam pewnie chwycić nylonowe narzędzie. Prawdę mówiąć otwieraków w świecie serwisu GSM jest mnóstwo i jest w czym wybierać.

Wsuwanie kostki pod pokrywę baterii w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Jak widzicie kostkę staramy się wsunąć w już wyrobioną szczelinę wcześniej wsuniętym openerem. Ta czynność jest bardzo delikatna, ponieważ pierwszy otwierak może nam wyskoczyć z wyrobionej szczeliny, co zmusi nas tylko i wyłącznie do powtórzenia działania.

Wsuwanie kostki pod pokrywę baterii w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Kiedy kostkę uda się nam delikatnie wsunąć pod pokrywę baterii inny otwierak możemy wyciągnąć. Niestety, ale praca w serwisie to również działanie na różnych narzędziach jednocześnie. Zdarza się, że używa się większej ilości otwieraków. To od technika zależy jaką metodę wybierze, aby zdemontować wybrane podzespoły. Wróćmy jednak do naszej naprawy, jak widzicie kostka (wykonana z nylonu) pozwala nam swobodnie się przesuwać. Jeśli na tym etapie pokrywa baterii będzie stawiać opór, użyjmy ponownie suszarki podgrzewając wybrane miejsce. Przesuwanie kostki oraz ewentualne podgrzewanie wykonujemy do całkowitego zdemontowania klapki baterii smartfona Samsung Galaxy A80.

Przesuwanie kostki pod pokrywą baterii w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Zdarza się, że niektórzy technicy to otwierania takich pokryw używają innych narzędzi. Nie jest to zabronione, jednak pamiętajmy, że do wykonania takich czynności potrzebna jest też znajomość „topografii smartfona” oraz bardzo dużo doświadczenie. Rozbierając urządzenie każdemu może się zdarzyć, że nawet sprawna pokrywa baterii może zostać uszkodzona, wyszczerbiona, a nawet zniszczona (pęknięcie). Dlatego przy naprawach jakichkolwiek smartfonów należy zawsze uważać.

Podnoszenie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Ponosząc stopniowo klapkę baterii po kilku chwilach możemy ujrzeć wnętrzne, które w tym przypadku nie będzie należało do najprostszych rozbiórek. Zdejmując ostatecznie klapkę nie musimy się martwić, że zerwiemy czytnik linii papilarnych. Ta funkcja z modułem została wbudowana w ekran urządzenia, co swobodnie pozwala nam odchylić całe wieko baterii na bok.

Podnoszenie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Tuż po demontażu klapki warto zwrócić uwagę na naklejkę. Znajdziemy na niej numer imei urządzenia oraz numer seryjny, który znajdziemy również „wygrawerowany” na pokrywie baterii. Jako ciekawostka przypomnimy, że numer seryjny znajdziecie również na pudełku tuż pod numerem imei. Właśnie w ten sposób zakończyliśmy demontaż pokrywy baterii, którą jak widzicie można wymienić również w łatwy sposób. Sam proces demontażu tego elementu nie powinien Wam sprawić problemów.

Wymiana płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A80

Kolejne czynności serwisowe nie będą już tak przyjemne, jak sam demontaż klapki baterii. W celu zdemontowania modułów fotograficznych oraz samej płyty głównej będziemy musieli już się trochę napracować. Zacznijmy od ręcznego przesunięcia modułów fotograficznych. Nie bójmy się, że uszkodzimy urządzenie, ponieważ jeśli zrobimy to delikatnie wszystko będzie dobrze.

Przesuwanie aparatów w telefonie Samsung Galalaxy A80 / fot.sosav.com

Jeśli nie czujecie się pewni takich zabiegów, zawsze możecie to sprawdzić jeszcze przed rozbiórką urządzenia. Palcem wskazującym należy delikatnie popchnąć moduł do góry, co spowoduje jego wysunięcie. Zabieg jest konieczny, ponieważ później i tak będziemy musieli pod spodem odkręcić kolejne śrubki.

Przesuwanie aparatów fotograficznych w telefonie Samsung Galalaxy A80 / fot.sosav.com

Jak widzicie po odsunięciu modułu mamy dostęp do nowych elementów. Ich demontaż rozpoczniemy odkręceniem 6 śrubek (krzyżakowy gwint) znajdujących się na module NFC. Widać, że jest to mniejsza wersja modułu, ale w samym smartfonie Galaxy A80 nie ma też tyle miejsca co np. w modelu Galaxy S9. Pamiętajmy, że po wykręceniu śrubek warto ułożyć je w odpowiedniej kolejności lub w otworach zdemontowanego elementu.

Odkręcanie śrubek z modułu NFC w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Nigdy nie możemy być pewni, że Samsung nie zastosował podobnego ułożenia śrubek. Jeśli pomylimy się wkładając nieodpowiednią w inny otwór jej długość może uszkodzić nam moduł, a nawet płytę główną. Różnice w długości mniejszych śrubek z pewnością znajdziemy w telefonach iPhone przy taśmach wyświetlacza.

Podnoszenie modułu NFC w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Po odkręceniu 6 śrubek możemy przystąpić do demontażu modułu anteny. Na zdjęciu widać, że technik skorzystał z bardzo cienkiego otwieraka. Nasza redakcja radzi skorzystać z narzędzia o płaskim i nylonowym zakończeniu. Zastanawiacie się dlaczego? Moduł NFC łatwo wyjąć, ponieważ jest on wciśnięty zaczepami. Do tego najkorzystniejszym narzędziem będzie właśnie plastikowy otwierak. Podważając lekko cały moduł możemy swobodnie wypiąć element z „taśmą” nachodzącą na kawałek baterii.

Podnoszenie modułu NFC w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Naszym oczom powoli odsłania się spora część wnętrza urządzenia. W tym przypadku będziemy musieli poodłączać kilka podzespołów. Proponujemy zacząć od baterii używając do tego szpatułki z płaskim zakończeniem. Według naszej redakcji ten dokładny otwierak idealnie nadaje się do większości napraw serwisowych. Następnie możemy odłączyć wszystkie kable antenowe. Znajdziemy je po prawej stronie (w prawym górnym rogu baterii) oraz po lewej (ten mały czerwony kabel). Bardziej doświadczeni technicy często korzystają z pęsety, którą jak każdym innym otwierakiem możemy odłączyć wszystkie kable. Radzimy jednak być ostrożnym, ponieważ metalowymi narzędziami z racji mniejszej wiedzy łatwo coś uszkodzić.

Odłączanie kabla anteny w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com
Odłączanie kabla anteny w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Kabli po prawej oraz po lewej stronie nie musimy na ten moment wyciągać. Wystarczy, że je delikatnie odegniemy, aby nie przeszkadzały nam podczas dalszych czynności naprawczych. Przechodząc na lewą stronę czerwony kabel również delikatnie unosimy i odginamy tak, aby nie przeszkadzał nam przy całym procesie naprawy.

Odłączanie taśmy od płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com
Odłączanie czerwonego kabla anteny w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Skoro już odłączamy wczepki od płyty głównej. Na środku znajdziemy taśmę łączącą płytę główną z płytką SUB. Ją również możemy odłączyć, ponieważ za kilka chwil i tak byśmy musieli to zrobić. Kwestia kolejności w tym przypadku naprawdę nie gra roli. W celu odłączenia wszystkich taśm nie możemy zapomnieć o wczepce od silniczka elektrycznego, który „steruje” wysuwającą konstrukcją aparatów. Jest to dość mała wczepka znajdująca się na środku płyty głównej.

Odłączanie silnika elektrycznego modułu kamery w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Czas poszukać kolejnych śrubek, które producent umieścił w okolicy PCB. Znajdziemy je po prawej i po lewej stronie pod małymi zaślepkami. Należy je delikatnie podnieć i odłożyć na bok. Do tej czynność wskazne jest użycie cieniutkiego openera, którym delikatnie podważaymy dwie zaślepki. Czynność wykonujemy po prawej, jak i po lewej stronie. Takie działanie umożliwi nam odkręcenie kolejnych śrubek, do czego oczywiście użyjemy „krzyżaka”.

Jak sami widzicie w naprawie telefonu Samsung Galaxy A80 jest przede wszystkim sporo zaślepek, taśm oraz oczywiście śrubek. Aktualnie odkręcając śrubki z zaślepek musimy odkręcić jeszcze 3, co łącznie daje nam aż 7 śrubek. Kilka z nich znajduje się oczywiście na płycie głównej, dlatego starajmy się ponumerować śrubki lub odłożyć je w takie miejsce, aby nie pomieszały się z innymi.

Odkręcanie śrubek w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Jeśli myśliecie, że to koniec odkręcania to jesteście w błędzie. Na chwilę zmuszeni jesteśmy odłożyć śrubokręt, aby odsłonić sobie kolejne miejsce ze śrubkami. W tym celu delikatnie ciągniemy za moduł kamery odsłaniając sobie nową powierzchnie roboczą.

Jak widzicie na powyższych zdjęciach, po odsunięciu modułu fotograficznego naszym oczom ukazują się kolejne 3 śrubki, które możemy odkręcić śrubokrętem krzyżakowym. Podczas naprawy z pewnością będziecie zaglądać do naszego poradnika, ponieważ ciężko spamiętać wszystkie działania. Jak widać smartfony z wysuwanymi obiektywami to nowa era „rynku serwisowego” i co gorsza, ich samodzielna rozbiórka może wielu sprawić problem klientom.

Odkręcanie śrubek mocujących moduł kamery w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Dopiero teraz możemy spokojnie oddzielić cały moduł kamery oraz płytę główną. Oczywiście warto przed samym demontażem upewnić się, czy aby na pewno wszystkie śrubki zostały odkręcone. Jeśli wszystko jest w porządku, całość możemy lekko podnieść. Starajmy się złapać nie tylko za moduł kamery, ale również płytę główną, która połączona jest od dolnej części taśmami.

Ta delikatnie wykonana czynność pozwoli nam swobodnie odłożyć całość na bok tak, abyśmy mogli przejść do dalszych działań. Niestety znowu będziemy musieli skorzystać z śrubokręta o płaskim zakończeniu. Umożliwi nam to podniesienie modułu wibracji.

Patrząc na nowoczesne urządzenia, w szczególności smartfony z wysuwanym aparatem fotograficznym możemy być pod wrażeniem. Tego samego nie mogą powiedzieć technicy serwisów GSM, którym przyjdzie się mierzyć z naprawami i dokładanymi rozbiórkami. Dokonując wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A80 musimy zdemontować wszystkie drobne elementy, w tym cały moduł kamery. Wróćmy jednak do naszej naprawy, w której ponownie musimy użyć wkrętaka z wyjściem krzyżakowym. Posłuży on do odkręcenia dwóch śrubek mocujących mechanizm służący do sterowania całym modułem fotograficznym.

Jak widzicie, sam demontaż powyższego elementu nie będzie trudny. Sam silniczek możecie oczywiście podnieść palcami, ale proponujemy jednak korzystać z pęsety, którą idealnie zdejmuje się drobne podzespoły. Jest to etap kończący dłubanie w górnej części smartfona, czas przejść do czegoś naprawdę ciekawego, ale dla niektórych może to być trudna część naprawy. Wiecie co to takiego?

Wymiana baterii w telefonie Samsung Galaxy A80

Zdemontowanie „banku energii” to w przypadku wszystkich smartfonów unibody nie lada wyzwanie (wyjątkiem może być kilka marek, np. Xiaomi). Wszystko dlatego, że pod każdą baterią znajduje się dwie taśmy samoprzylepne. Nie zawsze producent oferuje nam specjalne wyciągnięcie samoprzylepnej folii. Oznacza to, że będziemy musieli podgrzać akumulator. Jak to wykonać?

Podgrzewanie baterii w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Robimy to oczywiście poprzez suszarkę, opalarkę ewentualnie kompres. Profesjonalne serwisy korzystają bezpośrednio z separatora lub piecyka, gdzie podczas podgrzewania pokrywy możemy próbować zdemontować klapkę baterii. W naszym A80 demontaż baterii rozpoczynamy od podgrzania ekranu. Cały klej znajduje się pod baterią, więc podgrzanie LCD jest dobrym posunięciem w celu osłabienia samoprzylepnej folii. Dobre podgrzanie umożliwi nam podjęcie oddzielenia baterii od całego korpusu. Najlepiej użyć do tego cienkich kart kredytowych (oczywiście starych) lub nylonowych szpatułek, którym będziemy mogli delikatnie podważać baterię naszego smartfona.

Na etapie podnoszenia baterii możemy podgrzewać miejsca, które stawiają nam „opór”. Właśnie do takich zabiegów możemy potrzebować suszarki z bardzo cienkim otworem wylotowym. Ciepło spowoduje, że klej pod baterią będzie coraz słabszy, co finalnie pozwoli nam podnieść cały akumulator.

Wymiana baterii w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Ten zabieg może być naprawdę trudny. Nie warto się spiszyć i patrzeć na zegarek zastanawiając się ile jeszcze cała naprawa będzie trwać. Serwisanci również nie lubią podnosić takich elementów, bo samo podniesienie baterii zajmuje więcej czasu niż demontaż reszty podzespołów wielu smartfonów Model A80 jest tutaj wyjątkiem od reguły. Skoro udało się nam już zdemontować bank energii naszego smartfona przejdzmy do demontażu reszty elementów. Jednym z nich będzie antena po lewej stronie, która została zabezpieczona jedną śróbką z wejściem krzyżakowym.

Tak mały element możemy podnieść używając pęsety lub palców lekko ciągnąc za kabel anteny. Polecamy jednak korzystać z pęsety w szczególności jeśli nie macie na sobie rękawiczek antystatycznych. Przechodząc dalej nasz wzrok kierujemy na dolną część smartfona, czyli płytkę ze złączem ładowania. Zanim się do niej dostaniemy musiemy zdemontować głośnik multimedialny (Buzzer). Użyjemy do tego śrubokręta krzyżakowego, którym wykręcamy 7 śrubek.

Odkręcanie śrubek z głośnika multimedialnego w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Umożliwi nam to zdemontowanie buzzera, który jest delikatnie wciśnięty w ramkę wyświetlacza. Przy użyciu nylonowego otwieraka delikatnie staram się podnieść cały buzzer wraz z osłonką. Nie używajmy tutaj żadnych suszarek, ponieważ buzzer nie jest podklejony. Zdarza się, że niektózy technicy podczas demontażu pomagają sobie ciepłym powietrzem. Takie działanie może sprawdzić się w przypadku delikatnie podklejonych elementów.

Demontaż głośnika multimedialnego w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Jak widzicie naszym oczom się ukazuje płytka SUB, na której znajdziemy między innymi złącze ładowania, czytnik linii papilarnych, taśma wyświetlacza, mikrofon, gniazdo z kablem anteny oraz taśma łącząca płytę główną z płytką złącza ładowania.

Odłączanie taśmy łączącej płytę główną z płytką SUB w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Przy użyciu otwieraka z nylonowego tworzywa odłączamy wszystkie konektory łączące odpowiednie moduły i podzespoły. W tym przypadku kolejność jest dowolna, warto jednak zacząć od taśmy łączącej płytę główną ze złączem ładowania. Następnie możemy odłączyć czytnik linii papilarnych, który zdemontujemy na samym końcu.

Nie możemy również zapomnieć o odłączeniu wyświetlacza, który tak jak w przypadku Samsunga Galaxy A40, A70, A50 i właśnie A80 znajdziemy na dole. Tuż obok taśmy ekranu smartfona Galaxy A80 znajdziemy ostatnie dwie anteny, które również możemy odczepić używając otwieraka z płaskim zakończeniem.

Zapytacie pewnie, czemu nie mogliśmy od razu podnieść całej płytki wraz z podłączonymi modułami (oprócz taśmy LCD)? Odpowiedź jest prosta – płytka została przykręcona jedną śrubką z gwintem krzyżakowym. Odkręcenie tej ostatniej śrubki kończy w zasadzie całą rozbiórkę. Przed nami jeszcze tylko wyjęcie 3 podzespołów, które przed chwilą właśnie oswobodziliśmy z podłączeń do płytki SUB. Zaczynamy oczywiście od delikatnego wyciągnięcia kabelków znajdujących się po prawiej stronie. Kable zostały umieszczone w specjalnym „kanale” przechodzącym wzdłuż baterii.

Dzięki temu, nasza płytka SUB jest gotowa do demontażu. Odkładając ostatnią śróbkę pamiętajmy, żeby nie pomylić jej z innymi. Patrząc na telefon Samsung Galaxy A80 mamy ich, aż 29 śrubek, które nie koniecznie muszą wyglądać identycznie (mowa oczywiście o długości). Uniesnie płytki ze złączem ładowania to już formalność. Użyć do tego możemy nie tylko cienkiego otwieraka, openera, paznokcia, ale również pęsety. W tej kwestii wybór należy do Was. Pamiętajcie jednak, aby każdego narzędzia serwisowego używać z głową.

Demontaż płytki SUB w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Ostatnim elementem do usunięcia jest czytnik linii papilarnych. Do tej czynności ponownie musimy użyć śrubokręta krzyżakowego w celu odkręcenia dwóch małych śrubek. Póżniej zostaje nam już tylko podniesienie (możemy delikatnie złapać za taśmę) czytnika linii papilarnych, który od modelu Samsung Galaxy A50 montowany jest bezpośrednio pod wyświetlaczem.

Demontaż czytnika linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Właśnie na tym etapie możemy zakończyć cały demontaż wszystkich elementów wymaganych do wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A80. Stary moduł podmieniamy oczywiście na nowy nowy + ramka przekładając wszystkie zdemontowane przez nas elementy w odwrotnej kolejności do demontażu. Podczas ponownego montażu pamietajmy o dwóch taśmach samoprzylepnych pod baterią oraz kleju T-7000 lub specjalniej nakładki z klejem, którą możemy założyć na cały szkielet telefonu przed sklejeniem pokrywy baterii. Nasz poradnik powstał dla osób, które będą chciały skorzystać z samodzielnej naprawy. Redakcyjnie trzymamy za Was kciuki wskazując, abyście rozważyli jednak oddanie telefonu do serwisu telefonów komórkowych, kóry wykona naprawę z wymianą LCD za około 549 zł wraz z gwarancją producenta. Zapytacie, dlaczego macie płacić za odpłatną usługę skoro przed oczami macie poradnik? Wymiana LCD w telefonie Samsung Galaxy A80 może Wam wydawać się łatwa, w rzeczywistości jest to smartfon, którego nie tak łatwo rozłożyć, a dodatkowo można w nim uszkodzić niektóre elementy. Wszystko przez wysuwany moduł, który zabiera nam mnóstwo energii i czasu. Wykonując naprawę samodzielnie na podstawie naszego poradnika, pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność. W razie pytań piszcie do nas lub dajcie znać w komentarzach. Na pewno udzielimy Wam odpowiedzi.

Źródło: Sosav