Czy można wymienić wyświetlacz w kilka minut? Obserwując rynek smartfonów nasza redakcja stwierdza, że tak. Jednym z takich przykładów jest telefon Samsung Galaxy J6/J6 Plus, w którym moduł wyświetlacza wkładany jest od góry. Jego wymiana doświadczonym technikom może zająć mniej więcej 10 minut czasu.

 

Dzisiejszy opis wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6 będzie nie tylko prosty, ale również i szybki. Jesteśmy przekonani, że taką naprawę będziecie mogli swobodnie przeprowadzić w swoim domu. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze jest to opłacalne z racji kosztów za części, narzędzia czy inne dodatkowe niespodzianki, które mogą nas spotkać w trakcie naprawy.

 

Samysung Galaxy J6 z nowym ekranem

 

Do dzisiejszej rozbiórki będziemy potrzebować nowego modułu wyświetlacza, kleju T-7000 (ewentualnie stickerów), pęsety, cienkiego plastikowego openera/ewentualnie serwisowej kostki, śrubokręta z płaskim zakończeniem oraz opalarki lub suszarki do włosów. W dzisiejszym poradniki technicznie wspierać nas będzie firma SmartSerwis24, która dostarczyła nam zdjęcia.

 

Podgrzewanie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6

Po odpowiednim przygotowaniu stanowiska (w domowych warunkach może to być zwykły stół oraz biała powierzchnia, na której łatwo będziemy wiedzieli drobne elementy) możemy spokojnie przystąpić do pierwszej i w zasadzie najważniejszej czynności, czyli podgrzania pękniętego ekranu w telefonie Samsung Galaxy J6. Używamy do tego opalarki lub najzwyklejszej suszarki do włosów. Ta czynność w zależność od stopnia nadmuchu powinna trwać mniej więcej około 5-10 minut, pamiętajmy jednak, aby ciepło z naszego „zgrzewacza” rozprowadzać równomiernie po całym wyświetlaczu. Zbyt długie zgrzewanie jednego miejsca (w szczególności przy użyciu opalarki) może spowodować stopienie się różnych elementów. Dlatego zalecamy ostrożność.

 

Podgrzewanie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6

 

Gdy wyczuwamy, że ekran telefonu Samsung Galaxy J6 został już podgrzany, możemy przystąpić do jego demontażu. W tym celu warto użyć cienkiej kostki serwisowej, którą możemy zacząć podważać LCD. Warto rozpocząć od miejsca, gdzie uszkodzenie jest największe. Umożliwi nam to swobodne złapanie „tego pierwszego kontaktu” ze szczeliną, poprzez którą za chwilkę będziemy podnosić wyświetlacz do góry. Pamiętajmy, że fabryczny klej takich urządzeń znajduje się głównie na ramkach, dlatego cienki opener, który możemy wsunąć do środka posłuży nam idealnie jak nożyk. W sytuacji problemów podniesienia wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6 zawsze możemy skorzystać z przyssawki do szyb lub żyletki.

 

Podważanie openerem wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6

 

Po całkowitym wsunięciu takiego openera przesuwamy go dookoła całego ekranu tak, aby klej na ramkach korpusu po prostu został odcięty. Stosownie operując tym „drobnym” kartonikiem możemy całkowicie unieść wyświetlacz. Przy wymianie tego modułu nie musimy się przejmować, jeśli coś nam zacznie pękać. W końcu po to wymieniamy ten element.

 

Podważanie openerem wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6

 

Stosowne przesuwanie openera powtarzamy, aż do całkowitego odłączenia modułu wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6. Gdy uda się nam wykonać ten zabieg, należy pamiętać, że moduł LCD jest połączony z płytą główną, dlatego ekran należy delikatnie wykręcić go do góry. Jak widzicie takie ułożenie niesie za sobą pełną swobodę całkowitego wymontowania ekranu w naszym modelu Galaxy J6.

 

Demontaż wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6

 

Podnoszenie plastikowej osłonki konektora taśmy wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6

 

Na tym etapie naprawy nie pozostaje nam nic innego, jak użyć pęsety lub innego otwieraka celem zdemontowania małej osłonki znajdującej się na złączu taśmy od wyświetlacza modelu Samsung Galaxy J6. Technicy firmy SmartSerwis24 mając długoletnie doświadczenie używają do tego śrubokręta, jednak nasza redakcja osobom mniej doświadczonym sugeruje skorzystać z paznokcia lub kostki serwisowej.

 

Odłączanie konektora z taśmą wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6 bezpośrednio od płyty głównej

 

Po wykonaniu powyższych czynności, stary moduł możemy wyrzucić do śmieci. Jak widać pozostaje nam już tylko końcówka, czyli montaż nowego ekranu.

 

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6

Zanim jednak rozpoczniemy wstawianie nowego modułu, dobrze jest go najpierw sprawdzić. Dlatego podłączamy nowy moduł do płyty głównej, a następnie uruchamiamy urządzenie, które wyświetla nam obraz. Na tym etapie dokonujemy tylko podstawowych oględzin, sprawdzając tym samym czy ekran nie posiada jakiś niespodziewanych defektów.

 

Podłączenie nowego wyświetlacza do telefonu Samsung Galaxy J6 celem weryfikacji

 

Jeśli wszystko jest w porządku, wyłączamy telefon i odłączamy moduł, aby przygotować się do wymiany ekranu w telefonie Samsung Galaxy J6. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności musimy oczyścić dokładnie ramkę urządzenia oraz cały korpus z pozostałości kleju. Jest to ważne, a o tym dlaczego możecie przeczytać w naszym poradniku.

 

Oczyszczanie korpusu alkoholem izopropylowym w telefonie Samsung Galaxy J6

 

W opisowym przypadku nie trzeba było zrywać starych pozostałości, gdyż wszystkie ładnie odeszły razem z pękniętym wyświetlaczem telefonu Samsung Galaxy J6. Technikowi firmy SmartSerwis24 pozostało jedynie odtłuścić ramkę, używając do tego alkoholu izopropylowego. Na tak przygotowany korpus urządzenia możemy zamontować nowy ekran, aby to zrobić wyświetlacz telefonu Samsung Galaxy J6 pokrywamy klejem w postaci stickerów.

 

Nakładanie stickerów na wyświetlacz telefonu Samsung Galaxy J6

 

Lepka strona pozwoli nam przymocować cały moduł bezpośrednio do korpusu. Oczywiście istnieje jeszcze możliwość nałożenia płynnego kleju, jednak w przypadku Samsunga Galaxy J6 oraz większego modelu Galaxy J6 Plus zdecydowanie polecamy skorzystanie ze stickerów. Można powiedzieć, że zostało nam już tylko wkleić nowy moduł bezpośrednio w korpus. W tym celu odklejamy folie zabezpieczającą „lepką stronę stickera” – tak, aby ekran był gotowy bezpośrednio do montażu.

 

Odklejanie folii zabezpieczającą lepką stronę stickera

 

Następnie łączymy konektor taśmy wyświetlacza bezpośrednio z płytą główną. Wpinamy go palcem, a zaraz po nim zakładamy zaślepkę, którą należy lekko docisnąć, powinniśmy usłyszeć wtedy charakterystyczny „klik” – co oznacza, że plastikowa osłonka jest już na swoim miejscu.

 

Założenie plastikowej osłonki na konektor wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6

 

Chyląc się ku końcowi możemy delikatnie spasować ekran. Dzięki stickerom wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6 jest o wiele łatwiejsza, gdyż żaden klej nam nie wycieka i nie wystaje. Po spasowaniu, moduł staramy się go lekko docisnąć. Serwisy producenta lub pogwarancyjne stosują do tego specjalne zaciski, z którymi telefon po zakończeniu naprawy powinien poleżeć przez jakiś czas. 

 

Testy końcowe po wymianie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J6

 

Oczywiście zanim telefon będzie miał ściśnięty ekran, poddajemy go bezpośrednio dokładnym testom np. poprzez weryfikację w kodzie serwisowym *#0*#. Pamiętajcie, że przedstawione w tym poradniku rady wykonujecie na własną odpowiedzialność. Gdybyście jednak mieli jakieś pytania, to zapraszamy do zadawaniu pytań w komentarzach.