Samsungi Galaxy S20 / fot.news.samsung.com

Rozbiórki telefonów to dość popularny temat w sieci. Wielu użytkowników oprócz wiedzy, wymienia się także swoimi spostrzeżeniami odnośnie specyfiki złożenia danego smartfona, dzięki czemu samodzielna wymiana wyświetlacza w telefonie przestaje być czymś niemożliwym do wykonania. Wiedzą o tym serwisy telefonów komórkowych śledząc fora oraz swoje pozycje w Google. Zdarza się jednak, że na rynku są takie urządzenia, których boimy się samodzielnie naprawiać. Czy wymianę wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 możemy zaliczyć do trudniejszych napraw?

 

Zanim zaczniemy dokładnie opisywać cały proces, zwróćmy uwagę, że modele Samsunga z rodziny „S” oprócz kilku elementów wyglądają niemalże identycznie. Wszystko zapoczątkowała popularna i naprawdę ceniona przez użytkowników S8, której wygląd ciągle jest powielany. Oczywiście jest kilka różnić, ale nie sprawiają one zbytnio problemów przy naprawie.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20

Pierwszym i najważniejszym krokiem przed przystąpieniem do naprawy jest oczywiście wyłącznie sprzętu oraz wyciągnięcie karty sim. Jeśli macie problem z wyłączeniem smartfona, ponieważ nie działa Wam ekran. Spróbujcie poczekać aż telefon się rozładuje. Istnieje również odłączenie baterii po zdemontowaniu pokrywy. Na tym etapie koniecznie wyjmijmy kartę sim wraz z tacką. Pamiętajmy, żeby nie wkładać jej ponownie do urządzenia, ponieważ przy demontażu płyty może dojść do uszkodzenia czytnika kart sim.

Demontaż tacki na kartę sim w telefonie Samsung Galaxy S20 / fot.sosav.com

Do tego działania możecie użyć dołączonego do zestawu „kluczyka” lub zwykłego spinacza biurowego. Z drugiej strony nasza redakcja jest ciekawa czym jeszcze wyciągacie tacki na kartę sim. Po przeczytaniu tego tekstu dajcie znać w komentarzach, dzięki czemu poznamy Waszą wyobraźnie. Po tych prostych czynnościach nie pozostaje nam nic innego, jak przejść do kolejnych czynności.

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S20 / fot.sosav.com

Następnym działaniem jest oczywiście demontaż pokrywy baterii. Do tego będziemy potrzebować ciepłego nadmuchu. Idealnym (domowym sposobem) jest oczywiście suszarka, którą spokojnie możemy zmiękczyć klej pod pokrywą. Wystarczy, że suszarką na najwyższym poziomie delikatnie podgrzejemy pokrywę. Nie trzymajmy ciepłego powietrza w jednym miejscu, starajmy się przesuwać urządzenie umieszczając ciepłe powietrze na ramki oraz krawędzie pokrywy. To właśnie tam znajduje się klej. Pamiętajmy, że podczas próby demontażu pokrywy zawsze będziemy mogli ponownie podgrzać miejsce, w którym klej jeszcze nie zmiękł. Jest to bardzo ważne, ponieważ opór przy demontażu może doprowadzić do pęknięcia pokrywy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Po dokładnym podgrzaniu możemy przystąpić do kolejnych czynności. Będzie to oczywiście zdejmowanie przyklejonej pokrywy baterii. Do tego działania przydadzą się nam, jak najcieńsze otwieraki. Mogą to być nie tylko delikatne karty, ale również specjalne openery, które możemy zakupić w sklepach z narzędziami serwisu GSM. Korzystając z jak najcieńszych narzędzi będziemy mogli swobodnie wsunąć jedno z nich, co pozwoli nam na rozpoczęcie całego procesu zdejmowania lub wymiany pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S20. Gdy powiększymy otwór, będziemy mogli swobodnie rozpocząć demontowanie całej pokrywy. Przesuwając cienką kartę między ramką a pokrywą powoli odcinamy klej znajdujący się pod spodem. Zróbmy to dokładnie tak, jak na poniższym obrazku.

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S20 / fot.sosav.com

Tutaj ponownie przypomnimy. Jeśli napotkacie opór, nie warto działać dalej. Najlepszym rozwiązaniem będzie delikatne podgrzanie miejsca, które nas zatrzymało. Dzięki temu klej znowu zmięknie, a my będziemy mogli dalej oddzielać pokrywę baterii od całego korpusu urządzenia. Całość powtarzamy, aż do osiągnięcia całkowitego demontażu, co pozwoli nam swobodnie oddzielić pokrywę od reszty.

Zdemontowanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S20 / fot.sosav.com

Wydawać się to może nieco problematyczne, ale uwierzcie nam, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Grunt, to przy wymianie ekranu w telefonie Samsung Galaxy S20 zachować spokój i postępować krok po kroku zgodnie z instrukcją. Przy każdej naprawie trzeba mieć cierpliwość.

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S20 / fot.sosav.com

Po kilku chwilach naszym oczom ukazuje się w pełni odsłonięte urządzenie. Widzimy tam już pierwsze podzespoły, które oczywiście również będziemy musieli zdemontować. Na pierwszy rzut idzie antena NFC smartfona Samsung Galaxy S20. Jest ona przykręcona śrubkami z gwintem krzyżakowym. Dlatego śrubokrętem z odpowiednią końcówką odkręcamy 5 śrubek (zaznaczonych na czerwono) układając je w zasięgu wzroku. Zdajemy sobie sprawę, że większość z Was pewnie od razu zacznie wykręcać wszystko po kolei. W zasadzie nie ma przeciwwskazań takiego działania, jednak my staramy się Wam opisać wszystko krok po kroku.

Demontaż anteny NFC w telefonie Samsung Galaxy S20 / fot.sosav.com

Późniejsze działania to już demontaż anteny NFC. Używamy do tego specjalnych nylonowych otwieraków, które od lat służą w niejednym serwisie za bardzo wartościowe narzędzia. Zgodnie z obrazkiem starajmy się delikatnie podważyć antenę, którą po kilku chwilach będziemy mogli swobodnie podnieść do góry odkładając na bok. Najlepiej blisko śrubek.

Mamy nadzieję, że cały czas wszystko idzie Wam z płatka. Przypominamy, że kto z Was miał już możliwość naprawiani np. modeli S10 lub S9 nie powinien mieć problemu z wymianą wyświetlacza w telefonie S20, ponieważ te wszystkie modele są bardzo podobne w zakresie obsługi serwisowej. Po zdemontowaniu anteny NFC naszym oczom ukazuje się znaczna część elementów.

Odłączanie baterii w telefonie Samsung Galaxy S20 / fot.sosav.com

Kolejnym etapem naprawy jest oczywiście odłączanie (jeszcze nie demontaż) baterii. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób możemy uniknąć przeróżnych zwarć naszego urządzenia. Odłączenie baterii to też swoboda w działaniu, ponieważ nie musimy się martwić, że np. niechcący ponownie włączymy telefon. Właśnie dlatego jest to pierwsza wczepka, którą powinniśmy odłączyć zaraz po zdemontowaniu anteny NFC. Do odłączenia baterii możemy użyć każdego nylonowego otwieraka. We wcześniejszych komentarzach (przy innych rozbiórkach) niektórzy internauci pisali, że takie wczepki podnoszą paznokciem.

Po odłączeniu baterii możemy swobodnie zacząć demontować resztę elementów. Mowa oczywiście o górnej osłonce na płycie głównej. Jest ona przymocowana 4 śrubkami, które możemy odkręcić przy pomocy używanego wcześniej „krzyżaka”. Tak samo, jak i w przypadku reszty napraw na tym etapie wskazany jest przede wszystkim spokój. Przy demontażu osłonki płyty głównej nie trzeba się spieszyć, nie trzeba również się z niczym szarpać. W kolejnych etapach możemy swobodnie ruszyć z odłączaniem innych modułów, w tym czujnika zbliżeniowego oraz innych modułów.

Działanie jest nie tylko proste, ale także i przyjemne, ponieważ możemy swobodnie korzystać z jednego nylonowego otwieraka. Zdajemy sobie sprawę, że część z Was niektóre wczepki będzie odłączać już na etapie odłączania baterii. Jest to oczywiście jakaś metoda na wykonanie naprawy, jednak nasza redakcja mimo wszystko proponuje działać krok po kroku. Jednym z kolejnych działań jest oczywiście odłączenie modułu fotograficznego oraz taśmy przycisków włączania telefonu.

Na tym etapie naprawy nie ma trudniejszych działań. Właśnie dlatego sama wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 nie tylko wygląda na prostą, ale również jest prosta. Tuż przed samym demontażem płyty głównej czeka nas jeszcze odkręcenie dwóch śrubek, które „utrzymują” płytę główną. Do tej czynności ponownie możemy użyć śrubokręta z zakończeniem krzyżakowym.

Odkręcenie tych dwóch śrubek umożliwia nam swobodny demontaż wymiany płyty głównej. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ do całkowitej wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 dzieli nas już tylko bateria, płytka SUB oraz połączone podzespoły. Zanim jednak przejdziemy do dolnej i środkowej części smartfona musimy jeszcze zdemontować czujnik światła i odległości. Do zdejmowania takich elementów przyda się nam nylonowa szpatułka oraz zapomniana już pęseta. Technicy wielu serwisów dość często korzystają z pęsety, którą można delikatnie chwytać przeróżne drobne elementy, w tym śrubki.

 

Tego popularnego narzędzia w życiu codziennym możemy użyć do podniesienia niedużego modułu kamery do selfie. Dzięki czemu nie musimy chwytać drobnych elementów palcami, tym bardziej jeśli nie mamy rękawiczek antystatycznych. Oczywiście nie jest to wymóg, a jedynie nasza porada. Wskazujemy Wam jak najlepiej zdejmować drobne elementy z korpusu lub płyty głównej przeróżnych smartfonów. Do całkowitego oczyszczenia górnej części urządzenia pozostaje nam jeszcze demontaż głośnika wewnętrznego. Używamy do tego cieniutkiej szpatułki (aluminiowej i giętkiej) umożliwiającej delikatnie podważenie głośnika z całego korpusu.

Podnoszenie głośnika wewnętrznego w telefonie Samsung Galaxy S20 / fot.sosav.com

W ten o to sposób udało się nam całkowicie oczyścić górną część urządzenia. Warto też dodać, że w nowych modułach wyświetlacza powinniśmy znaleźć moduł wibracji (znajdujący się na dole urządzenia) oraz głośnik wewnętrzny. Są to podzespoły, których raczej nie powinno się wyciągać na siłę, co zresztą zrozumiał producent i ułatwił w ten sposób wymianę ekranu w telefonie Samsung Galaxy S20 wszystkim technikom serwisów Samsung. Bardzo podobne rozwiązanie znajdziemy w niektórych smartfona firmy Huawei, która również ograniczyła odklejanie niektórych elementów.

Chyląc się ku końcowi wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 pozostaje nam jeszcze zdemontować akumulator oraz płytę sub i podległe elementy. Do tej czynności używamy suszarki podgrzewając nasz „bank energii” od strony wyświetlacza. Pamiętajmy, aby podgrzanie nie było stałe. Powinniśmy się postarać o to, aby nadmuch powietrza został ukierynkowany na całą powierzchnię, a nie tylko na jedno miejsce. Następnie specjalną szpatułką staramy się delikatnie podważyć akumulator. Musimy jednak pamiętać, że klej znajdujący się po baterią jest dość mocny. Szpatułką ze specjalnym zakończeniem starajmy się delikatnie podnieść akumulator. W przypadku problemów lub twardego kleju zabieg podgrzania możemy swobodnie powtórzyć aż do momentu całkowitego oddzielenia baterii od korpusu.

Podnoszenie baterii w telefonie Samsung Galaxy S20 / fot.sosav.com

Sam demontaż baterii możemy wykonać jeszcze w inny sposób. Wystarczy, że pod akumulator wpuścimy alkohol izoporpylowy, który w żaden sposób nie uszkodzi wnętrzna naszego urządzenia. Działanie alkoholu znacznie osłabi klej, co spowoduje, że po kilku chwilach będziemy mogli swobodnie (podwarzając) unieść akumulator w znacznie prostszy sposób bez niepotrzebnego szarapania się z przyklejoną baterią.

Na sam koniec procesu wymiany ekranu w telefonie Samsung Galaxy S20 został nam jeszcze demontaż głośnika multimedialnego (buzzera) wraz z płytką odpowiadającą za ładowanie. Do wykonania tego działania musimy ponownie skorzystać ze śrubokręta krzyżakowego, którym będziemy mogli odkręcić aż 5 śrubek (zaznaczonych na kolor czerwony). Do samego podniesienia głośnika możemy użyć nylonowej szpatułki lub innego otwieraka, którym delikatnie podniesiemy buzzer. Ta czynność nie powinna sprawić Wam problemu, w szczególności jeśli zabrnęliśmy już tak daleko.

Odłączanie taśm z płytki odpowiadającej za ładowanie w telefonie Samsung Galaxy S20 / fot.sosav.com

Po kilku chwilach naszym oczom ukazuje się płytka z dwiema taśmami. Odłączamy je używając tego samego narzędzia, którym demontowaliśmy głośnik. Do całakowitego rozłożenia smartfona musimy jeszcze usunąć płytkę SUB, która również umocowana jest aż 3 śrubkami. Korzystając ze śrubokręta krzyżakowego odkręcamy wszystkie śrubki kładąc je w zasięgu naszego wzroku. Po kilku chwilach korzystając z nylonowej szpatułki lub innego narzędzia o giętkim zakończeniu możemy swobodnie zdemontować płytkę syb.

Po uniesieniu płytki odpowiadające za ładowanie, zostaje nam już tylko demontaż modułu wibracji. W nowych ekranach będzie on fabrycznie zamontowany, jednak dla Waszej ciekawości zaprezentujemy jak go usunąć. Moduł wibracji (zresztą jak głośnik wewnętrzny) są lekko przyklejone do korpusu. Używając śrubokręta z płaskim wykończeniem możemy spróbować delikatne podważenie tego drobnego elementu. Działanie jest ideantyczne, jak w przypadku demontażu wewnętrznego głośnika. Po kilku chwilach, naszym oczom ukaże się pusty moduł wyświetlacza Samsung Galaxy S20. Przy wymianie ekranu wszystkie zdemontowane elementy należy przełożyć do nowego modułu wyświetlacza. Oczywiście istnieje możliwość oddzielenia samego ekranu od ramki, jednak tego typu naprawy są rzadziej proponowane w serwisach telefonów komórkowych Samsung.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20

Patrząc na cały proces widzimy, że nie ma tutaj powodów do obaw, ponieważ sam proces naprawy nie powinien być trudny. Ważne, aby na każdym etapie naprawy wykonywać wszystko krok po kroku, dzięki czemu ominiemy przeróżnych komplikacji wymiany ekranu w telefonie Samsung Galaxy S20. Większość napraw telefonów (nie tylko marki Samsung) wygląda nimelże identycznie. Jeśli przeraża Was samodzielna wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20, to zawsze możecie skorzystać z serwisu telefonów, w którym koszty takiej naprawy mogą wynosić około 900-1000 zł. Pamiętajcie, że wszystkie opisane czynności wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania lub potrzebujecie pomocy dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Sosav