Pęknięty wyświetlacz w telefonie Xiaomi Mi A1

Chińskie smartfony dość szybko zalały całą Polskę. Mamy coraz więcej marek, które chcą zaistnieć i zdobyć uznanie nowych klientów. Wśród nich jest firma Xiaomi, która dość szybko wstrzeliła się w polski rynek. Wraz ze znaczną ilością smartfonów rozwinęło się wiele serwisów pogwarancyjnych, które oferują swoje usługi naprawcze. Redakcja naprawatelefonu.eu postanowiła zaprezentować pierwszą rozbiórkę chińskiego telefonu Xiaomi Mi A1, w którym opiszemy krok po kroku jak wymienić wyświetlacz.

 

Naprawa dzisiejszego smartfona nie powinna być trudna, jednak nie przeprowadzimy jej bez podstawowych narzędzi: pęseta, śrubokręty pentabole, z grotem krzyżowym, suszarkę do włosów lub opalarkę, alkohol izopropylowy wraz z kawałkiem ręcznika papierowego, cienkie otwieraki (kostki, openery), klej T-7000, dwustronna taśma do sklejania baterii. Nie możemy oczywiście zapomnieć o nowym wyświetlaczu i żyletce lub nożyku.

 

Pęknięty wyświetlacz w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Jak widać mamy tutaj dość duże uszkodzenie ekranu. W tym konkretnym przypadku będziemy opisywać wymianę całego modułu wyświetlacza telefonu Xiaomi Mi A1. Za dostarczenie zdjęć do tego poradnika dziękujemy firmie SmartSerwis24.

 

Wyciągnięcie szufladek na karty w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Najpierw zacznijmy od pozbawienia urządzenia wszystkich kart pamięci oraz sim. Do tej czynności używamy oczywiście spinacza biurowego lub dołączonego do zestawu kluczyka do szufladek, który jak to ma miejsce w telefonach np. marki Wiko możemy dodatkowo zawiesić przy kluczach.

Demontaż klapki baterii w telefonie Xiaomi Mi A1

Całą naprawę zaczynamy od odkręcenia dwóch śrubek w okolicy złącza ładowania. Używamy do tego śrubokręta pentabole. Dokładnie takie samo rozwiązanie zastosowała firma Apple w swoich iPhone’ach. Po odkręceniu pamiętajmy, żeby nie zgubić tych dwóch śrubek, bo nie są to pierwsze lepsze wkrętki.

 

Odkręcenie dwóch śrubek śrubokrętem pentabole w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Po odłożeniu śrubek czas przejść do samego demontażu. Warto zwrócić uwagę, że do tej czynności możemy użyć przyssawki do ekranu lekko go podnosząc, żebyśmy mogli wysunąć żyletkę.

 

Separacja pokrywy baterii przy użyciu żyletki w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Oddzielnie pokrywy baterii od korpusu urządzenia Xiaomi Mi A1

 

Gdybyście potrzebowali pomocy, to na miejsce żyletki wsuwamy cienką kostkę do gitary. Ekran posiada zaczepy więc powinniśmy kostką lub innym openerem lekko wypychać wyświetlacz ze wszystkimi podzespołami. Technik firmy SmartSerwis24 czuje się na tyle pewnie, że radzi sobie sama żyletką oraz rękami podnosząc stopniowo cały moduł z płytą główną.

 

Odłączanie baterii w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Odpinane taśmy wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Czas przejść do dalszej części naprawy. Aby całkowicie zdemontować wyświetlacz musimy niestety odkleić baterię, która po prostu jest przyklejona dwustronną taśmą klejącą. W modelu Xiaomi Mi A1 końcówki klejącej taśmy należy delikatnie wyciągnąć. Poniżej zaprezentujemy jak to zrobić. Na dole baterii są dwie czarne taśmy, które w pierwszej kolejności wyciągamy bardzo delikatnie. Nie każdemu z Was uda się od razu wyciągnąć taśmy. W przypadku ich zerwania będziemy musieli podgrzać baterię tak, aby móc ją odkleić używając twardszego otwieraka GSM. Miejmy nadzieję, że ta czynność nie sprawi Wam większych problemów.

 

Demontaż baterii przy użyciu pęsety w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Jak widzicie techniki firmy SmartSerwis24 używa do tego pęsety nawijając delikatnie resztki taśmy na końcówkę, co powoduje stopniowe wyciąganie kleju spod baterii. W ten sam sposób możemy postępować w każdym takim przypadku.

 

Demontaż baterii przy użyciu pęsety w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Zastanawiacie się dlaczego właśnie tak wyciąga się baterię w telefonie Xiaomi Mi A1? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, że wielu producentów postanowiło zastosować podobne rozwiązanie usuwania akumulatora. Po pierwsze jest to duże ułatwienie dla serwisantów, którzy muszą dokonać wymiany takiej baterii. Po drugie taka metoda uniemożliwia mam chociażby uszkodzenie baterii. Demontując akumulator w ten sposób na końcu możemy go po prostu podnieść bez większych problemów.

 

Demontaż baterii w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Zerwanie takiej taśmy niestety wydłuży nam naprawę, ale nic już na to nie poradzimy. Jeśli nie czujecie się pewni przy takich zabiegach sugerujemy skorzystać z serwisu pogwarancyjnego lub samego gwarancyjnego, gdzie naprawa może nie być tania.

 

Wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Po usunięciu baterii, czas odkleić taśmę LCD, która pod baterią również jest lekko przyklejona. Ta czynność jest niezbędna, gdyż chcąc usunąć sam moduł będziemy musieli przeprowadzić taśmę przez szczelinę znajdującą się pod ekranem. Prezentowaliśmy już ten sposób rozdzielenia ekranów od korpusu w niektórych naszych poradnikach.

 

Podgrzanie wyświetlacza suszarką w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Czas użyć suszarki do włosów lub zwykłej opalarki. Ze względu na lepsze możliwości podgrzania sugerujemy użyć opalarki, oczywiście suszarką też można działać, ale będzie to trwać nieco dłużej. W celu zdemontowania ekranu podgrzewamy cały ekran w szczególności ramki, ponieważ tam jest najwięcej kleju. LCD podgrzewamy sukcesywnie i równomiernie przez około 5-7 minut na „wyższym biegu”.

 

Oddzielnie modułu wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Oddzielnie modułu wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Jak widzicie technik serwisu SmartSerwis24  podczas demontażu radzi sobie używając samej żyletki. Jeśli uda się nam podważyć ekran w jednym miejscu to używając żyletki lub innego openera LCD możemy spokojnie zdemontować cały moduł. Pamiętajmy, że podczas podnoszenia ekranu możemy podgrzewać miejsca, w których klej dość mocno trzyma.

 

Oddzielanie ekranu w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Gdy tylko będziemy powoli oddzielać wyświetlacz, możemy próbować pomoc sobie rękami. Nie przejmujcie się dodatkowo pękającym szkłem z wyświetlacza. Najważniejsze, abyście zabezpieczyli zarówno oczy, jak i ręce. Ze szkłem nigdy nic nie wiadomo.

 

Usuwanie męmbrany głośnika z wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Po odseparowaniu starego ekranu musimy z niego zdjąć membranę głośnika oraz taśmę podświetlenia przycisków funkcyjnych. Membranę możemy delikatnie podnieść przy pomocy pęsety lub innego narzędzia. Taka przekładka jest naprawdę prosta i nie wymaga większego wysiłku. Taśmę podświetlania przycisków odklejamy pęsetą, a stary klej będący na tym niedużym pasku pozwoli nam przykleić ją na nowym ekranie w odpowiednim miejscu.

 

Odklejanie taśmy przycisków funkcyjnych w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Montowanie taśmy przycisków funkcyjnych w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Montowanie męmbrany głośnika w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Gdy przełożymy już te małe elementy, czas odtłuścic ekran usuwając jednocześnie stary klej. Oczywiście nie zawsze będziemy musieli usuwać resztki kleju, natomiast samo odtłuszczenie jest obowiązkowe. Pisaliśmy o tym dla Was jakiś czas temu na łamach naprawatelefonu.eu.

 

Odtłuszczanie korpusu w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Nakładanie nowej warstwy kleju T-7000 na korpus telefonu Xiaomi Mi A1

 

Po wyczyszczeniu korpusu urządzenia, czas nałożyć nowy klej, używamy do tego kleju T-7000, którego cieniutka końcówka ułatwia nam rozprowadzenie nowej warstwy po ramkach korpusu. Następnie pozostaje nam już tylko spasować nowy ekran z korpusem. Zanim zaczniemy przeprowadzać nową taśmę przez korpus, zdejmijmy wszystkie folię ochronne.

 

Zakładanie nowego wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Gdy już tylko uda się nam dokładnie i równo spasować ekran, to czas nam powolne składanie telefonu w odwrotnej do demontażu kolejności. Pamiętajmy, żeby w miejscu baterii przykleić dwa paski samoprzylepnej dwustronnej taśmy, które umocnią akumulator w korpusie i pozwolą nam sprawdzić działanie ekranu (o ile nie robiliśmy tego wcześniej na rozłożonym smartfonie).

 

Sprawdzanie nowo zamontowanego wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Jak widać wszystko działa poprawnie, więc czas, aby dokończyć składanie telefonu.

 

Montowanie aluminiowej pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Zwróćmy uwagę, że cały korpus po zamontowaniu nowego wyświetlacza i złożeniu reszty podzespołów należy wsunąć w pokrywę baterii zaczynając od góry (głośnika). Jest to niezwykle ważna czynność, gdyż montowanie całości od dołu może uszkodzić elementy na płycie głównej.

 

Wkręcanie śrubek pentabole w telefonie Xiaomi Mi A1

 

Na końcu pozostaje nam już tylko prawidłowo skręcić telefon, dokładnie tak samo jak robiliśmy to na początku. W ten o to sposób wymieniliśmy wyświetlacz w telefonie Xiaomi Mi A1. Pamiętajcie, że wszystkie czynności przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. W razie problemów oraz pytań, piszcie w komentarzach.