Pęknięty wyświetlacz Xiaomi Mi Max 2

Telefonów na rynku jest co niemiara. Skomplikowane konstrukcje i drogie podzespoły, w szczególności wyświetlacze zmuszają klientów do skorzystania z tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest samodzielna wymiana uszkodzonego podzespołu. Nasza redakcja zaprezentuje Wam dziś, jak dokonać wymiany wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi Max 2.

 

Zanim rozpoczniemy naprawę, przygotujmy stanowisko pracy, narzędzia oraz oczywiście nowy wyświetlacz. Pamiętajmy również o wyciągnięciu karty sim i karty pamięci z telefonu, nie powinniśmy ryzykować uszkodzenia płyty głównej. To wszystko ułatwi nam dalszą rozbiórkę urządzenia i oczywiście docelową wymianę wyświetlacza w telefonie chińskiego koncernu. W tym miejscu nasza redakcja chciałby podziękować firmie SmartSerwis24 za dostarczenie zdjęć do dzisiejszego poradnika.

 

Wyciąganie szufladki na kartę sim w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Szufladkę możemy wyciągnąć przy pomocy zwykłego spinacza biurowego lub kluczyka od zestawu. Dziś coraz więcej smartfonów jest zabudowanych, więc powinniśmy przywyknąć, że kluczyki od zestawów są dość popularnym akcesorium.

 

Odkręcanie śrubek pentabole w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Całą naprawę zaczynamy od odkręcenia dwóch śrubek w okolicy złącza ładowania. Używamy do tego śrubokręta pentabole. Dokładnie takie samo rozwiązanie zastosowała firma Apple w swoich iPhone’ach. Marka Xiaomi stara się w niektórych aspektach bardzo upodabniać do jabłka z Cupertino. Po odkręceniu całości pamiętajmy, żeby nie zgubić tych dwóch śrubek, bo nie łatwo znaleźć tak małe elementy. Następnym etapem jest separacja pokrywy baterii. Do tej czynności używamy ostrego nożyka (skalpel GSM) lub po prostu zwykłej żyletki. Cienkie ostrze staramy się wsunąć w pierwszą lepszą szczelinę. Jeśli nie widzimy możliwości wsunięcia cienkiego ostrza, to zawsze możemy użyć przyssawki, którą delikatnie podniesiemy ekran co spowoduje powstanie wyraźnej szczeliny.

 

Ostrym narzędziem staramy się manewrować bardzo delikatnie. Jeśli nie czujecie się pewni, aby oddzielać całą pokrywę żyletką lub skalpelem, to zawsze w taką szczelinę możecie włożyć cienki plastikowy opener lub grubszą kostkę. Technik firmy SmartSerwis24 poradził sobie w tym przypadku bez żadnych problemów.

 

Odłączanie czytnika linii papilarnych w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Odginając powoli pokrywę pamiętajmy, abyśmy nie oddzielali jej całkowicie ze względu na taśmę z czytnikiem linii papilarnych, który połączony jest bezpośrednio z płytą główną. Czytnik połączony jest konektorem, odłączamy go przy pomocy płaskiego śrubokręta lub otwieraka GSM spudger. Ta czynność pozwoli nam swobodnie odłożyć całą pokrywę na bok i przejść bezpośrednio do demontażu reszty podzespołów.

 

Odklejanie taśmy samoprzylepnej w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Na blaszce chroniącej płytę główną znajduje się taśma samoprzylepna. Korzystając z pęsety odklejamy delikatnie kawałek taśmy do poziomu baterii. Jest to krok umożliwiający nam odkręcenie wszystkich 7 śrubek (z grotem krzyżowym – popularny śrubokręt Philips) trzymających całą blaszkę chroniącą płytę główną.

 

Odkręcanie 7 śrubek z blaszki osłaniającej płytę główną w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Pamiętajmy, żeby ułożyć wszystkie śrubki w odpowiedniej kolejności. Zgubienie ich może później utrudnić złożenie telefonu. Całą blaszkę po odkręceniu wszystkich śrubek możemy zdemontować bezpośrednio ręką lub przy użyciu pęsety. Blaszkę odkładamy na bok, najlepiej w okolicy śrubek.

 

Demontaż blaszki osłaniającej płytę główną w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Po zdjęciu blaszki musimy odłączyć wszystkie konektory (w tym kabelek zasięgu), które przypięte są do płyty głównej. Dodatkowo pomiędzy kamerą do selfie oraz gniazdem jack znajduje się dodatkowa czarna śrubka. Aby zdemontować całą płytę musimy ją odkręcić. Do tej czynności wykorzystajmy śrubokręt z grotem krzyżowym, a później otwierak serwisowy spudger.

 

 

Po odłączeniu wszystkich wczepek oraz anteny zasięgu, czas przejść na dolną strefę urządzenia, gdzie znajduje się złącze ładowania telefonu Xiaomi Mi Max 2. Na początku musimy odkręcić wszystkie 6 śrubek z grotem krzyżowym. Zwróćmy uwagę, że jedna z nich jest „ukryta”. Dla serwisu producenta przerwanie plomby na takiej śrubce jest znakiem, że telefon był naprawiany przez osoby trzecie, a to skutkuje odrzuceniem gwarancji.

 

 

Zdjęcie osłonki wraz z głośnikiem umożliwi nam demontaż baterii, która w przypadku większości modeli Xiaomi wygląda dokładnie tak samo. Pod baterią znajdują się dwustronne samoprzylepne taśmy, które należy wyciągnąć, pozbywając się tym samym kleju trzymającego akumulator.

 

 

Jak widzicie idealnym narzędziem serwisowym do tej czynności jest pęseta, którą wyciągamy obie taśmy samoprzylepne. Wyciągając starajmy się robić to delikatnie „owijając” krok po kroku taśmę tak, aby się nam nie urwała. W przypadku zerwania będziemy musieli lekko podgrzewać baterię suszarką do włosów lub opalarką, żeby osłabić klej. Po całkowitym zdemontowaniu taśm z klejem, baterię możemy demontować bez większych przeszkód.

 

Podnoszenie płyty głównej w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Po zdjęciu baterii z całego korpusu, czas na zdemontowanie płyty głównej. Możemy ją spokojnie podnieść praktycznie każdym plastikowym otwierakiem GSM. Technik SmartSerwis24 wykorzystuje do tego spudgera, który dla wielu serwisantów jest bardzo lubianym narzędziem serwisowym. Nie bez powodu tym narzędziem podnoszona jest płyta, gdyż za chwilkę będziemy musieli lekko podważyć taśmę z konektorem, a płaskie zakończenie spudgera idealnie się do tego nadaje.

 

 

Górną taśmę, która jest lekko przyklejona delikatnie odchylamy, zaś główną przebiegając bezpośrednio pod zdemontowaną baterią odklejamy. Przy demontażu obie taśmy z konektorami będą musiały zostać „przeciśnięte” przez specjalne otwory w korpusie. Czas zmienić pozycje urządzenia od strony pękniętego wyświetlacza, który musimy podgrzać celem wyklejenia go z całego korpusu. Do tej czynności używamy suszarki lub opalarki.

 

Podgrzewanie uszkodzonego wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Suszarką bądź opalarką zgrzewamy cały ekran równomiernie skupiając strugi ciepła głównie na ramkach. Pamiętajmy, żeby cały czas poruszać suszarką. Nie możemy nagrzewać jednego miejsca przez krótki czas, aby uniknąć ewentualnego stopienia ramki korpusu (np.przez opalarkę). Ciepło należy rozprowadzać równomiernie przesuwając urządzenie lekko w górę i w dół.

 

Oddzielanie wyświetlacza od korpusu w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Korzystając z ostrego nożyka lub używanej wcześniej żyletki starajmy się usunąć stary moduł wyświetlacza. W przypadku takiego „dłubania” w szkle możemy spodziewać się, że fragmenty szkła będą się nam sypać na stół. Przy sporych uszkodzeniach ekranu, większe szczelny powinniśmy znaleźć znacznie łatwiej, gdyż struktura całego modułu jest po prostu słabsza. Demontaż wyświetlacza może wymagać od Was ponownego podgrzania ekranu, dlatego miejcie w pogotowiu suszarkę do włosów/opalarkę.

 

Podnoszenie modułu wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Nie martwcie się, gdy stary moduł zacznie pękać, przecież i tak jest już uszkodzony. Na każdym etapie starajcie się kontrolować demontaż spokojnie wyciągając uszkodzony moduł wyświetlacza. Oddzielony korpus odkładamy na bok, gdyż w pierwszej kolejności musimy zając się zdemontowanie dwóch elementów ze starego ekranu.

 

 

Używając ostrego narzędzia, w tym przypadku jest to ponownie żyletka – próbujmy zdemontować ze starego wyświetlacza membrane głośnika oraz taśmę przycisków funkcyjnych. Elementy te musimy przełożyć na nowy LCD. Te czynności nie powinny być trudne, wystarczy wykonać je w odwrotnej kolejności do demontażu. Po wykonaniu tych czynności, czas przejść do przygotowania korpusu.

 

 

Oprócz samego wyczyszczenia, czas nałożyć nowy klej T-7000 (bądź inny, jeśli posiadacie) na ramki korpusu. Dzięki dozownikowi na końcu tubki, całość nałożymy w łatwy i szybki sposób. Tak przygotowany korpus urządzenia możemy zespolić z nowym wyświetlaczem, aby to uczynić przekładamy w pierwszej kolejności wszystkie taśmy, a dopiero później staramy się dopasować nowy wyświetlacz do ramek oraz całości.

 

Montowanie nowego wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi Max 2

 

Po dokładnym sparowaniu całości, dociskamy wyświetlacz na ramkach dokładnie z każdej strony. Na tym etapie możemy również użyć jakiegoś ściskacza, którym jeszcze bardziej utwardzimy zasychający już klej. Bardzo dobrą metodą są zwykłe spinacze, ale na rynku znajdziecie także inne zastosowania, o których pisaliśmy już na łamach naprawatelefonu.eu.

 

Ściskanie wyświetlacza wraz z korpusem telefonu Xiaomi Mi Max 2

 

Całość pozostawmy przez jakieś 15 minut. Po tym czasie pozostanie nam już tylko złożenie wszystkich podzespołów w odwrotnej kolejności do ich demontażu, zaczynając od płyty głównej, wpięciu wszystkich konektorów, przykręceniu dolnego głośnika oraz zamontowania baterii, którą w pierwszej kolejności musimy podkleić nową taśmę samoprzylepną, gdyż fabryczną już usunęliśmy. Na poniższym zdjęciu zaznaczyliśmy Wam, gdzie należy przykleić po dwa paski takiej taśmy, do której przykleimy później akumulator.

 

 

Na samym końcu zostanie nam już tylko zamontowanie czytnika linii papilarnych (wczepienie konektora w płytę) oraz założenie pokrywy, którą po prostu nakładamy na całość i dokładnie wciskamy z każdego boku, słysząc przy tym wyraźne „klik”. Później pozostaje nam się już tylko cieszyć z wymienionego wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi Max 2, który od teraz będzie błyszczał świeżością. W razie pytań piszcie w komentarzach, a spróbujemy Wam pomóc. Pamiętajcie również, że czynności przedstawione w powyższym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność.