Uszkodzony wyświetlacz w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

Chińskie smartfony coraz częściej goszczą w kieszeniach wielu Polaków. Marka Xiaomi jest jedną z nich. Telefony tego producenta są stosunkowo tanie, dobrze wyposażone i co najważniejsze posiadają wsparcie serwisu gwarancyjnego w Polsce. Musimy pamiętać, że wśród telefonów z polskiej dystrybucji na rynku mamy również te z prosto z Chin, których naprawa to już nasz problem. Redakcja naprawatelefonu.eu zaprezentuje Wam dziś, jak dokonać wymiany wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5.

 

Jak przy każdej naprawie, tak i teraz powinniśmy zacząć od przygotowania do wymiany wyświetlacza. Do tej czynności powinniśmy przygotować podstawowe narzędzia serwisowe: pęseta, serwisowa kostka GSM, śrubokręt z grotem krzyżowym, otwieraki plastikowe, suszarkę do włosów lub opalarkę, dwustronną taśmę klejącą, klej T-7000, spudger, kluczyk do szufladki na kartę sim, dwustronną samoprzylepną taśmę. Oprócz tego wszystkiego powinniśmy poszukać nowego ekranu, bo bez tego nie przeprowadzimy żadnej naprawy. Wsparciem fotograficznym dla dzisiejszego poradnika jest firma SmartSerwis24.

 

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

Naprawę urządzenia rozpoczynamy od usunięcia szufladki na kartę sim/kartę pamięci. Używamy do tego kluczyka od zestawu lub zwykłego spinacza biurowego, którym również wyciągniemy aluminiowy element. Nie wyciągnięcie szufladki może spowodować uszkodzenie wewnętrznych podzespołów, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.

 

Wyciąganie szufladki na kartę sim w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Następnym działaniem jest zdemontowanie klapki baterii, której demontaż wygląda bardzo podobnie, jak przy innych telefonach z aluminiową pokrywą. W pierwszej kolejności używamy ostrego narzędzia np. żyletki lub ostrego noża, żeby delikatnie odchylić całą pokrywę, co umożliwi nam na miejsce nożyka lub żyletki wsunięcie kostki serwisowej. Nie wskazane jest używanie do całkowitego demontażu noża, gdyż możemy uszkodzić nim pokrywę.

 

Oddzielanie pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Wystarczy drobna szczelina, a będziemy mogli do niej wsunąć kostkę serwisową, którą dość łatwo zaczniemy demontować całą pokrywę. Przesuwając ją wzdłuż całej ramki zaczepy powinny stopniowo puszczać cały korpus. W końcowym etapie możemy swobodnie oddzielić całość używając do tego obu rąk. W modelu Redmi Note 5 nie musimy się obawiać urwania taśmy czytnika linii papilarnych.

 

Oddzielanie pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Całkowity demontaż pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Nasza redakcja sugeruje rozdzielanie pokrywy bezpośrednio od złącza ładowania. Starajcie się rozdzielać pokrywę powoli, bez nagłych i niepotrzebnych szarpnięć. Spowoduje to, że już po chwili będziecie mogli swobodnie odseparować klapkę baterii.

 

Zdemontowana pokrywa baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Klapkę baterii możemy odłożyć na bok. Na tym etapie naprawy będzie nam potrzebny już tylko cały korpus z baterią oraz sercem telefonu. Zanim przystąpimy do wymiany wyświetlacza, dobrze jest na tym etapie sprawdzić nowy wyświetlacz.

 

Weryfikacja nowego wyświetlacza telefonu Xiaomi Redmi Note 5

Bardzo często kupując nowy wyświetlacz, nie zawsze mamy pewność, że on działa. Nasza redakcja proponuje, aby nowe zakupione moduły weryfikować pod kątem sprawności w trakcie rozbiórki. Jak to zrobić, za chwilkę to zaprezentujemy. W pierwszej kolejność musimy odłączyć stary jeszcze nie zdemontowany ekran. Do tej czynności używamy paznokcia, kostki serwisowej lub otwieraka spudger. Na szczęście do samej weryfikacji nie musimy demontować wszystkich podzespołów w tym baterii, pod którą przebiega taśma starego uszkodzonego ekranu.

 

Podłączanie nowego wyświetlacza telefonu Xiaomi Redmi Note 5

 

Jak możecie zauważyć, na miejsce nowego starego ekranu włączamy ten nowy. Odpalamy telefon i sprawdzamy poprawność działania wyświetlacza oraz kolorystykę. Gdy już wszystko działa prawidłowo wyłączamy telefon i dopiero wtedy możemy odłączyć nowy wyświetlacz. Nie polecamy wyciągania wczepki na włączonym urządzeniu, gdyż takie działanie może spowodować uszkodzenie telefonu, chociaż nie musi. Takie działanie nie jest obowiązkowe i można je pominąć, ale zalecamy sprawdzenie nowej części w szczególności, jeśli jej pochodzenie nie jest takie oczywiste.

 

Demontaż czytnika linii papilarnych

W tym etapie naprawy czas użyć śrubokręta z grotem krzyżowym. Odkręcamy nim jedną małą śrubkę z prawej strony, po czym odkładamy ją razem ze śrubokrętem na bok. Przechodząc na drugą stronę płyty głównej odłączamy konektor czytnika linii papilarnych. Używamy do tego otwieraka spudger lub kostki serwisowej.

 

Odkręcanie śrubki z blaszki zabezpieczającej konektor taśmy ładowania w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Całą taśmę delikatnie podważamy podnosząc tym samym również czytnik linii papilarnych, który odsłania nam drugą śrubkę znajdującą się na blaszce zabezpieczające konektor baterii. Pamiętajmy, że nie musimy mocno ciągnąc, w szczególności jeśli chodzi taśmy lub delikatne podzespoły.

 

Odłączanie otwierakiem konektor czytnika linii papilarnych w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Odklejanie czytnika linii papilarnych w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Powyższe czynności nie powinny Wam sprawić większych problemów. Całą blaszkę możemy zdemontować używając pęsety lub po prostu ręki odkładając ją bezpośrednio koło śrubek. Jest to dobra metoda na to, aby nie zgubić tych wszystkich małych elementów. Warto tutaj podkreślić, że pęseta jest nieocenionym narzędziem serwisowym każdego technika serwisu.

 

Podnoszenie pęsetą blaszki osłaniającej taśmę ładowania w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Pozostanie nam już tylko odłączyć konektor baterii, który możemy odpiąć spudgerem. Umożliwi nam to demontaż baterii, który w telefonach Xiaomi polega na wyciągnięciu dwóch samoprzylepnych taśm umiejscowionych pod baterią. Usuwając je, musimy być bardzo ostrożni. W przypadku przerwania taśmy będziemy musieli podgrzewać baterię, aby odkleić ją od całego korpusu.

 

Odłączanie otwierakiem konektora baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Wyciąganie taśmy dwustronnej w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Wyciągnięcie dwustronnych taśm spowoduje, że baterię będziemy mogli swobodnie podnieść. Jak widzicie prezentujemy Wam tutaj również sposób wymiany baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 5. W późniejszym etapie samą baterię będziemy musieli podkleić dwustronną cienką taśmą, co pozwoli nam zamontować ponownie akumulator.

 

Podważanie baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Pozostaje nam już tylko zdemontować wyświetlacz, którego będziemy musieli oddzielić bezpośrednio od korpusu. Jest to ostatni etap przed wymianą wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5.

 

Wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

Nadszedł czas, aby użyć suszarki do włosów lub opalarki, którą możemy podgrzać moduł wyświetlacza. Taki grzejący zabieg umożliwi nam odklejenie ekranu do całego korpusu urządzenia. Dla celów instruktażowych firma SmartSerwis24 używa suszarki do włosów, jednak zapewniam Was, że najpopularniejszą formą podgrzewania ekranu w smartfonach jest separator, którego działanie rozgrzewa ekran równomiernie po całej długości wyświetlacza.

 

Podgrzewanie wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Podgrzewając ekran pamiętajmy, aby nie trzymać suszarki w jednym miejscu. Przesuwajmy ją sukcesywnie i delikatnie wzdłuż całego ekranu. Takie działanie ułatwi nam rozprowadzanie ciepła równomiernie. Sam proces podgrzania w przypadku suszarki powinien trwać około 5-7 minut w zależności również od stopnia mocy w naszym podgrzewającym urządzeniu.

 

Podważanie wyświetlacza żyletką w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Żyletką lub precyzyjnym nożykiem starajmy się delikatnie odseparować ekran. Nie musimy się przejmować, że go uszkodzimy, ponieważ i tak jest pęknięty. Na tym etapie pamiętajmy o zabezpieczeniu swoich oczu oraz rąk, ponieważ szkło z wyświetlacza może nam odskakiwać. Nie ma też potrzeby wsuwać ostrza zbyt głęboko (w szczególności w okolicach przycisków funkcyjnych oraz górnego głośnika), bo możemy spowodować uszkodzenie różnych taśm lub innych elementów.

 

Podważanie wyświetlacza plastikowym otwierakiem w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Gdy tylko ujrzymy już najdrobniejszą szczelinę między ekranem, a korpusem urządzenia wystarczy wsunąć cienki plastikowy otwierak, którym będziemy mogli swobodnie podnosić cały moduł wyświetlacza. Zwróćcie uwagę, że elementy szkła w niektórych miejscach dość mocno pękają lub po prostu odrywają się od całości.

 

Oddzielanie wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Jeśli ekran „stawia opór” możemy go w każdej chwili podgrzać. W sytuacji, gdy możemy rozdzielić całość powinniśmy rozpocząć wyciąganie ekranu rozchylając go dwoma rękami. Pamiętajcie, że w dolnej części telefonu znajduje się otwór przeznaczony na taśmę wyświetlacza, którą wcześniej odłączaliście.

 

Rozdzielanie wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

W ten oto sposób udało się nam zdemontować cały wyświetlacz, z którego musimy jeszcze zdemontować męmbrane głośnika. Prezentowaliśmy to już nie raz w naszych poradnikach np. w modelu Xiaomi Mi A1, którego wymianę wyświetlacza możecie obejrzeć pod tym linkiem.

 

Demontowanie męmbrany głośnika w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Do demontażu tej osłonki używamy pęsety, czyli nieocenionego narzędzia każdego serwisu. Męmbrane wystarczy lekko podważyć i zamontować w nowym ekranie w dokładnie taki sam sposób jak w uszkodzony wyświetlaczu.

 

Montowanie męmbrany głośnika w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Czas na oczyszczenie korpusu. Używamy do tego alkoholu izopropylowego oraz kawałka ręcznika papierowego, którym oczyszczamy całą ramkę korpusu. Większe pozostałości kleju możemy oczyścić pęsetą zrywając go. Czyszczenie ramki jest zależne od tego ile kleju udało się nam ściągnąć bezpośrednio ze starym wyświetlaczem.

 

Odtłuszczanie korpusu telefonu Xiaomi Redmi Note 5

 

To co wyczyściliśmy musimy teraz nałożyć w nowej postaci. Do tej czynności wykorzystujemy płynny klej T-7000, który dzięki wygodnemu dozownikowi daje się nam łatwo rozprowadzać. Klej nakładamy na całą ramkę dookoła, tak jak widać to na poniższym zdjęciu.

 

Nakładanie kleju T-7000 na ramkę korpusu w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Świeży klej wystarczy teraz zespolić z nowym modułem wyświetlacza modelu Xiaomi Redmi Note 5. W pierwszej kolejności zaczynamy przeprowadzać taśmę ekranu przez otwór na środku korpusu.

 

Montowanie nowego wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Po czym dokładnie łączymy całość ściskając dokładnie ekran z każdej strony. Na końcu naprawy możemy, a nawet powinniśmy lekko ścisnąć ekran, o czym pisaliśmy na łamach naprawatelefonu.eu.

 

Składanie nowego wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Składanie nowego wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

W taki sposób udało się nam wspólnie wymienić wyświetlacz w telefonie Xiaomi Redmi Note 5. Sama naprawa nie należy do najtrudniejszych, ale mimo wszystko trochę czasu zajmuje.

 

Składanie reszty telefonu

Do zakończenia naprawy musimy jeszcze złożyć telefon w odwrotnej kolejności do demontażu. Pamiętajmy, że taśma wyświetlacza przebiega pod baterią, którą przymocowujemy dwustronną taśmą.

 

Wpinanie konektora wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Montaż baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Wklejamy czytnik linii papilarnych oraz dokręcamy dwie śrubki w odpowiedniej kolejności. Nie powinno to sprawić Wam problemu w szczególności, że nie było potrzeby demontażu większej ilości podzespołów urządzenia.

 

Dokręcanie śrubek w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Na koniec pozostanie nam jeszcze tylko włączenie telefonu w celu weryfikacji poprawnego działania wyświetlacza. Wypada to zrobić jeszcze tuż przed „zamknięciem” telefonu, gdyż możemy na tym etapie sprawdzić połączenie ekranu z płytą główną.

 

Montowanie pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Założenie pokrywy baterii pozostaje już tylko formalnością. Całość wysuwamy od górnej części (wejścia karty pamięci / sim) delikatnie dociskając pokrywę z każdej strony, słysząc przy tym wyraźne „klik”.

 

Montowanie szufladki na kartę sim w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

 

Po wykonaniu naprawy powinniśmy odłożyć ściśnięty telefon na bok, co pozwoli na lepsze zespolenie kleju z całością. Wasz telefon Xiaomi Redmi Note 5 znowu nabrał nowej świeżości.  Pamiętajcie, że wszystkie czynności przedstawione w tym poradniku, wykonujecie na własną odpowiedzialność.