Wymiana wyświetlacza Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Ekran Xiaomi Redmi Note 9 Pro / fot.sosav.com

Naprawy telefonu z roku na rok zaczynają wydawać się prostsze. Oprócz drobnych napraw najczęściej wymienianymi elementami w smartfonach są ekrany. Niestety każda naprawa niezależnie od tego co jest naprawiane wymaga precyzji i spokoju. Czy podobnie jest w przypadku wymiany wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro?

 

Wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Rozpoczęcie każdej naprawy powinniśmy zacząć od wyłączenia smartfona oraz wyciągnięcia karty sim. Bez tych działań nie możemy podjąć się naprawy jakiegokolwiek urządzenia. Czynności te są nie tylko proste, ale również nie wymagają większych działań. Wystarczy popularny „kluczyk” dołączony do zestawu smartfona (możemy oczywiście użyć innych kluczyków).

Pamiętajmy, aby szufladka na kartę sim znajdowała się w zasięgu naszego wzroku. Tak mały element dość łatwo zgubić, o czym przekonał się niedawno jeden z naszych redaktorów wykonując prywatnie wymianę wyświetlacza w swoim smartfonie.

Wymiana pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro

W kolejnym etapie naprawy zaczynamy demontaż klapki baterii. Z pewnością nie raz widzieliście to na przeróżnych filmikach (poradnikach z YouTube). Działanie przy zdejmowaniu pokrywy baterii w Redmi Note 9 Pro jest dokładnie takie samo, jak w przypadku innych modeli. Używając suszarki lub opalarki podgrzewamy delikatnie element. Klej, który musimy podgrzać znajduje się bezpośrednio na ramkach. Podgrzewanie starajmy się skupiać bezpośrednio na ramkach, jednak pamiętajmy o nie zgrzewaniu jednego miejsca przez zbyt dłuższy czas. Narzędzie grzewcze należy przesuwać w trakcie powoli i bez gwałtownych ruchów. Starajmy się to robić na wyczucie.

Proces podgrzewania powinien trwać około 5 minut (w zależności od narzędzia grzewczego). Starajmy się to robić na wyczucie, ponieważ są to domowe warunki, a nie profesjonalny serwis. Po podgrzaniu pokrywy starajmy się delikatnie podważyć pokrywę baterii. Posłużą nam do tego bardzo cienkie otwieraki GSM, które możemy oczywiście kupić w sklepach internetowych. Oglądając dokładnie telefon zwróćmy uwagę, czy między ramką, a pokrywą nie ma małych szczelin. Umożliwi nam to wsunięcie cienkiego otwieraka, którym później będziemy mogli delikatnie podnosić pokrywę. Cały proces powinien być bardzo dokładny, bez pośpiechu oraz niepotrzebnych szarpnięć.

Zgodnie z powyższymi zdjęciami starajmy się przesunąć kostkę lub inną cieńszą kartę (bardzo dobry do otwierania jest np. stary dowód osobisty) dookoła urządzenia. Róbmy to bardzo powoli. W przypadku, gdy poczujemy pewien opór spróbujmy ponownie podgrzać miejsce, które stwarza nam problemy z demontażem.

Na szczęście pokrywa baterii nie posiada żadnych innych taśm, które połączone są np. z płytą główną. To ułatwia nam sprawę, dzięki czemu możemy swobodnie podnieść pokrywę baterii bez żadnych obaw. Na ramce możemy mieć spore ilości kleju, który będzie ciągnąć się niczym „ser”. Oczywiście taka sytuacja nie musi wystąpić, wszystko zależy od tego jak podgrzejemy pokrywę baterii.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Czas na odkręcanie pierwszych śrubek. Jest ich dokładnie 11 i znajdują się one w obrębie płyty głównej. Do tej czynności potrzebujemy prostego krzyżakowego śrubokręta odkręcając wszystkie wkrętki zaznaczone na kolor czerwony. Wszystkie śrubki starajmy się ułożyć na białej kartce najlepiej w prawidłowej kolejności odkręcania. Słyszeliśmy, że niektórzy internauci numerują śrubki (pisząc obok cyfry w kolejności odkładania). Być może jest to jakiś pomysł, my polecam jednak czujność oraz uwagę.

Po odkręceniu wszystkich śrubek możemy swobodnie zdemontować osłonkę płyty głównej, która połączona jest z elementem odpowiedzialnym za komunikacje NFC. Demontaż osłonki nie będzie trudny. Wystarczy, że element będzie podnosić od strony „maty” NFC. Widać to dokładnie na powyższych zdjęciach. Zarówno na tym etapie naprawy, jak i na każdym zalecana jest oczywiście uwaga i ostrożność. Tak rozłożone urządzenie pozwala nam przejść dalej. Jest to etap, w którym musimy odłączyć (najlepiej nylonową szpatułką lub kostką) wiele części naszego smartfona Xiaomi Redmi Note 9 Pro.

Działanie w tym przypadku jest bardzo proste. Wystarczy, że delikatnie podniesiemy wszystkie konektory łączące różne części z płytą główną. Nie powinno to być trudne, jednak pamiętajmy, aby nie spieszyć się z działaniem, ponieważ możemy uszkodzić wejścia do konektorów. Po odłączeniu wszystkich powyższych taśm, czas przejść do kolejnej części.

Mowa oczywiście o module aparatu, który znajdziemy na środku płyty głównej. Naprawa na tym etapie nie powinna być trudna, jeśli zachowamy ostrożność używając również pewnych narzędzi. Jeśli nie macie nylonowej szpatułki (warto taką nabyć), możecie skorzystać z innego plastikowego narzędzia. Przy naprawach tak drobnej elektroniki warto również korzystać z pęsety, którą możemy delikatnie unosić drobne podzespoły.

Odłączanie przedniego aparatu w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro / fot.sosav.com

Korzystając z nylonowej szpatułki możemy swobodnie zdemontować przednią kamerę. Wystarczy, że odłączymy ją od płyty głównej w celu pełnego demontażu. Sama kamerka jest bardzo małym elementem, więc nie powinniśmy mieć problemów z usunięciem tego małego elementu.

Odłączanie kabla anteny w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro / fot.sosav.com

Zmierzając do zdemontowania płyty głównej, czas na odłączenie kabla anteny zasięgu. Znajdziemy ją po prawej stronie w ramce (przebiegającej wzdłuż baterii) połączoną z płytą główną oraz dolną płytką Sub. Przy użyciu bardzo cienkiego szpikulca starajmy się delikatnie odłączyć „główkę” anteny od płyty. Do tej czynności najlepiej wykorzystać plastikową szpatułkę, jednak w skrajnych przypadkach możemy skorzystać z innego narzędzia np. pęsety. Jak widzicie powyższe odłączanie części smartfona Xiaomi Redmi Note 9 Pro nie powinno być trudne. Warto sprawić kilka plastikowych narzędzi, ponieważ wykorzystamy je do różnych czynności.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro

W następnym etapie korzystając ze śrubokręta krzyżakowego musimy odkręcić drobną śrubkę. Jest ona głównym „spoiwem” dla całej płyty głównej. Po odkręceniu tej małej śrubki możemy swobodnie zdemontować płytę główną. Na tym etapie przypomnijmy o demontażu szufladki. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy podnoszeniu PCB może dojść do uszkodzenia mechanicznego, gdybyśmy nie zdemontowali wcześniej szufladki.

Po odkręceniu śrubki używając ponownie nylonowej szpatułki starajmy się delikatnie unieść płytę główną. Nie powinniśmy mieć problemów z tym działaniem, ponieważ płyta już nie jest niczym przymocowana. Podczas podnoszenia uważajmy, aby nic nie uszkodzić. Powinniśmy być bardzo delikatni, ponieważ smartfony to dość drobna elektronika, którą wbrew pozorom łatwo uszkodzić.

Demontując płytę główną mamy możliwość wyciągnięcia kolejnych elementów. W tym przypadku będzie to czujnik zbliżeniowy, zabezpieczony gumową osłonką. Do zdemontowania tego czujnika będzie potrzebować czegoś bardzo małego i płaskiego. Idealnym narzędziem będzie śrubokręt do telefonów z płaskim zakończeniem. Przy takim wykończeniu możemy swobodnie spróbować zdemontować czujnik. Płaskie wykończenie śrubokręta wyraźnie nam pomaga w takich naprawach, co widzimy bezpośrednio na powyższych zdjęciach.

W zależności od części, jaką mamy zdarza się, że nowe ekrany z ramką mają już wbudowane głośniki (najczęściej do rozmów). Oznacza to, że nie będziemy musieli podejmować się demontażu tak małej drobnicy. Nie jest to oczywiście reguła, ponieważ to wszystko zależy od części, jaką posiadamy. Jeśli zajdzie potrzeba wymiany takiego elementu, polecamy wykorzystać również bardzo cienki otwierak. W świecie GSM znajdziemy sporo takich narzędzi, jednak na domowe warunki powinniście poradzić sobie przy użyciu płaskiego śrubokręta. Bardzo ważne, aby zachować tutaj ostrożność, ponieważ nie trudno uszkodzić takie element, który co prawda jest stosunkowo tani. Wielu producentów często dodaje już takie podzespoły w gotowych ramkach, aby nie zwiększać prawdopodobieństwa uszkodzenia tego elementu.

Po zakończeniu demontażu w górnej części urządzenia czas przejść na sam dół. Znajdziemy tam nie tylko głośnik multimedialny, ale również płytkę do ładowania, mikrofon oraz odpowiednie złącza umożliwiające prawidłowe działanie telefonu. Do demontażu głośnika będziemy potrzebować oczywiście śrubokręta, otwieraka. W pierwszej kolejności odkręcamy 7 śrubek zaznaczonych na czerwono. Dla przyspieszenia pracy w niektórych serwisach znajdziemy elektryczne śrubokręty. Po odkręceniu śrubek sam głośnik wraz z osłonką będziemy mogli zdemontować w dość łatwy sposób. Wystarczy, że przy pomocy cienkiego otwieraka delikatnie podważymy całą część.

Chyląc się ku końcowi zostało nam usunięcie płytki ładowania oraz elementów, które są do niego podłączone. Jako pierwsza idzie taśma łącząca płytkę ładowania z płytą główną. Wystarczy, że przy użyciu dowolnego narzędzia o płaskim zakończeniu delikatnie odepniemy taśmę delikatnie ją podważając. W kolejnym etapie zostaje nam już tylko odłączenie kabla anteny oraz podniesienie płytki sub. Do obu czynności możemy użyć jednego narzędzia (np. nylonowy otwierak lub cienka plastikowa karta).

W ostatnich krokach został nam już tylko demontaż modułu wibracji, kabla anteny oraz baterii. Zacznijmy od najprostszych czynności – czyli wyciąganie kabla anteny. Wystarczy, że delikatnie pociągniemy go za końcówkę wyjmując stopniowo z „kanału” przebiegającego obok baterii (znajdziemy go po prawej stronie). Do tej czynności możemy pęsety. Następnie przejdźmy do demontażu modułu wibracji. Jest ton przyklejony do całego korpusu, dlatego spróbujmy skorzystać z cienkiego płaskiego śrubokręta. Ten element bardzo często jest już wklejony w nowych modułach wyświetlacza ułatwiając nam tym samym naprawę. Na koniec został nam już tylko demontaż baterii, jest to ostatni krok zbliżający nas do zakończenia procesu wymiany wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro. Zobaczmy zatem jak możemy zdemontować akumulator w urządzeniu. Okazuje się, że to nie powinno być trudne. Sam producent ułatwił nam działanie dodają klejącą taśmę pod baterią.

Wystarczy, że spróbujemy wyciągnąć akumulator wyciągając stopniowo taśmę. Do tej czynności warto użyć pęsety okręcając taśmę na pęsęte. W sytuacji, gdy taśma nam pęknie możemy spróbować z podgrzaniem kleju znajdującego się pod baterią. W serwisie telefonów Xiaomi jest o wiele więcej sposóbów na demontaż akumulatora. Jedną z metod jest wpuszczenie alkoholu izopropylowego pod baterię, co zdecydowanie osłabi klej. W taki o to sposób udało się nam rozłożyć telefon całego smartfona na części pierwsze.

Wymiana wyświetlacza Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Demontaż baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro / fot.sosav.com

Całkowite zakończenie procesu wymiany wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro to przełożenie wszystkich podzespołów w odwrotnej kolejności do rozbiórki. Niektórzy doświadczeni serwisanci śmieją się w tym miejscu, że takie przekładki wyglądają niczym układanie klocków Lego. Warto pamiętać, aby podczas montowania starych podzespołów do nowego modułu włączyć telefon (nie sklejając całości) w celu weryfikacji działania ekranuWykonując naprawę samodzielnie na podstawie naszego poradnika, pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność. Jeśli nie jesteście pewni, czy sobie poradzicie warto udać się do serwisu producenta lub innego serwisu telefonów Xiaomi, który przeprowadzi za nas wymianę wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 9 Pro.

Źródło: Sosav