Wkręcanie śrubek pentabole w telefonie Xiaomi Mi A1

Naprawy telefonów mogą wydawać się proste pod warunkiem, że znamy konstrukcje konkretnego smartfona. Większość urządzeń na rynku posiada podobną budowę. Jednak czy wiemy z czego złożony jest telefon komórkowy?

 

Wyświetlacz i panel dotykowy

Zaczynając od wierzchniej części urządzenia musimy zwrócić uwagę na wyświetlacz. Jest to kluczowy element każdego urządzenia mobilnego. Niezależnie od tego, czy to smartfon, czy tablet każda taka część jest bardzo droga. W zależności od rodzaju urządzenia wraz z wyświetlaczem mamy jeszcze panel dotykowy, który może być wymieniany oddzielnie. W dzisiejszych czasach producenci preferują jednak wymiany gotowych modułów: wyświetlacz wraz z panelem dotykowym.

Składanie nowego wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 5

Tak ważna część nigdy nie jest tania. Moduł wyświetlacza to jeden z droższych elementów, który nastawiony jest bezpośrednio na uszkodzenia mechaniczne. Aktualnie na rynku serwisowym czasami wymiana takiego wyświetlacza wiąże się bezpośrednio z wymianą ramki, która jest połączona bezpośrednio z całością.

 

Płyta główna telefonu

Kolejnym elementem urządzenia jest płyta główna, zwana inaczej PCB. Nie da się ukryć, że jest to inaczej serce każdego telefonu. Ta część odpowiada za wszystkie procesy urządzenia. Na płycie głównej znajdziemy wiele układów, procesor czy chociażby wlutowane gniazdo czytnika sim/kart pamięci. Każda płyta główna jest inaczej zbudowana. W przypadku smartfonów z rodziny Galaxy S lub Galaxy A większość takich płyt wygląda bardzo podobnie.

Odłączanie płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

Najczęściej są one połączone z innymi elementami, drobnymi częściami odpowiadającymi za resztę funkcji urządzenia. Mowa tu oczywiście o układzie ładowania, aparacie fotograficznym (przednim i tylnym), antenie, podłączonych przycisków włączania lub głośności.

 

Wbudowana bateria

Kiedy nadeszła era zabudowanych smartfonów większość baterii nie tak łatwo zdemontować. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że bateria jest podłączona bezpośrednio do płyty głównej. Przy wymianie wyświetlacza w niektórych modelach oprócz całego modułu z ramką wymieniana jest również bateria.

Moduł wyświetlacza z ramką telefonu Huawei P20 lite

Takie działanie jest podyktowane oszczędnością czasu, zadowoleniem klienta oraz specjalnej procedury serwisowej, która ma na celu ułatwić pracę technikom. Oczywiście to nie oznacza, że takiej baterii nie można samodzielnie zdemontować.

Moduły aparatów fotograficznych

Te drobne elementy znajdujące się zarówno z przodu urządzenia, jak i tyłu są połączone bezpośrednio z płytą główną. Każdy aparat fotograficzny jest umiejscowiony w innym miejscu. Ich demontaż to po prostu odłączanie kolektora.

Demontowanie modułu aparatu fotograficznego w telefonie Huawei P20 lite

Oczywiście zdarza się, że tylny aparat fotograficzny może być podwójny, tak jak to ma miejsce w przypadku modelu Huawei P20 lite. Te drobne elementy to stosunkowo niedrogie elementy.

 

Audio telefonów komórkowych

Każdy smartfon posiada jeszcze głośniki, zarówno ten od rozmów, jak i ten od dźwięków (buzzer to głośnik wydający z siebie dźwięki). Znajduje się on najczęściej w górnej części urządzenia.

Demontaż loudspeakera w telefonie Huawei P20 lite

Przechodząc jednak do drugiej części urządzenia, znajdziemy tam głośnik do muzyki (loudspeaker). Są to drobne elementy, dokładnie takie same jak moduły aparatów fotograficznych.

 

Płytka sub usb

Jest to element łączący płytę główną bezpośrednio z gniazdem ładowania. W starszych modelach smartfonów producenci lutowali takie gniazda bezpośrednio z płytą główną, przykładem może być Sony Xperia Z. Płytka sub usb to rozwiązanie alternatywne dla wielu producentów.

Płytka sub usb Samsung Galaxy S6 Edge

Oprócz złącza ładowania często znajdziemy tam wbudowany mikrofon. W przypadku urządzenia takich drobnych elementów dokonujemy wymiany całej płytki, o której nasza redakcja pisała już jakiś czas temu na łamach naprawatelefonu.eu.

 

Moduł wibracji oraz inne mniejsze elementy

Moduł wibracji odgrywa w urządzeniu bardzo ważną rolę. Ten element najczęściej podklejony jest bezpośrednio w korpusie urządzenia. Dzięki niemu nasze urządzenie wibruje, a to dość często wykorzystywany tryb na spotkaniach.

Demontaż modułu wibracji w telefonie LG K10

Oczywiście to nie wszystkie elementy, jakie możemy znaleźć bezpośrednio w mobilnych urządzeniach. Oprócz modułu wibracji w telefonie znajdziemy kabel antenowy, przechodzący najczęściej po prawej krawędzi ramki.

Odłączanie anteny z płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

Szkiełko aparatu fotograficznego to kolejny element, który często poddawany jest torturom, a w zasadzie „niechcących” upadków. Warto dodać, że wymiana takiego elementu jest możliwa, jednak najczęściej wymienia się tutaj całą część, która znajduje się bezpośrednio w pokrywie baterii.

 

Pokrywa baterii telefonu

Przechodząc do końca tego artykułu warto zwrócić uwagę na klapkę baterii. W przypadku rozbieralnych telefonów z wymienną baterią klapkę można zdemontować w łatwy sposób. Musimy jednak pamiętać, że aktualnie telefony mają nie tylko szklane pokrywy, ale również i aluminiowe.

Podnoszenie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy Note 8
Montaż pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Mi Max 2

Konstrukcja każdego smartfona jest inna, nie da się dokładnie założyć, jaka to będzie pokrywa. Warto jednak zauważyć, że wielu producentów zazwyczaj stara się przeplatać materiał łącząc je lub dzieląc.

Zakładanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

To tylko nieliczne elementy, gdyż każdy telefon posiada swoją własną konstrukcję. Opisane powyżej przykłady oparte są na kilku popularnych i budżetowych telefonach marki LG. Na koniec chcemy podziękować firmie SmartSerwis24 za dostarczenie zdjęć do dzisiejszego artykułu.