Jednym z najbardziej problematycznych miejsc w każdym smartfonie jest głośnik (do rozmów). To element odpowiadający za komunikacje z drugą osobą, bez którego działanie telefonu nie miałoby sensu. Zdarza się jednak, że ten drobny element często ulega usterkom pozbawiając nas kontaktu ze światem. Wśród wielu uszkodzeń głośnika niektóre z nich mają dość popularne objawy dla większości smartfonów, nie tylko modeli iPhone. 

 

Zacznijmy od tego skąd tego typu uszkodzenia w naszych smartfonach to najczęściej (chociaż nie zawsze) wina użytkownika. Mówimy tutaj głównie o zalaniu sprzętu lub zanieczyszczeniu elementu, co może się nie spotkać ze zrozumieniem producenta w serwisie gwarancyjnym. Takie uszkodzenia mechaniczne najczęściej musimy usuwać na swój koszt.

Najczęstsze objawy awarii głośnika do rozmów

Zanim podejmiemy się naprawy, sprawdźmy dokładnie całe urządzenie, ponieważ problem z głośnikiem może wynikać np. z uszkodzonych przycisków głośności lub problemów z oprogramowaniem. W przypadku potwierdzenia problemów przypominającym objawy uszkodzonego głośnika, wymiana wspomnianego elementu będzie znacznie tańszym rozwiązaniem niż wymiana całego telefonu. Musimy również pamiętać, że nie każdy problem z głośnikiem musi kończyć się na naprawie mechanicznej. Czasami wystarczy, że wyczyścimy dokładnie głośnik zabrudzony różnymi pyłkami lub innym brudem życia codziennego.

Demontaż głośnika oraz kamery w telefonie iPhone 12 / fot.sosav.com

Wymiana głośnika iPhone możliwa jest najczęściej po zdiagnozowaniu poniższych objawów. Dotyczą one głównie rozmów z innymi osobami, uniemożliwiając prawidłowy kontakt. Wśród popularnych problemów możemy spotkać się z szumem podczas rozmowy telefonicznej, co wyraźnie utrudni nam rozmowę. W parze z szumem z pewnością z pewnością możemy usłyszeć się echo rozmowy. Wielu klientów może pomyśleć, że są to problemy spowodowane przez jakość sieci, co teoretycznie też jest możliwe. W takim przypadku warto sprawdzić jakość połączenia naszego smartfona. Oprócz tego uszkodzony głośnik w telefonie iPhone może uniemożliwić nam prowadzenie rozmowy w trybie głośnomówiącym. Możliwa będzie jednie rozmowa poprzez zestaw słuchawkowy, co może być utrudnieniem dla niektórych klientów. Dodatkowo z pewnością możemy usłyszeć wyraźne trzaski co wskażę nam kierunek punktu serwisowego w celu wymiany głośnika w naszym telefonie iPhone.