Żółta plama na wyświetlaczu telefonu HTC U Play

Serwis telefonów Xiaomi ma bardzo szerokie możliwości naprawcze. Wśród nich oprócz narzędzi znajdziemy także różnego rodzaju materiały, które mogą być bardzo ważne przy procesie wymiany szybki. Należy do nich między innymi klej zespalający szybkę/dotyk z wyświetlaczem. Każdy serwis telefonów może korzystać z różnych materiałów. Czy wiemy, z jakich dokładnie?

Wydawać by się mogło, że tego typu informacje to odwieczna tajemnica. Każdy serwis Xiaomi prowadząc swój warsztat niechętnie dzieli się takimi informacjami ze swoimi klientami lub – co gorsza –  z przestrzenią publiczną w Internecie. Okazuje się, że w dobie tak zaawansowanych technologii wiele tajemnic przestaje mieć znacznie. Dotyczy to coraz większej ilości serwisów komórkowych, które wiedzą, że prezentacja swojego profesjonalizmu to szeroko pojęta reklama.

Każdy serwis Xiaomi ma swoje sposoby, ale materiały i narzędzia są te same

Nie ma się co oszukiwać. Naprawy telefonów w znaczącej ilości przypadków wyglądają bardzo podobnie. Różnice, które możemy zauważyć mogą wynikać przede wszystkim z umiejętności i doświadczenia techników, którzy korzystając z tych samym narzędzi lub maszyn co serwisanci innych punktów serwisowych mogą nie posiadać dodatkowych informacji ułatwiających ich pracę. Przy naprawach telefonów niezmienne są jednak materiały i części. Odnosząc się jednak do tytułowego pytania, każdy serwis Xiaomi zajmujący się naprawami musi korzystać z tych samych materiałów. Niezmiennym materiałem jest klej, który przy procesie wymiany szybki w telefonach Xiaomi jest wręcz niezbędny. Chcąc zamontować nową szybkę łącząc ją bezpośrednio z wyświetlaczem można skorzystać z dwóch rozwiązań: OCA i LOCA.

Serwis Xiaomi
Pęknięta ramka telefonu Huawei Mate 10 lite

To właśnie te możliwości sprawiają, że każdego dnia w różnych punktach serwisowych serwisanci dokonują wymiany szybek, wykonując usługi serwisowe dla swoich klientów. I chociaż każdy serwis ma swoje techniki napraw takich uszkodzeń, to zastosowanie kleju w zasadzie wszędzie wygląda tak samo. Serwisanci w zależności od potrzeb oraz konkretnych modeli stosują odpowiedni klej. Warto zaznaczyć, że w dawniejszych czasach, kiedy telefony wyglądały inaczej przestrzeń obecnie wylanego kleju wypełniała spora szczelina, pod którą dostawały się znaczne ilości brudu. Ważne, aby wskazać, że mówimy tutaj o modelach pokroju Sony Ericsson K800i lub Nokia 3310. Obecnie sporą szczelinę w smartfonach wypełniają kleje OCA lub LOCA.

Serwis Xiaomi – jaki klej stosowany jest do napraw telefonów?

Aktualnie stosowane metody łączenia wyświetlacza z szybką/dotykiem to klej OCA (Optically Clear Adhesive) oraz LOCA (Liquid Optically Clear Adhesive). Różnice obu substancji wynikają głównie z samej konsystencji. W przypadku LOCA mówimy o płynnej postaci kleju, która jest bardzo dobrze znana wielu serwisom Xiaomi. Wymiana szybki poprzez zastosowanie kleju OCA (sztywny plaster kleju) również umożliwia przeprowadzenie pełnej naprawy, chociaż niektórzy twierdzą, że właśnie w tym przypadku po naprawie widoczne są drobne odblaski lub cienie. Wszystko ma swoje plusy i minusy.

Zwróćmy uwagę, że klej LOCA to płyn, który podczas naprawy (łączenia wyświetlacza z ekranem dotykowym), czy chociażby szybki w przypadku LCD TFT może zalewać polaryzator wyświetlacza. Utrudnia to działanie i pracę wielu technikom, którzy w takich przypadkach mogliby skorzystać z kleju OCA. Oczywiście wybór i techniki samej naprawy leżą po stronie serwisantów. To dość istotne, jak bardzo w takiej branży liczy się doświadczenie. Płynna konsystencja ma także zalety. Przede wszystkim nie wymaga przycinania np. w przypadku naprawy tabletów. Niestety plastry kleju są dostępne w różnych wymiarach i bywa z tym różnie. Właśnie dlatego powinniśmy. Odpowiadając jednoznacznie na tytułowe pytanie – serwis Xiaomi może korzystać z każdego kleju, wszystko zależy od sytuacji, od modelu oraz samego uszkodzenia. Z pewnością są firmy, które wybierają jedną metodę wymiany szybki, sądzimy jednak, że tak naprawdę jest ich niewiele.