Nowe smartfony to i nowe problemy. Nie trzeba było długo czekać, aby rynek wyraźnie wskazał, że użytkowanie czytników linii papilarnych w modelach Galaxy S10, Galaxy S10+, Note 10, Note 10+ jest problematyczne. Oprócz zgłoszeń od klientów w Polsce pojawiły się pierwsze informacje z banków, które dbają nie tylko o nasze dane, ale również i o pieniądze.

 

Instytucje bankowe nie czekając na reakcje producenta w sprawie wadliwych czytników (przypomnijmy, że Samsung zapowiedział aktualizacje naprawiającą błędy czytnika) reagują, prosząc swoich klientów o natychmiastowe wyłączenie logowania odciskiem w aplikacjach mobilnych. Jeśli nie dokonamy tych czynności, banki ze względów bezpieczeństwa same zablokują nam możliwość logowania się do aplikacji mobilnych. Nasza redakcja dostała w dniu dzisiejszym taką notatkę od banku Milenium, który bardzo poważnie podszedł do sprawy. W poniższych screenach możemy również wyczytać, że zalecanym działaniem jest usunięcie wszystkich zapisanych dotychczas odcisków palca w celu ponownego zapisania ich dopiero po zdjęciu folii.

Niestety to może wiązać się z kolejnymi kosztami dla potencjalnych użytkowników. Założenie dobrej folii lub innego zabezpieczenia to koszty nawet 80 zł, które według naszej opinii powinny zostać przerzucone na samego producenta (art. 415 kodeks cywilny). W aplikacji banku nikt nie zwraca uwagi, że zdjęcie szkła czy folii będzie refundowane. A co tu dużo mówić, nikt z nas nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto.

 

Działanie Milenium w naszym kraju nie jest odosobnione. Patrząc na rynek światowy, ciekawym przykładem jest brytyjski bank NatWest, który postanowił „zablokować” użytkownikom modelu S10 dostęp do aplikacji mobilnej.

Źródło: Android Police