Gwarancyjna wymiana urządzenia (niezależnie od tego czy to telefon czy komputer) to przyjemna chwila dla każdego klienta. Zdarza się, że zamiast tego samego modelu otrzymujemy inny, droższy i lepszy. Niestety, aby otrzymać nowe urządzenie nie zawsze wystarczy spora ilość napraw.

 

Do napisania tego artykułu natchnęły nas wiadomości od naszych czytelników. Wiele z nich dotyczyło kwestii gwarancyjnych, a właściwe ilości napraw wykonanych przez serwis producenta. Obsługa w ramach gwarancji jest trudnym tematem, gdyż wszystkie sprawy w tym temacie zależą tylko i wyłącznie od producenta. Nie oznacza to, że konsument zostaje sam. W przypadku wyboru reklamacji z tytułu gwarancji możemy szukać pomocy w ramach karty gwarancyjnej. Większość takich dokumentów wskazuje nie tylko obowiązki użytkownika, ale również i prawa. Wśród nich możemy znaleźć zapisy dotyczące, kiedy konsument może wymienić urządzenie na nowe wolne od wad. Oczywiście nie ma tutaj żadnej normy, jednak większość producentów stara się trzymać pewien standard, czyli wymiana telefonu lub komputera po trzech naprawach elektromechanicznych. Rozwiązanie tego typu z pewnością jest zrozumiałe, ponieważ producent w pierwszej kolejności chce utrzymać politykę napraw, a dopiero później skupić się na ewentualnej wymianie urządzenia na nowe.

Masz 5 napraw gwarancyjnych i oczekujesz wymiany? Producent nie musi się zgodzić na wymianę urządzenia

Na rynku są oczywiście producenci, których karty gwarancyjne nie oferują klientom nic ciekawego. Oznacza to, że producent może (ale nie musi) naprawiać telefon nawet 5 lub 7 razy wymieniając w urządzeniu płyty główne, dyski twarde czy wyświetlacze w ramach gwarancji. Jednym z takich producentów jest firma Alcatel, której za obsługę posprzedażną odpowiada Cyfrowe Centrum Serwisowe. Każdy serwis, tak samo i CCS musi działać w ramach umów z producentem realizując obowiązki gwaranta wynikające z art. 577 k.c § 2.

Karta gwarancyjna Alcatel

Patrząc na kartę gwarancyjną firmy Alcatel dostrzegamy, że producent nie zapewnia klientom „automatycznej” wymiany telefonu po 3 lub 4 naprawach mechanicznych. Tym samym serwis CCS ma musi realizować obowiązki gwaranta naprawiając towar nawet przy 6 zgłoszeniu reklamacji gwarancyjnej. Oznacza to również, że możecie się spotkać z przypadkami, gdzie Wasze urządzenie może mieć 3-krotnie wymienioną płytę główną, 2-krotnie wymieniony wyświetlacz oraz raz głośnik. Oczywiście to tylko przykład, a kolejność jest zupełnie przypadkowa.

Wniosek o wymianę urządzenia Alcatel?

Brak zapisu w karcie gwarancyjnej mówiącego o wymianę urządzenia nie dyskwalifikuje możliwości klienta. Oprócz rękojmi, czyli uprawnień konsumenckich zawsze możemy zwrócić uwagę producentowi lub reprezentującemu go podmiotowi naprawczemu, że nasze urządzenie nie działa prawidłowo po mimo wielu napraw. Według naszej redakcji może to naruszać zapewnienie producenta z karty gwarancyjnej Alcatel (2 punkt), które brzmi następująco:

„Gwarant zapewnia w ramach udzielonej gwarancji, że sprzęt jest nowy, kompletny, nieużywany, oraz wolny od wszelkich wad prawnych. Ponadto Gwarant zapewnia, że sprzęt używany zgodnie z instrukcją obsługi, jego istotą i przeznaczeniem funkcjonuje poprawnie”.

W sytuacji dużej ilości napraw oraz dalszej usterkowości telefonu możemy wyraźnie wskazać, że gwarant nie wywiązuje się ze swoich zapewnień mówiących o prawidłowym funkcjonowaniu urządzenia. W takiej sytuacji należy przed wysłaniem telefonu do CCS skontaktować się z serwisem, aby zawnioskować o wymianę urządzenia na nowe wolne od wad. Jeśli nie czujecie się pewni w takim działaniu, zawsze można skorzystać z innej możliwości reklamacji. Jesteście ciekawi jakiej?

W sytuacji sporej ilości napraw naszego telefonu, kolejnym działaniem może być wskazanie producentowi, że telefon jest nienaprawialny, o czym świadczy reszta napraw oraz dalej występujące wady. Jeśli serwis zakwestionuje ten argument, warto spytać serwis dlaczego w takim razie urządzenie po raz kolejny trafia do obsługi gwarancyjnej? Takie działanie jest być może trochę niewdzięczne, jednak nic nie poradzimy na sytuacje, w której gwarant nie określa możliwości wymiany telefonu w swojej karcie gwarancyjnej. Warto dodać, że w zależności od dostępności urządzeń, serwis zamiast wymiany może wystawić ekspertyzę techniczną upoważniającą klienta do wymiany urządzenia bezpośrednio u sprzedawcy. Na takim dokumencie najczęściej znajduje się informacje, gdzie klient powinien udać się w sprawie uzyskania nowego telefonu lub zwrotu gotówki.