Obsługa serwisowa wielu urządzeń to trudny kawałek chleba. Oprócz wielu problemów np.z brakiem części, często pojawiają się przeróżne i co najważniejsze trudne zgłoszenia klientów. Takim przypadkiem może być naprawa warunkowa dla telefonów Samsung, z którą być może mieliście okazje się już poznać.

 

Naprawa warunkowa to nic innego, jak jednostkowe zgłoszenie telefonu bez dowodu zakupu. Samsung często dopuszcza takie naprawy umożliwiając tym samym usunięcie wady naszego telefonu dla urządzeń z poza polskiego rynku.

 

Kiedy możemy skorzystać z naprawy warunkowej?

W przypadku Polaków takie naprawy to raczej rzadkość. Sprzedawcy oferujący nam telefony starają się zawsze wystawić dowód zakupu, co ułatwia nam później rozmowę z autoryzowanym punktem serwisowym. Oczywiście, zamiast dowodu zakupu może być również prawidłowo wypełniona karta gwarancyjna z pieczątką sprzedawcy (i podpisem), numer imei oraz datą zakupu. Jest to dokument, który bardzo często serwisy akceptują zamiast paragonu lub faktury. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy nie posiadamy takiego dokumentu i obawiamy się, że naprawa naszego urządzenia nie zostanie przeprowadzona. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze zawsze możemy zakupiony sprzęt zgłosić bezpośrednio do sprzedawcy w ramach rękojmi. Przy reklamacjach składanych bezpośrednio do sprzedawcy większość pracy spada na przedsiębiorcę. Prawdę mówiąc, nie musimy mu nawet przedstawiać dowodu zakupu, wystarczy świadek lub potwierdzenie płatności z karty. Co więcej, często wystarczy sprzedawcy sam numer imei (o ile nie był wymieniony), po którym również sprzedawca może znaleźć ślady sprzedaży w swoich systemach. Zdarzają się jednak sytuacje wyjątkowe, można powiedzieć bardzo wyjątkowe, czyli brak dowodu zakupu lub wysłanie sprzętu do serwisu bez takiego dokumentu. Co wtedy?

Ładowanie Samsung Galaxy S7 Edge

Serwis producenta po dokładnej weryfikacji urządzenia może dokonać tzw. naprawy warunkowej, której założeniem jest usunięcie wady bez dowodu zakupu. Dotyczy to głównie telefonów z obcej dystrybucji. Świetnym przykładem jest tutaj zaprezentowany niedawno Samsung Galaxy S10. Na ten moment nie minął nawet rok od czasu premiery, co daje serwisom producenta pewne możliwości operacyjne. Oczywiście naprawa warunkowa może wystąpić również w innym przypadku np. telefon spoza granicy kraju, w którym został zakupiony. Należy pamiętać, że o każdej takie naprawie decyduje producent udzielając zgody swoim punktom serwisowym.

 

Naprawa warunkowa to przywilej jednorazowy

Przeprowadzenie takiej naprawy zawsze odbywa się w porozumieniu z producentem, który bądź co bądź robi nam zwykłą przysługę oszczędzając nasz czas. Należy jednak podkreślić, że naprawa warunkowa nie posiada również wielu uprawnień z karty gwarancyjnej. Po odesłaniu urządzenia do klienta serwis producenta wskazuje nam różne informacje na raporcie końcowym, na którym też znajdziemy zapis o przeprowadzonych czynnościach. To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że w przypadku wykonywania takiej naprawy nie możemy liczyć na wymianę urządzenia, nawet w sytuacji braku części. Producent nie posiada pełnego potwierdzenia zakupu naszego urządzenia, więc i wewnętrzne procedury nie dają możliwości na skorzystanie z całkowitej gwarancji. Naprawa warunkowa jest ukłon producenta w stronę klienta.

Zakładanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A5 2016

Tego typu sytuacje są po prostu incydentalne. Najczęściej producent sugeruje się datą produkcji lub ewentualnej aktywacji telefonu Zdarzają się też odmowy i odsyłki telefonu bez naprawy. Musimy jednak pamiętać, że takie działania nie są normą i zależą tylko i wyłącznie o samego producenta.