Oprócz napraw gwarancyjnych, w tematyce serwisowej bardzo często możecie spotkać się z naprawami pogwarancyjnymi. Nie wiele z nich serwis producenta przeprowadza, ale w sytuacji, kiedy już klient decyduje się na naprawę odpłatną warto wiedzieć nieco więcej o dodatkowych kosztach jakie mogą nas spotkać.

 

W sytuacji, kiedy decydujemy się na naprawę odpłatną w serwisie producenta musimy liczyć się, że tanio nie będzie. Dotyczy to nie tylko serwisów GSM, ale również innych autoryzowanych stacji serwisowych. Wielu klientów po uszkodzeniu swojego urządzenia, auta czy innego towaru stoi przed trudnym wyborem: cena czy jakość z gwarancją producenta? Odpowiedzi na to pytanie jest tyle samo co ludzi – każdy będzie miał inną. Załóżmy jednak, że Waszym wyborem jest naprawa odpłatna w serwisie producenta. Czy wiecie jakich kosztów możecie się spodziewać przy naprawie odpłatnej? Odpowiedź nasuwa się sama: koszt części i robocizny. Jak pokazuje doświadczenie, dochodzą jeszcze inne, których prawdopodobnie nie braliście pod uwagę.

Naprawa odpłatna=koszty transportu

W sytuacji pojedynczej wysyłki urządzenia na koszt gwaranta, każdy serwis przy wykonywanej naprawie odpłatnej będzie zmuszony przedstawić klientowi koszty transportu. Serwis producenta to nie instytucja charytatywna, więc za naprawę uszkodzonego mechanicznie telefonu płacimy razem z kosztami transportu (kurier na koszt serwisu). Przy akceptacji kosztorysu z pewnością znajdziemy taką pozycje wraz z ceną, która najczęściej sięga około 40 zł brutto w obie strony. Warto dodać, że takie same koszty wraz z kosztami ekspertyzy poniesiemy w sytuacji ponownej wysyłki telefonu do serwisu producenta bez akceptacji naprawy odpłatnej. W przypadku pierwszej obsługi oraz braku zgody na kosztorys, telefon winien zostać nam odesłany bezpłatnie.

Service Truck Huawei / fot.fanclub.huaweipolska.pl

Jeśli chcemy zmniejszyć koszty transportu, możemy samodzielnie dostarczy telefon do serwisu lub przesłać go najtańszym kurierem np. pocztą polską bez gwarancji dostarczenia paczki. Każdy z Was, kto korzystał z usług poczty z pewnością wie o czym piszemy. Obniżka co prawda nie będzie wielka, bo tylko w jedną stronę, ale zawsze coś. Koszty części oraz robocizny zwiększają się jeszcze o koszt transportu, chociaż nie zawsze. Zdarza się, ale głównie w przypadku sprzedawców, że wysłane urządzenia (naprawiane zarówno w ramach gwarancji, jak i odpłatnie) mogą zostać odesłane w ramach gwarancji na koszt gwaranta, wtedy nie poniesiemy kosztów przesyłki.

Naprawa odpłatna=koszty ekspertyzy

Ekspertyza serwisowa bardzo często idzie w parze z robocizną. W obu przypadkach serwis chciałbym zapłacić technikowi za czas, który w serwisie producenta jest bardzo cenny. W sytuacji, kiedy nasze urządzenie jest uszkodzone mechaniczne, a my mimo kosztorysu nie decydujemy się na naprawę, serwis producenta może (ale nie musi) naliczyć nam koszty za ekspertyzę, za znalezienie lub też potwierdzenie zgłaszanej wady. Niestety zdarzają się usterki, które w nowoczesnych smartfonach nie są widoczne gołym okiem np. urządzenie gubi zasięg lub rozłącza połączenia. Jest to inny rodzaj wady, niż wylewający się ekran, gdzie problem widać od razu.

Koszty mogą się również pojawić w sytuacji drugiego zgłoszenia telefonu, do tego samego serwisu. Dodatkowo mogą też zostać doliczone koszty transportu, które mogą zwiększyć kosztorys.

Czyszczenie telefonu=koszty środków czystości

Nie zdarza się to zbyt często, ale jednak taki zapis może wynikać z gwarancji niektórych producentów. Odsyłając zanieczyszczony telefon do serwisu (ubrudzony smarem lub innymi brudami) możemy, a nawet powinniśmy być świadomi, że producent może naliczyć nam niewielkie koszty za środki czystości, które umożliwią dokładnie wyczyszczenie naszego urządzenia przed podjęciem testów.

Oczyszczanie korpusu alkoholem izopropylowym w telefonie Samsung Galaxy J6

Takie koszty mogą pojawić się na końcowym kosztorysie, w zależności od śladów zanieczyszczenia. Właśnie dlatego warto dbać o swój telefon, nie tylko pod względem sprzętowym, ale również i higienicznym.

Koszty napraw odpłatnych telefonów mogą zaskoczyć

Zawsze po pełnej diagnozie urządzenia otrzymamy kosztorys, na który możemy się zdecydować lub nie. Pierwsza obsługa w serwisie producenta nie powinna wiązać się z żadnymi kosztami, co pozwala nam przemyśleć decyzje bez presji. Przy ponownej wysyłce telefonu powinniśmy mieć świadomość, że brak zgody na kosztorys może wiązać się z kosztami ekspertyzy oraz transportu rzędu około 100 zł. Czy takie rozwiązanie jest dla nas opłacalne? Według nas – nie.