Naprawy odpłatne telefonów nie zawsze się opłacają. Serwisy producenta oferują znacznie droższe naprawy niż na rynku serwisów pogwarancyjnych. Kiedy jednak decydujemy się już na naprawę pogwarancyjną czy przysługuje nam zwrot starych i uszkodzonych części?

 

Zacznijmy od tego, że każda naprawa odpłatna i różnych producentów rządzi się swoimi prawami. Nie mamy jasnych przepisów wskazujących na fakt, że uszkodzona mechanicznie część po naprawie odpłatnej ma wrócić do klienta. Logicznie myśląc telefon jest naszą własnością, więc części też. Jak się okazuje niekoniecznie.

Pęknięty wyświetlacz w telefonie Huawei P20 lite

To czy stara część po naprawie odpłatnej pozostanie u nas powinna określać karta gwarancyjna lub bezpośrednio regulamin naprawy odpłatnej przesyłany wraz z kosztorysem. Niekiedy wielu producentów po prostu nie oddaje nam tych podzespołów, bo sami się o nie upominamy. Uszkodzona mechanicznie część, głównie wyświetlacz może zostać zatrzymany np. z propozycją obniżenia ceny kosztorysu. Firma Acer (laptopy) stosuje takie działanie robiąc klientowi rabat w zamian za część. Oczywiście to zależy od tego, czy mamy takie zapisy w karcie gwarancyjnej.

 

Co zrobić z uszkodzoną elektroniką?

Każdy Polak zobowiązany jest do dbania o środowisko. Nowa ustawa z 2015 roku reguluje kwestię prawne wskazujące, że powinniśmy utylizować każdą elektronikę, a tym bardziej części różnych smartfonów. Dla wielu klientów może to być problem, w szczególności przy tak zabieganym społeczeństwie.

Pozostawienie takich podzespołów w rękach serwisu to z pewnością pozbycie się problemu, o którym później musielibyśmy pamiętać. Mimo wszystko podsumowując pamiętajcie, że stare części po naprawach odpłatnych przysługują nam zgodnie z zapisami w karcie gwarancyjnej lub regulaminie napraw odpłatnych serwisu autoryzowanego, który wykonuje dla nas naprawę.