Naprawa telefonu to znacznie tańsze rozwiązanie niż wymiana całego urządzenia. Są jednak producenci, którzy uważają naprawy za zbędne oferując wymianę sprzętu na nowy przy każdej awarii (oprócz oprogramowania) smartfona. 

Do niedawna (mniej więcej 2015 roku) Apple również należało do takich firm. Czasy oraz rynek ciągle ulegają zmianie i trzeba było zacząć szukać oszczędności. Firma Apple co prawda już jakiś czas temu wprowadziła możliwości napraw mechanicznych dla telefonów iPhone, to w dalszym ciągu nie są one rozbudowane i ograniczają wieku klientów.

Ekonomia i klienci zmuszają do innych działań

I chociaż w przypadku telefonów nie uświadczymy wielu form naprawy, to firma Apple i tak zmieniła swoje zasady. Powodem tych zmian były między innymi koszty ciągłych wymian telefonów w ramach gwarancji. Wydawanie klientom drugiego telefonu bez podjęcia próby naprawy w końcu zaważyło na decyzjach zarządu zmieniając podejście serwisowe na całym świecie. Oczywiście w każdy kraju znajdziemy zupełnie inne zasady postępowania serwisowego. Wynika to z prostej ekonomii, rynku zbytu oraz dostępności serwisów. Co ciekawe warto wspomnieć, że Apple często wprowadza na rynek programy naprawcze, gdzie wyjątkowo możemy trafić np. na wymianę płyt głównych (iPhone 8).

iPhone 13 Pro / fot.apple.com

Sama ekonomia to nie jedyny powód zmian takich decyzji. Z tyłu głowy musimy pamiętać, że klienci również mają coś do powiedzenia. Na tle licznych pozwów (zagranicznych) i nacisków producent w końcu ugiął się wdrażając system napraw mechanicznych. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest to dobra droga, ale niektórym klientom ciągle brakuje kropki nad „i”.

Oprócz napraw gwarancyjnych są też inne możliwości

Mowa oczywiście o serwisach Apple, które od lat naprawiają odpłatnie przeróżne urządzenia. Nie mówimy tutaj tylko o podstawowych naprawach, często jest to również ingerencja w płytę wraz z lutowaniem. Takie działanie ratuje wiele smartfonów przed złomowaniem, którego nie lubimy, ale też nie lubi cała nasza ekologia.

Uszkodzony wyświetlacz w telefonie iPhone 8 / fot.EverythingApplePro

Wraz z popytem na takie usługi rośnie również zainteresowanie na ich realizację. Przykładem jest spora ilość serwisów, które na frazę w przeglądarce Google naprawa iPhone Warszawa licznie prezentują nam swoje usługi oraz możliwości napraw (niekiedy) całego asortymentu firmy Apple. Miejmy nadzieję, że naprawy mechaniczne zagoszczą już na stałe w procedurach nie tylko telefonów, ale i również tabletów. Obecnie musimy mieć się na baczności, aby nie uszkodzić pokrywy baterii lub wyświetlacza, bo może nas to srogo kosztować.